Արմեն Սարգսյան. «2018թ. իշխանափոխությունը կարող էր մեր պատմության նոր փուլի սկիզբ դառնալ, սակայն այն դարձավ նախորդ փուլի վերջը»
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը հրապարակել է Արմեն Սարգսյանի հոդվածը «Չորրորդ Հանրապետություն» ստեղծելու վերաբերյալ:
Բովանդակային պետության կառուցման անխուսափելիության մասին
Հայոց պետականությունը վերականգնելու հնարավորությունը վերջին մի քանի հարյուրամյակների ընթացքում եղել է մեր ժողովրդի երազանքը: Այն բխում էր ոչ միայն սեփական մշակույթը, ինքնությունն ու պատմությունը պահպանելու համար ազգային օջախ ունենալու անհրաժեշտությունից, այլ նաև սեփական ճակատագրի տերը դառնալու ձգտումից: Հենց դա է եղել մեր նախնիների առաքելությունը, որոնք գործնականում կատարեցին անհնարինը՝ պետականություն չունենալու պայմաններում պահպանեցին հայկականությունը և զարգացրին հայկական քաղաքակրթությունը՝ անցնելով պատմության բոլոր դաժան ու արյունոտ փորձությունների միջով:
Մեր նախնիները մեզ թողել են վիթխարի ժառանգություն, հույս ունենալով, որ մենք այդ ժառանգությունը կկարողանանք փոխանցել հետագա սերունդներին բացարձակապես այլ որակական տեսքով:
Միջազգային հարաբերությունների պատմությունը վկայում է, որ փոքր երկրները հաճախ դառնում են մեծ տերությունների շահերի զոհը, ինչպես եղավ հայերիս հետ Օսմանյան կայսրության օրոք: Այն ազգերը, որոնք կարողացան ժամանակին սթափ վերլուծել իրենց անհաջողությունների ու տառապանքների պատճառները և աշխատել սեփական սխալներն ուղղելու վրա, մշակել հստակ տեսլական և զարգացման ծրագրեր, կարողացան ստեղծել համակարգային բարձր որակի պետություններ՝ ունակ ոչ միայն բավարարելու իրենց քաղաքացիների ներքին կարիքները և նրանց պաշտպանելու արտաքին սպառնալիքներից, այլև պայմաններ ապահովել, որոնք թույլ են տալիս մրցակցել ռեգիոնալ եւ նույնիսկ մեծ տերությունների հետ, համադրել նրանց հետ սեփական շահերը կամ առանձին դեպքում դառնալ իրական և կարևոր դաշնակից:
Այդպիսի օրինակներ կան և այդ օրինակները լոկ հաստատում են, որ ճիշտ կառուցված քաղաքականության, դիվանագիտության և կառավարման դեպքում նույնիսկ բնական պաշարներից զուրկ ժողովուրդը ի վիճակի է հասնել շատ մեծ հաջողությունների:
Այսօր մենք վերապրում ենք մեր պատմության հերթական համազգային հոգեբանական վհատության պահը, և բացարձակապես մեզնից է կախված՝ թե կարո՞ղ ենք այն հաղթահարել, և ի՞նչ հիմունքներով ենք կառուցելու մեր ապագան:
Առայսօր բացթողումների պատճառները վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում կուտակված և չլուծված խոր արմատական խնդիրների հետևանքն են: Կարծես վերից վար մեզնից յուրաքանչյուրի մոտ ցանկություն չկա ինքնուրույն բովանդակային պատասխանատվություն ստանձնել սեփական ճակատագրի համար: Խոսքը ոչ թե ինքնաքննադատության բացակայության մասին է, այլ դրա ձևական բնույթի: Մենք առաջվա պես փնտրում ենք հենման մասնավոր կետեր, «փրկիչներ»՝ ի դեմս առանձին անհատների կամ երկրների, որոնք ունակ են մեզ տանել ճիշտ ճանապարհով, որն էլ վերջում հանգեցնելու է բարեկեցության և ապահովության: Ջղաձգական փնտրտուքների հետևից ընկած՝ մենք բոլորովին մոռացել ենք, որ այդ ուղին գտնվում է ուղիղ մեր աչքերի առջև և կոչվում է անկախ Հայաստանի Հանրապետություն:
Մեր հազարամյա երազանքն իրականացել էր՝ վերջապես մենք ունեցանք մեր տունը, դրոշը, զինանշանն ու օրհներգը: Վերջապես մենք կարող ենք հայ լինել միջազգային համայնքի կողմից ճանաչված հայկական պետությունում: Առաջին անգամ հարյուրամյակների ընթացքում հայերն իրենց տարածքները չկորցրեցին, այլ 1990-ականներին հետ բերեցին պատմական տարածքներ՝ իր ռեսուրսներով մեզ բազմապատիկ գերազանցող հակառակորդի կողմից պարտադրված պատերազմի ընթացքում: Մեզ դա հաջողվեց անել, որովհետև մեր շարժիչ ուժը երազանքներն էին ու ազգային գաղափարներին նվիրումը: Դրանք հագեցած էին խելահեղ էներգետիկայով, և յուրաքանչյուր հայկական մասնիկ աշխարհի ցանկացած կետում առավելագույնս էր լիցքավորված համազգային նպատակին հասնելու համար:
Հետագա իրադարձությունները ցույց տվեցին, թե իրականում ինչքան ենք թերագնահատել պատմության այդ նվերը: Փոխանակ փոքր երկրների և ժողովուրդների հաջողված օրինակների հիմքի վրա պետական և ազգային շինարարության բովանդակալից ծրագրեր կազմելու, մենք զբաղվեցինք առավելապես իմիտացիոն գործունեությամբ: Չգցվեց ներքին իմունիտետի՝ պետական կառավարման արդյունավետ համակարգի հիմքը՝ հիմնված իշխանության գործադիր, օրենսդիր և դատական ճյուղերի միջև պատասխանատվության իրական բաժանման վրա: Հենց այդպիսի՛ մոդելն է ձևավորում հասարակությունը և դաստիարակում քաղաքացուն, որը ցանկացած կառավարության հիմնական արժեքն է: Այդպիսի՛ քաղաքացին կարող է գիտակցել ընտրելու և ընտրվելու հնարավորության նշանակությունը։ Եվ ամենագլխավորը՝ այդպիսի քաղաքացին պատասխանատվություն է կրելու իր, շրջապատի և երկրի առջև կանգնած ընտրության համար: Այսպիսի համակարգի բացակայությունը բարդ և աշխարհագրական սահմանափակ պայմանների մեջ գտնվող երկրների համար անթույլատրելի ճոխություն է:
Անցած տարիների ընթացքում մենք չենք կատարել համահայկական գույքագրում, որպեսզի հասկանանք, թե ո՞րն է, օրինակ, տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմարդյունաբերական համալիրի, գիտության, կրթության և առողջապահության երկարատև զարգացման մոդելների մշակման համար իրական ռեսուրսային հիմքը: Այդ պատճառով էլ մեզ մոտ ի հայտ չեկան արտաքին և պաշտպանական քաղաքականության, ժողովրդագրական, տեղեկատվական և սննդի անվտանգության վերաբերյալ կենսական անհրաժեշտության ռազմավարական գործուն հայեցակարգեր: Անկախություն ստանալուց հետո մենք այն չլցրեցինք կոնկրետ բովանդակությամբ:
Օրինակների հետևից հեռու գնալու անհրաժեշտություն չկա: 1994թ. մենք ազատագրեցինք Արցախը, և ընդհուպ մինչև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ը մեզ մոտ չկար Արցախի քաղաքական ապագայի վերաբերյալ հստակ տեսլական: Գոյություն ուներ սոսկ դիվանագիտական ճանապարհով նոր պատերազմ թույլ չտալու տակտիկա, որն ի սկզբանե դատապարտված էր: Մեր հակառակորդը քսան տարի շարունակ պնդում էր, որ թույլ չի տալու Կովկասում երկրորդ հայկական պետության ստեղծում, ձեռք էր բերում ժամանակակից զենքեր, զբաղվում ակտիվ միջազգային լոբբինգով, իր ազդեցության ցանցերն էր ստեղծում ամբողջ աշխարհով հանուն մեկ նպատակի: Հանուն ինչի՞: Հարցը հռետորական է, որովհետև պատասխանը պարզից էլ պարզ է:
Մենք տանուլ տվեցինք այն պահին, երբ Արցախը վերադարձնելու առաքելությունը համարեցինք ավարտված: Մենք բավարար ուշադրություն չդարձրեցինք Արցախի զարգացման և ամրապնդման իրական գրավականներին՝ բնակչության աճին (Արցախի բնակչությունն ինչքան որ կար, այդքան էլ մնաց), և ռազմական արվեստի կատարելագործմանը, սպառազինության նորացմանը, հագեցվածությանը և այլն: Մենք թուլացանք և շարունակեցինք ապրել, կարծես այլևս որևէ մեծ մարտահրավեր կամ սպառնալիք չկար: Իհարկե, Արցախյան պատերազմում հաղթանակը դարձավ մեր ինքնության անկապտելի բաղադրիչը, և ակնհայտ է, որ այսօրվա ամենաահավոր հետևանքը հենց ինքնաընկալնման ճգնաժամն է: Հայն արթնանում էր, ապրում, աշխատում և պառկում քնելու այն գիտակցությամբ, որ ինքը մաս է կազմում հաղթանակած ազգի: Այժմ, պատասխան գտնելու փնտրտուքների մեջ ընկած, նա հարցնում է՝ հիմա ո՞վ եմ ես:
Մենք տանուլ տվեցինք տեղեկատվական պատերազմում՝ թե արտաքին, թե ներքին դաշտում: Տարիներ շարունակ մենք ցանկալին մատուցում էինք իրականի տեղ: Սուտը՝ իրականության իմիտացիան, սողոսկել էր ամենուրեք՝ դառնալով ազգային անվտանգության սպառնալիք: Երևակայական այդ աշխարհում մենք իբր թե ունեինք կազմակերպված պետություն, առաջանցիկ տնտեսություն և գիտություն, ուժեղ բանակ, ժողովրդավարական հասարակություն, ազատ մամուլ, սակայն իրականում պատկերը բոլորովին այլ էր: Մենք հաջողացրել էինք խաբել միայն ինքներս մեզ և դրանով իսկ արդեն ստորագրել պարտության թղթի տակ:
Այս ամենը թոթափելու համար մեզ հսկայական ջանք է պետք, դառն իրականության աչքերին նայելու կամք և քաջություն:
Մենք հայտնվել ենք բարդ իրավիճակում, սակայն ոչ մի դեպքում չի կարելի թույլ տալ, որ Հայաստանը, Արցախը և Սփյուռքը իրենց համարեն պարտված:
Քաղաքականության մեջ գործում է բոլոր ժամանակների համար ոսկե կանոն՝ երբեք մի՛ ասա երբեք: Այո, մենք այսօր տանուլ ենք տվել ռազմի դաշտում և արտաքին ճակատում, որի համար ներկա կառավարությունը պետք է պատասխանատվություն կրի: Սակայն մեզ սպասում են այլ մարտահրավերներ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում: Որպեսզի պահպանենք մեր պետականությունը և այն դնենք սկզբունքորեն նոր մակարդակի վրա, պետք է մի կողմ դնենք զգացմունքները և սկսենք բարդ, տհաճ, սակայն անհրաժեշտ աշխատանքն առաջին հերթին ինքներս մեզ վրա:
Այսօր մենք (և առաջին հերթին սեփական քաղաքացիների և համաշխարհային հայության առջև պատասխանատվություն ստանձնած կառավարությունը) պետք է ընդունենք քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և հոգեբանական խոր ճգնաժամի գոյությունը: Քաղաքացիները լիակատար բարոյական իրավունք ունեն իրենց կողմից ընտրված Ազգային ժողովի պատգամավորներից, կառավարությունից և վարչապետից ժամանակային ու բովանդակության առումով կոնկրետ պատասխաններ պահանջել ճգնաժամից դուրս գալու ելքերի վերաբերյալ:
Իր դերը և պատասխանատվությունն ունի նաև Հանրապետության նախագահը:
Հասարակության պառակտումը կարող է հանգեցնել աղետալի հետևանքների, ուստի երկրին և ժողովրդին անհրաժեշտ է բուժում: Միակ տրամաբանական և քաղաքակիրթ դեղատոմսը խելամիտ ժամկետներում արտահերթ ընտրություններն են՝ Ընտրական օրենսգրքի և Սահմանադրության անհրաժեշտ փոփոխություններով, որոնք թույլ կտան պետական շինարարության իրական գործընթացն սկսել մաքուր էջից: Մինչ այդ, իշխանության օրինական, հավասարակշռված և անաչառ ճյուղերից մեկի՝ Նախագահի ինստիտուտի օգնությամբ պետք է ձևավորվի Ազգային համաձայնության կառավարություն: Այդ կառավարության գլխավոր առաքելությունը ես տեսնում եմ երեք նպատակների իրականացման մեջ:
Առաջինը, պատերազմի անմիջական հետևանքների վերացումը՝ բոլոր գերիների, պատանդների և տեղահանված անձանց վերադարձ, վիրավորների պատշաճ բուժում և խնամք, ավերված տների և բնակարանների նորոգում և նորմալ կենսապայմանների ապահովում, այդ թվում՝ տնազուրկների համար:
Երկրորդը, պետությունը քաղաքական և տնտեսական ճգնաժամից դուրս բերելու ճանապարհային քարտեզի նախապատրաստում և կիրառում:
Երրորդը, խելամիտ ժամկետներում գալիք ընտրությունների համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու նպատակով նորմատիվ-իրավական բազայի բարեփոխում, այսինքն՝ Ընտրական օրենսգրքի, կուսակցությունների մասին օրենքի և, անշուշտ, Սահմանադրության բարեփոխումներ: Ելնելով դրանից՝ կառավարությունը պետք է կազմված լինի պրոֆեսիոնալներից և փորձագետներից, որոնք մասնագիտացել են կոնկրետ ոլորտներում:
Կրկնում եմ՝ պետք չէ որոնել «ազգի փրկիչներ» կամ բացառիկ անհատներ, երկիրը պետք է կառավարեն ինստիտուտները, իշխանության ճյուղերի միջև պետք է գործի հակակշիռների և զսպումների համակարգը, բոլոր քաղաքացիները, առանց բացառության, պետք է անառարկելիորեն հարգեն օրենքը և հետևեն դրան: Հակառակ դեպքում մենք հայտնվելու ենք պերմանենտ ճգնաժամերի մեջ:
Մեծատառով Օրենքը և դրան հետևելը ցանկացած առողջ հասարակության և ամուր պետության հիմքն է, զարգացման և հարատևման երաշխիքը: Հենց այդ հիմքի վրա պետք է կառուցվի մեր քաղաքական մշակույթը։ Կայուն և ամուր պետականության կառուցման այլ բանաձև գոյություն չունի:
Խորհրդարանական կառավարման համակարգի պայմաններում նախագահի ինստիտուտն արտաքնապես խորհրդանշական կամ ձևական բնույթ ունի, սակայն ներքուստ այն կարող է դառնալ փրկօղակ ցանկացած քաղաքական ճգնաժամի դեպքում: Որպես պետության գլուխ և Սահմանադրության հետևող՝ նախագահի ինստիտուտը կարող է դառնալ այն անփոխարինելի հարթակը, որտեղ երկխոսության միջոցով կձևավորվեն ճգնաժամից դուրս գալու սահմանադրական ելքերը և մեխանիզմները: Հարց է առաջանում՝ իսկ իդեալակա՞ն է արդյոք մեր Սահմանադրությունը: Պատասխանը մեկն է՝ ո՛չ, ինչպես ցանկացած երկրի սահմանադրություն: Աշխարհում ամենուրեք վեճեր ու քննարկումներ են ծավալվում իրենց երկրների հիմնական օրենքների փոփոխման շուրջ: Որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի՝ ես իմ կարծիքն ունեմ մեր Սահմանադրության թերությունների մասին, սակայն որպես Հանրապետության նախագահ՝ ես պարտավոր եմ հետևել օրենքի տառին: Մենք կարող ենք տրվել զգացմունքներին, սակայն բոլոր քաղաքական պահանջները պետք է իրականացվեն օրենքի սահմաններում:
Հայաստանի «Երրորդ Հանրապետությունը» այլևս անցյալ է, մենք առերեսվում ենք նոր իրականության հետ, որը մեզ ստիպում է լինել չափազանց սթափ, հաշվենկատ և նպատակասլաց: Այն ազգային անհոգությունը, անկազմակերպվածությունը, անկարգապահությունը և անհետևողականությունը, այն կեղծ օրակարգերը, գաղափարները և մոտեցումները, որոնք մեզ ուղեկցում էին վերջին տասնամյակներին, պետք է նետել պատմության արխիվ:
Ցավոք, մինչև այսօր Հայաստանում և Հայկական աշխարհում չկա տեղի ունեցած դրամատիկ իրադարձությունների իրական չափերի և դրանց պատճառների ու հետևանքների ամբողջական ընկալում: Մենք պետք ունենք հասկանալու, որ մեզ համար սկսվում է պատմության նոր էջ իր մարտահրավերներով, և այս անգամ՝ չսխալվելու, գրագետ և պրոֆեսիոնալ գործելու բացառիկ հրամայականով:
Ինչպես էլ կոչենք այդ նոր էջը՝ «Նոր էջ», «Ռեսթարտ», «Նոր սկիզբ», «Վերելքի սկիզբ», «Չորրորդ Հանրապետություն» կամ այլ կերպ, միևնույնն է, իրականությունն այն է, որ մտնում ենք պատմության նոր փուլ:
Պատերազմի պատճառած համազգային ցնցումից ու պարտադիր անցումային փուլից հետո մենք պետք է ձեռնարկենք նոր պետության կառուցումը, որը պայմանականորեն այս հոդվածում անվանում ենք «Չորրորդ Հանրապետություն»:
2018թ. իշխանափոխությունը կարող էր մեր պատմության նոր փուլի սկիզբ դառնալ, որի համար կային ժողովրդական համախմբման, խանդավառության և աջակցության բավարար հիմքեր, սակայն այն դարձավ նախորդ փուլի վերջը՝ առանց առաջարկելու նոր գաղափարախոսություն:
Վերջին պատերազմում պարտությունը հենց այդ համակարգի պարտությունն էր, ոչ թե զինվորի, ժողովրդի և ազգի:
«Չորրորդ Հանրապետությունը» պետք է դառնա մեր ժողովրդի նոր գաղափարական, հայեցակարգային և բովանդակային հիմքը: Շեշտը դրվելու է պետության որակի վրա, որը պահանջում է ամբողջ աշխարհի մեր հայրենակիցների հետ փոխհարաբերությունների համակարգի արմատական վերանայում: Աշխարհաքաղաքական ընկալումները, քաղաքականությունը, տնտեսությունը, անվտանգությունը, ռազմաարդյունաբերական համալիրը, բժշկությունը, գիտությունն ու կրթությունը ստեղծում են մարդիկ, և այսօր մենք լավագույն մասնագետների սուր կարիք ենք զգում:
Երևելի հայերի պակաս չկա և չի եղել երբեք, պարզապես անհրաժեշտ է դադարենք ընդամենը նրանց գոյությամբ հպարտանալ, այլ նրանց դարձնենք մեր պետական իրականության մասնիկ: Դրա համար բավական է վերացնել Հայաստանի և հայկական համայնքների միջև արհեստականորեն ստեղծված բեռլինյան պատերը (որոնք առկա են Սահմանադրության մեջ եւ օրենքներում): Մեր Սփյուռքի հետ շփման մեծ փորձ ունենալով՝ կարող եմ վստահորեն ասել այդ վիթխարի ներուժի առկայության մասին: Կրկնեմ, որ այդ ներուժը հայտնաբերելու և արդյունավետ օգտագործելու համար պետք է պետական համակարգային մոտեցում և ճիշտ կառավարում:
Սպասվում է բարդ աշխատանք, բայց ես չեմ կասկածում վերջնական հաջողությանը: Գլխավորը, որ յուրաքանչյուրը հավատա դրան և իր կարողությունների ու հնարավորությունների չափ մասնակցի այդ օրը մոտեցնելու գործին:
Մենք երկար խորհելու ժամանակ և հնարավորություն չունենք: Եկել է սառնասիրտ, արագ և արդյունավետ գործողությունների պահը, որի նպատակն է ստեղծել 21-րդ դարի մարտահրավերներին դիմագրավելու պատրաստ արդյունավետ, կարգապահ և կազմակերպված, նոր տեխնոլոգիաների և մտածողության վրա հիմնված ժամանակակից երկիր՝ ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ:

Armenian President Armen Sarkissian issued the following statement today critizing the past thirty years of Armenian governance and foreign policy as short-sighted , ineffective and  inconsistent. He calls for a "restart" of Armenian statehood based on today's new realities folowing the recent Karabakh war. He also argues that the 2018 "Velvet Revolution" failed to impart a new ideology of purpose and unity in the country.
On the Inevitability of Building a Substantive State
The opportunity of restoring the Armenian statehood was the dream of our people for the last few centuries. It stemmed not only from the need for having a national home to preserve own culture, identity, and history, but also from the desire to be able to master our own destiny. This had been the mission of our ancestors, who practically did the impossible: in the absence of statehood, subject to cruel and bloody trials of history, they preserved the ground, the sense of being Armenians - Armenia- and further enriched the Armenian civilization.
Our ancestors left a great heritage and hoped that we would be able to pass it to future generations in a completely different qualitative form.
The history of international relations shows that small countries often fall victim to the interests of big powers, as it happened with Armenians in the Ottoman Empire. Those nations managed to build high-quality systemic states, were able to thoughtfully analyze the causes of their failures and sufferings, and work to correct their own mistakes, work out clear visions and development programs. Such states have the capability to meet their citizens' internal needs and protect them from external threats. They can also create conditions which allow to compete with regional and even big powers, merge their own interests with theirs or even become a true and valuable ally.
Such examples exist and they prove that through the right policy, diplomacy and governance even the nations, which do not possess ample natural resources, can start as soldiers but rise to kings.
Today, we are experiencing yet another moment of all-national psychological depression. Whether we will be able to overcome it and establish new principles to build our future depend on us only.
Current failures are nothing but the result of once unresolved, deep-rooted problems, which were accumulating over the last three decades. We all, from top to bottom, apparently have no desire to take a substantive responsibility for our own destiny. And it is not about the lack of criticism, but rather its formal nature. Just like before, we are looking for special footholds and "rescuers" - individuals or countries who will be able to take us in the right direction which will ultimately lead to prosperity and security. In this frantic search, we completely forget that this path is right in front of our eyes and is called the independent Republic of Armenia.
Our millennial dream came true: we have our home, at last, our flag, our coat-of-arms, and our anthem. Finally, we are able to be Armenians in the Armenian state recognized by the international community. For the first time in the course of centuries, Armenians did not lose their territories, but regained historical territories in the 1990s during the war imposed by the adversary many times superior to us its resources. We managed to do that because dreams and dedication were our driving forces. They were filled with the insane energy; every Armenian particle anywhere in the world was maximally charged to achieve the national goal.
Subsequent events showed how much we underestimated that gift of history in reality. Instead of building a substantive state and national construction projects, based on the successful examples of small countries and peoples, we mostly engaged ourselves with imitating activities. The basis of internal immunity, i.e. foundations of the effective system of public administration based on the actual division of responsibilities between the executive, legislative, and judiciary branches, was not laid. It is this model that shapes any society and educates its citizens, which is the core value of any government. Such a citizen can appreciate the significance of being able to vote and being elected. And most importantly, such a citizen will be responsible for his or her own choice, the surroundings, and the country. The absence of such a system is an unacceptable luxury for the countries in difficult and geographically limited conditions.
For the past years, we have not conducted a pan-Armenian inventory to understand what is, for example, the real resource base for elaborating long-term development models for the economy, high technology, military and industrial complex, science, education, and healthcare. That is why we did not have vitally important and efficient strategic concepts of defense policy and security of demography, information, and food. After gaining independence, we did not fill it with specific content.
There is no need to go far for examples. In 1994, we liberated Artsakh, but up to September 27, 2020 we did not have a clear vision of the political future of Artsakh. There were only tactics of preventing a new war through diplomacy, doomed from the very beginning. For twenty years, our adversary asserted that it would not allow a second Armenian state in the Caucasus, acquired modern weapons, engaged in active international lobbying, and established networks of influence around the world for one purpose. For what? The question is rhetorical because the answer is very clear.
We lost at the moment we believed the mission to return Artsakh was over. We did not pay enough attention to the real guarantees of Artsakh's development and strengthening: the population growth (population of Artsakh remained the same for the past three decades), and the improvement of the art of war, armament renewal and equipment. We got relaxed and continued to live as if there were no serious challenges or threats. Of course, the victory in the Artsakh war became an integral part of our identity, and it is obvious that the most terrible consequence today is the crisis of self-perception. The Armenians woke up, lived, worked, and went to bed with the feeling that they were part of a victorious nation. Now, in a search of the answer, they ask, "Who am I now?"
We lost the information war, both externally and internally. For years, we indulged in wishful thinking. These lies had crept everywhere, threatening the national security. In that imaginary world, we supposedly had an organized state, a modern economy and science, a strong army, a democratic society, and free press, but in reality, the picture was completely different. We had only managed to deceive ourselves, and thus had already signed the defeat statement.
To throw off all this, we need immense efforts, will power, and courage to look into the eyes of the bitter reality.
We are in a difficult situation, but we cannot allow Armenia, Artsakh and the Diaspora feel defeated.
There is a golden rule in politics for all times: never say never. Yes, we have lost today on the battlefield and on the external front, for which the current government must be held accountable. However, other challenges await us, both domestically and internationally. To preserve our statehood and to take it to a fundamentally new level, we must put our emotions aside and start the difficult, and unpleasant, but essential work on ourselves, giving it first priority.
Today, we (and first and foremost, the government that has taken responsibility for its own citizens and Armenians of the world) must acknowledge the existence of a deep political, economic, social and psychological crisis. Citizens have every moral right to demand concrete, timely and meaningful answers on the ways-out of the crisis from the members of the National Assembly elected by them, the government and prime minister.
The President of the Republic also has his role and responsibility.
The division of the society can lead to catastrophic consequences; thus, the country and the people need treatment. The only logical and civilized prescription is off-year elections in reasonable terms with necessary amendments to the Electoral Code and Constitution, which will allow to start the real process of state building from scratch. Until then, a government of national accord must be formed with the help of the institute of the president, one of the legitimate, balanced and impartial branches of power. I see the main mission of that government in achieving three goals.
Firstly, the elimination of immediate consequences of the war: return of all prisoners, hostages and displaced persons, proper treatment and care of the injured, repair of destroyed homes and apartments, provision of normal living conditions, and accommodation for the homeless.
Secondly, creation and implementation of a roadmap to bring the country out of the political and economic crisis.
Thirdly, the reform of the normative and legal framework, providing the necessary conditions for the early elections in reasonable terms, i.e., reforms of the Electoral Code, the law on political parties and, of course, the Constitution. Proceeding from this, the government should be composed of professionals and experts who specialize in specific areas.
I would like to repeat, there is no need to look for "saviors of the nation" or exceptional personalities. The country should be governed by institutions, a system of checks and balances should operate between the branches of power. All citizens, without exception, should respect the law and follow it. Otherwise, we will find ourselves in permanent crises.
The Law in capital letters and following it are the basis of any healthy society and strong state, the guarantee of development and survival. It is on this basis that our political culture must be built. There is no other formula for building a stable state.
Under a parliamentary system of government, the institute of the President is symbolic or formal in appearance, but internally it can be a lifebuoy in any political crisis. As the head of the state and follower of the Constitution, the institute of the President can become the irreplaceable platform where the constitutional ways-out and mechanisms for overcoming the crisis will be formed through a dialogue. The question is: is our Constitution ideal? The answer is one: no, like the constitution of any country. Everywhere in the world, there are ongoing debates and discussions about changing the basic laws of their countries. As a citizen of the Republic of Armenia, I have my opinion on the shortcomings of our Constitution, but as the President of the Republic, I am obliged to follow the letter of the Law. We can give in to emotions, but all political demands must be carried out within the law.
The “Third Republic of Armenia” is a thing of the past, we are facing a new reality that forces us to be very sober, accountable and purposeful. The national carelessness, disorganization, disorder and inconsistency, the false agendas, ideas and approaches that have accompanied us in recent decades must be thrown into the archives of history.
Unfortunately, to date there is no complete perception of the real scale of the dramatic events in Armenia and the Armenian world, and its causes and consequences. We need to understand that a new page of history begins for us with its challenges, and this time with an exceptional imperative to make no mistakes, and to act competently and professionally.
No matter what we call that new page: "New Page", "Restart", "A New Beginning", "The Fourth Republic" or otherwise, the reality is that we are entering a new stage of history.
After the nationwide shock caused by the war and the obligatory transition phase, we must undertake the construction of a new state, conventionally called the "Fourth Republic" in this article.
The change of power in 2018 could have been the beginning of a new phase in our history, for which there were sufficient grounds for people’s unification, enthusiasm and support, but it became the end of the previous phase, without offering a new ideology.
The defeat in the last war was the defeat of that system, not of the soldiers, the people and the nation.
The "Fourth Republic" must become the new ideological, conceptual and substantive basis of our people. The emphasis will be placed on the quality of the state, which requires a radical overhaul of the system of interrelations with our compatriots around the world. Geopolitical perceptions, politics, economy, security, military-industrial complex, medicine, science and education are created by people, and today we are in dire need of the best specialists.
There is no lack of prominent Armenians and never has been; we need to stop just being proud of their existence, and make them part of our state’s reality. For that, it is enough to remove the artificially created Berlin Walls (which are in the Constitution and in the laws) between Armenia and the Armenian communities. Having a lot of experience in communicating with our Diaspora, I can speak with confidence about their huge potential. I shall repeat that in order to discover and use that potential effectively, we need a state systemic approach and proper governance.
Hard work is expected, but I do not doubt the final success. The main thing is that everyone should believe in it and participate in the work of bringing that day closer within their abilities and opportunities.
We do not have time and chance to think long. The time has come for cold-hearted, quick and effective actions to create an efficient, disciplined and organized modern country based on new technologies and thinking, the FUTURE ARMENIA, ready to meet the challenges of the 21st century.
The ways to reach it will be discussed in the future.
only one person can bring that reality .sir it is you .only you see the future of armenia. thank you