Արման Թաթոյանը նամակով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ գերիների վերադարձի ու նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցով
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նամակով դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և Անջեյ Կասպշիկին՝ գերիների վերադարձի ու նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցով: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել ՄԻՊ-ը:
«Այսօր պաշտոնական նամակով դիմել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին Ադրբեջանից գերիների վերադարձի ու նրանց իրավունքների պաշտպանության հարցով:
Նամակում այլ հարցերի թվում արձանագրված է, որ գերիների վերադարձը կամ ազատ արձակումը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների կամ մարդասիրական գործընթացի շրջանակում: Նամակը վերաբերում է ինչպես զինծառայողներին, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց:
Գերիների վերադարձը պետք է ապահովվի ռազմական գործողությունների դադարից անմիջապես հետո: Սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակն անելը ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան:
Ուստի, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետն ունի ինքնավար նշանակություն ու պետք է գործի բացառապես ինքնավար մեկնաբանությամբ: Այն որևէ պարագայում չի կարելի դիտարկել հայտարարության մյուս կետերի հետ կապի կամ կախվածության մեջ:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը պետք է կիրառվի ինչպես դրանից առաջ, այնպես էլ հետո առաջ եկած բոլոր իրավիճակների նկատմամբ. այնքան ժամանակ, քանի դեռ առկա է պատերազմական գործողություններով պայմանավորված՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության ու մարդասիրական գործընթացի օբյեկտիվ անհրաժեշտություն:
Սկզբունքային կարևորության հարց է այն, որ 64 հայ զինծառայող գերիների վերադարձը ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների չարաշահմամբ, նրանց արհեստականորեն տալով կասկածյալի կամ մեղադրյալի կարգավիճակ, ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու կալանքի ձևով անազատության մեջ պահելը օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ Ադրբեջանում արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ու այլ կերպ ազատությունից զրկվածների ազատ արձակումը, չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Սա նույնպես մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պահանջներին հակասում է, այն ոտնահարում է առաջին հերթին նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ նրանց թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են:
Դա վերաբերում է նաև մինչև 44 գերիների վերադարձին: Այս ամենը գերիների ընտանիքներին պատճառում է հոգեկան տառապանքներ, առաջացնում է լարվածություն հայ հասարակությունում: Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության համատեքստում, որը խրախուսում են երկրի իշխանություններն ու նույնիսկ մշակութային գործիչները (ուղարկվել է նաև այս հարցին նվիրված ու ապացույցների հիման վրա կազմված արտահերթ զեկույց)։
Ուստի, հաշվի առնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում ու այն, որ մեր հայրենակիցները գերեվարվել են Ացրախում (Լեռնային Ղարաբաղում)՝ համանախագահների ուշադրությունը նամակով հրավիրվել է նշված ու մյուս բոլոր խնդիրների վրա՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը բացառելու հրատապ անհրաժեշտության հարց։
Տեղյակ եմ, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նույնպես այս հարցն անընդհատ բարձրացնում է, այդ թվում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին, այդուհանդերձ, նկատի ունենալով հարցի հրատապությունն ու սկզբունքային կարևորությունը, առաջնորդվելով բացառապես մարդու իրավունքների պաշտպանության հրամայականով՝ ինքս նույնպես որոշեցի դիմել՝ ներկայացնելով ինքնուրույն դիտարկումների ու բողոքների քննության այն արդյունքները, որ արձանագրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը՝ որպես Հայաստանի կառավարությունից անկախ գործող պաշտոնատար անձ, ով օժտված է մարդու իրավունքների պաշտպանության սահմանադրական մանդատով»,- գրել է Արման Թաթոյանը:

Арман Татоян обратился с письмом к сопредседателям Минской группы ОБСЕ по вопросам возвращения и защиты интересов пленных
Защитник прав человека Армении Арман Татоян обратился к сопредседателям Минской группы ОБСЕ и личному представителю Действующего председателя ОБСЕ Анджею Каспршику по вопросу возвращения и защиты интересов пленных. Об этом Омбудсмен сообщил на своей странице в Facebook.
“Сегодня я обратился с официальным письмом к сопредседателям Минской группы ОБСЕ и личному представителю Действующего председателя ОБСЕ, послу Анджею Каспршику по вопросу возвращения из Азербайджана и защиты интересов пленных.
В числе прочих вопросов в письме отмечается, что возвращение или освобождение пленных должно рассматриваться исключительно в рамках защиты прав человека и гуманитарного процесса. Письмо касается как военнопленных, так и находящихся в плену гражданских лиц.
Возвращение пленных должно было быть обеспечено сразу после прекращения военных действий. Это подлежащее автоматическому выполнению универсальное требование. Противоположное нарушает международные требования прав человека и международное гуманитарное право, в том числе третью Женевскую конвенцию 1949 года.
Следовательно пункт 8 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. имеет автономное значение и должен действовать исключительно в автономном толковании. Его ни в коем случае нельзя рассматривать в связи или в зависимости от других пунктов заявления.
Трехстороннее заявление от 9 ноября должно быть применено ко всем ситуациям, возникшим как до, так и после этого, до тех пор, пока есть объективная необходимость в обусловленными военными действиями защите прав человека и гуманитарном процессе.
Принципиально важным является вопрос о том, что возвращение 64 армянских военнослужащих затягивается в результате злоупотребления правовыми процессами, искусственным приданием им статуса подозреваемых или обвиняемых, представлением их в качестве террористов и использованием их содержания под арестом как наказания.
Результаты проведенных Защитником прав человека исследований и рассмотрения жалоб подтверждают, что в Азербайджане искусственно затягивают возвращение армянских пленных и захваченных гражданских лиц, не сообщают реальное число пленных. Это также противоречит международным требованиям по защите прав человека, попирая в первую очередь права членов их семей.
Более того, собранные сотрудниками офиса Омбудсмена доказательства свидетельствуют о том, что пленных больше, чем подтверждают азербайджанские власти. Это касается также возвращения 44 пленных.
Все это причиняет семьям пленных душевные страдания, вызывает напряженность в армянском обществе.
Абсолютную актуальность вопроса освобождения пленных следует рассматривать и в контексте арменофобии в Азербайджане, которую поощряют власти страны и даже деятели культуры (направлен также составленный на основе доказательств внеочередной доклад этому вопросу).
В связи с этим, учитывая гуманитарные мандаты и роль Минской группы ОБСЕ и личного представителя Действующего председателя ОБСЕ в вопросе защиты прав человека, а также то обстоятельство, что наши соотечественники были взяты в плен в Арцахе (Нагорном Карабахе), в письме внимание сопредседателей было обращено на отмеченные и все другие проблемы, поднят вопрос о необходимости принятия решительных мер по освобождению пленных и исключению политизации проблемы.
Я в курсе того, что Министерство иностранных дел Армении также постоянно поднимает этот вопрос, в том числе и перед Минской группой ОБСЕ и личным представителем Действующего председателя ОБСЕ. Тем не менее, учитывая актуальность и принципиальную важность вопроса, руководствуясь исключительно требованием защиты прав человека, я тоже решил обратиться, представив результаты рассмотрения самостоятельных наблюдений и жалоб, зафиксированные Омбудсменом Армении в качестве действующего независимо от правительства Армении должностного лица, который наделен конституционным мандатом на защиту прав человека”,- говорится в письме А. Татояна.