5-ամյա Հարությունն իր տունը համարում է հիվանդանոցը (վիդեո)
Հարություն Սուքիասյանը 5 տարեկան է, բայց արդեն հստակ որոշել է, որ մեծանա ինչ մասնագետ է դառնալու: Տղան միշտ հագնում է զինվորական համազգեստին նմանվող տաբատ եւ ասում է, որ կապիտան է դառնալու, որպեսզի «գող ոստիկաններին բռնի ու բանտ նստեցնի»:
Թեեւ փոքր հասակին, Հարությունը բավականին զգայուն է եւ հասկանում է կյանքի դժվարությունները ու երբեմն խոսում է մեծահասակի տրամաբանությամբ: Նա սիրում է երաժշտություն լսել: Ասում է, որ տխուր երաժշտություն չի սիրում, սակայն իր թվարկած բոլոր երգերը տխուր էին: Օրինակ՝ սիրում է «Դառնացել է այս աշխարհը» կամ «Կորցրել եմ սրտիս բանալին» երգերը:
5-ամյա Հարությունը տառապում է մուկովիսցիդոզ հիվանդությամբ: Արդեն անդրադարձել ենք այս հիվանդությանը եւ տեղեկացրել, որ Հայաստանում առայժմ նման հիվանդներն ապրում են մինչեւ 20 տարի: Հիվանդությունը ժառանգական է, սակայն բուժման ընթացքի վրա ազդում են ապրելակերպն ու ժամանակին դեղորայք ստանալը: Հարությունի մոտ հիվանդության խառը ձեւն է. ախտահարված են եւ թոքերը, եւ ենթաստամոքսային գեղձը:
Տղան մոր` Սվետլաննա Սուքիասյանի եւ քրոջ` 8-ամյա Սրբուհու հետ բնակվում է Նորքի 2-րդ զանգվածում` մորեղբոր եւ տատի հետ: Սվետլանան ամուսնալուծված է եւ փողոցում չմնալու համար տեղավորվել է հարազատների մեկ սենյականոց փոքր բնակարանում: 8 հոգանոց ընտանիքն ապում է խոնավության ու բորբոսնած պատերի ներսում: Իսկ հիվանդ Հարությունը ստիպված մոր հետ քնում է հատակին, քանի որ նրա համար սենյակում տեղ չկա: Չոր հատակին քնելով՝ Հարությունի մոտ հազի նոպաները հաճախակիացել են, եւ գնալով երեխայի ինքնազգացողությունը վատանում է:
Սրբուհին նույնպես հիվանդ է: Սվետլանան նրան տեղավորել է գիշերօթիկ դպրոց, որպեսզի գոնե այնտեղ երեխան սնվի եւ քնելու տեղ ունենա: Սրբուհին տուն է գալիս միայն շաբաթ-կիրակի օրերին, սակայն չհաշտվելով սահմանափակ տարածքում ապրելու մտքի հետ՝ նախընտրում է ժամ առաջ հայտնվել գիշերօթիկում:
Սվետլանան պատմեց, որ Հարությունի հիվանդությունը գլուխ է բարձրացրել 6 ամսականում, սակայն բժիշկները չեն հասկացել, թե նա ինչ հիվանդ է: Երեխայի մոտ արձանագրվել է թուլություն, ջերմության բարձրացում մինչեւ 40 աստիճան եւ հազ: Նրան տարել են 8-րդ պոլիկլինիկա, որտեղ բժիշկները զննել են եւ ասել, թե նրա մոտ «կապույտ հազ» է եւ դրա դեմ են բուժել: Որոշ ժամանակ անց ասել են, թե անգինա է եւ սկսել են դրա դեմ բուժել, արդյունքում Հարությունի վիճակն ավելի է սրվել:
8 ամսականից հարցականով երեխայի ախտորոշումը գրվել է մուկովիսցիդոզ, սակայն մի քանի ստուգումներից հետո հիվանդությունը հաստատվել է: Սվետլանան ասում է, որ 2-3 տարի երեխային տարել են բժշկական հանձնաժողով, որպեսզի հիվանդության կարգ տրամադրեն, սակայն ասել են, թե մուկովիսցիդոզը բուժվող հիվանդություն է եւ կյանքին վտանգ չի սպառնում: Հանձնաժողովը միայն 3 տարի հետո է որոշել երեխային ճանաչել հաշմանդամ:
Սվետլանա Սուքիասյանը պատմում է, որ 3 տարի Հարությունը դեղ չի ընդունել եւ համապատասխան բուժում չի ստացել: Այժմ թիվ 14 պոլիկլինիկայից ստանում է դեղեր` «Կրիոն» եւ մի քանի վիտամիններ, սակայն երեխային անհրաժեշտ է ավելին:
«Դեկտեմբերին «Կրիոն» ընդհանրապես չեն տվել, իսկ հունվարի վերջին տվեցին, սակայն ժամկետն անցած էր: Այն ամբողջությամբ գցել եմ աղբարկղը: Փետրվարին էլ տվել են, բայց 25000-անոց դոզան է, իսկ Հարութը խմում է 10000-անոցը: Դեղը կիսում ենք, սակայն մեկ ավել է լինում, մեկ՝ պակաս»,- ասում է է Հարությունի մայրը:
Մուկովիսցիդոզով հիվանդ երեխաները «Կրիոնը» պետք է խմեն ամբողջ կյանքի ընթացքում, որպեսզի որոշ չափով պաշտպանվի հիվանդի ստամոքսը: Սվետլանան պատմում է, որ եթե սնունդ ընդունելու ժամանակ Հարությունը «Կրիոն» չխմի, ապա ուտելուց 2-3 րոպե հետո սնունդը հետ է տալիս:
Թիվ 14 պոլիկլինիկայի ընտանեկան բժիշկ Մարինա Գասպարյանը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ հունվարին ստացած «Կրիոնը» ժամկետանց չի եղել եւ մինչեւ փետրվարի վերջ խմելու համար պիտանի էր: Ինչ վերաբերում է փետրվարին տրված բարձր դեղաչափով «Կրիոնին», ապա Մարինա Գասպարյանը հաստատեց, որ նման բան եղել է եւ նշեց, որ 10000-անոց «Կրիոն» չի եղել եւ մատակարարը բերել է 25000-անոց, իրենք էլ դա տրամադրել են Հարությունին: Տեղամասային բժշկուհին նաեւ ասաց, որ Հարությունին հնարավորինս օգնում են եւ տալիս են դեղորայք ու վիտամիններ:
Սվետլանան ասում է, որ արդեն 2 տարի է՝ տղան գրեթե ամեն օր նոպաներ է ունենում եւ հաճախ է հիվանդանոցում պառկում, մինչդեռ դրանից առաջ սրացում լինում էր 3-4 ամիսը մեկ: Հարությունի նոպաներն ավելի են հաճախակիացել, քանի որ դեղերը գոլորշու տեսքով ընդունելու «նեբուլայզեր» սարքը շարքից դուրս է եկել եւ նորը գնելու հնարավորություն չունեն:
8 հոգանոց ընտանիքն ապրում է Սվետլանայի մայրիկի 50.000 դրամ աշխատավարձով: Եղբայրը նույնպես վատառողջ է եւ չի աշխատում, իսկ Հարությունի հաշմանդամության թոշակով էլ մայրը միայն բրինձ ու մակարոնեղեն է կարողանում գնել: Տղան արդեն մեկ շաբաթից ավել է՝ միրգ է ուզում, սակայն գնելու հնարավորություն չունեն:
«Հիվանդությունն էլ այնպիսին է, որ չգիտեմ, թե իմ երեխան որքան կապրի, իր հիվանդությունն էլ խառը ձեւն է: Այս պայմաններում՝ խոնավության մեջ, սնունդ էլ չկա, չգիտեմ, թե որքան կապրի: Իմ համար առաջնայինն այն է, որ կարողանամ երեխային խոնավությունից հանեմ ու սնունդով ապահովեմ»,- ավելացնում է Հարությունի մայրը:
Սվետլանան ասում է, որ բազմիցս փորձել է աշխատել, սակայն գործատուները՝ իմանալով, որ խնամքին հիվանդ երեխա ունի եւ հնարովոր է մեկ-մեկ երեխայի խնամքի հետ կապված հարցեր առաջանան, անմիջապես ազատել են աշխատանքից: Նա աշխատել է խանութում, սրճարանում, սակայն առավելագույնը մեկ ամիս:
Երբ Հարությունին հրաժեշտ էինք տալիս հետագայում հանդիպելու ակնկալիքով, տղան ասաց, թե իրեն հյուր գնանք միայն հիվանդանոցում, քանի որ տուն չունեն:

5-летний Арутюн считает больницу своим домом (видео)
Арутюну Сукиасяну 5 лет, но он уже твердо знает, кем станет, когда вырастет. Мальчик хочет стать капитаном, чтобы “ловить и сажать в тюрьму полицейских-воров“.
Несмотря на юный возраст, Арутюн осознает трудности жизни и порой рассуждает как взрослый. Мальчик болен муковисцидозом. “Hetq” уже писал о детях, страдающих этим заболеванием, сообщив, что в Армении такие больные живут до 20 лет. Болезнь является наследственной, однако на ход лечения влияют также образ жизни и своевременный прием препаратов. У Арутюна смешанная форма муковисцидоза – поражены и легкие и поджелудочная железа.
Вместе с матерью Светланой и 8-летней сестрой Србуи мальчик живет в квартире дяди и бабушки во 2-ом Норкском массиве. Светлана в разводе и для того, чтобы не остаться на улице, переехала в маленькую однокомнатную квартиру родных. Семья из 8 человека живет в доме, где стены заплесневели от сырости. Мальчику приходится спать вместе с матерью на полу, потому что в комнате для него нет места. Из-за этого у ребенка участились приступы кашля, ухудшилось самочувствие.
Србуи тоже больна, но мать устроила ее в школу-интернат, чтобы девочка хотя бы там питалась и спала нормально. По словам Светланы, болезнь у Арутюна проявилась в 6-месячном возрасте, однако врачи не смогли понять, чем он болен. Ребенок был слаб, кашлял, температура повышалась до 40 градусов. В 8-ой поликлинике Арутюну поставили диагноз коклюш и прописали соответствующее лечение. Через некоторое время врачи заявили, что у ребенка ангина, и стали лечить от ангины. В результате состояние мальчика еще больше ухудшилось.
В 8 месяцев Арутюну наконец поставили диагноз муковисцидоз. Светлана говорит, что в течение двух-трех лет они обращались в медкомиссию, чтобы мальчик получил инвалидность, однако там заявили, что муковисцидоз лечится и не представляет угрозу для жизни. Лишь через 3 года комиссия решила признать Арутюна инвалидом.
В течение трех лет ребенок не принимал лекарства, не получал необходимого лечения. Сейчас в 14-ой поликлинике он получает крион и витамины, но мальчику требуются и другие препараты.
Больные муковисцидозом дети должны пить крион всю жизнь, чтобы в какой-то степени защитить желудок. Светлана говорит, что если во время приема пищи Арутюн не принимает этот препарат, то через 2-3 минуты у него начинается рвота.
Уже 2 года у мальчика почти каждый день бывают приступы, и его приходится часто укладывать в больницу. Причина в том, что аппарат для ингаляции, с помощью которого Арутюн принимает необходимые лекарства, испортился, а денег на ремонт нет.
Семья из 8 человек живет на зарплату матери Светланы, которая составляет 50 тысяч драмов. У брата тоже проблемы со здоровьем, и он не может работать. На пособие, которое получает Арутюн, мать может покупать только макароны и рис. Мальчик уже около недели просит фрукты, но старшие не имеют возможности их купить.
«Это такая болезнь, что не знаешь, кто сколько проживет. А у него смешанная форма... В этих условиях – в сырой квартире, без питания я не знаю, сколько он проживет. Мне в первую очередь необходимо вытащить его из этой сырьсти и обеспечить питанием»,- говорит Светлана.
Она неоднократно пыталась устроиться на работу, но работодатели, узнавая о том, что на ее попечении находится больной ребенок и могут возникнуть вопросы, связанные с уходом за ним, сразу увольняли ее. Светлана работала в магазине, кафе, но нигде больше месяца ее не держали.
Когда мы прощались с Арутюном с условием, что обязательно встретимся еще раз, мальчик сказал, что мы можем придти к ним в гости только в больницу, потому что своего дома у них нет.