Գեներալ Մուրադովը պատգամավորներին վստահեցրել է՝ Խծաբերդի շրջանում գերեվարված անձանց կյանքին ու առողջությանը վտանգ չի սպառնում
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Նազելի Բաղդասարյանը և Սոֆիա Հովսեփյանը դեկտեմբերի 17-ից 19-ը գործուղվել են Արցախ:
Այսօր՝ դեկտեմբերի 22-ին, խորհրդարանում հրավիրված ասուլիսին պատգամավորներն ամփոփեցին այցը՝ խոսելով Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղում շրջափակման մեջ հայտնված, ապա գերեվարված անձանց մասին:
«Նախորդող օրերին տեղեկություն է տարածվել, որ մի խումբ քաղաքացիներ Հին Շեն և Մեծ Շեն գյուղերի հատվածում (Շուշիի շրջան) գտնվում են շրջափակման մեջ և Խծաբերդից (Հադրութի շրջան) մի խումբ գերեվարվել է: Դա է պատճառը, որ դեկտեմբերի 17-ին մեկնեցինք Արցախ, որ հասկանանք՝ ինչով կարող ենք օգտակար լինել։ Ամենատարբեր մակարդակներում հանդիպումներ ունեցանք՝ նախագահի, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ: Հանդիպում ունեցել ենք նաև ՊԲ հրամանատարության հետ»,- ասաց Նազելի Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ Խծաբերդ համայնքը մնացել էր հայկական ուժերի վերահսկողության տակ, սակայն դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանը հարձակում էր սկսել Հադրութի շրջանի Հին Թաղլար և Խծաբերդ համայնքների ուղղությամբ:
Պատգամավորի խոսքով՝ հնարավոր է եղել Հին Շեն և Մեծ Շեն համայնքների հատվածներում իրականացնել մարտական հերթափոխ: ՊԲ-ի հետ ունենալով որոշակի համաձայնություն՝ Լիսագորի հատվածով պատգամավորները հասել են «վիճելի համարվող դիրքեր», հանդիպում ունեցել հերթափոխը վերջացրած 72 քաղաքացիների հետ, համոզվել, որ ճանապարհն անվտանգ է, և վերջիններիս ճանապարհել Շիրակի մարզ:
Սոֆիա Հովսեփյանը հավելեց, որ Խծաբերդի հատվածում գերեվարված 62 անձանց հարազատներից որոշներն իրենց հետ են եղել: Գերեվարվածների հարցով հանդիպել են պատասխանատու գերատեսչությունների հետ, այդ թվում՝ ռուսական կողմի հրամանատարության հետ:
Խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովին ներկայացվել է 62 անձանց տվյալները՝ նույնականացնելու համար: Մուրադովի վստահեցմամբ՝ գերիների կյանքին և առողջությանը որևէ վտանգ չի սպառնում: Մոտ ապագայում կիրականացվի նրանց վերադարձը հայրենիք: Սպասվում է նաև ավելի վաղ շրջանում գերեվարված անձանց վերադարձը, պատգամավորները, սակայն, որևէ թիվ չհայտնեցին, ասելով, որ իրավասու չեն այդ մասին խոսել: Ադրբեջանը հայտնել է Խծաբերդի հավածում 62 անձի գերեվարելու փաստի մասին, սակայն վերջիններիս տվյալները դեռ չեն նույնականացվել:
Սոֆիա Հովսեփյանի խոսքով՝ առանց որևէ խոչընդոտի իրենք հասել են Շուշիի շրջանի Հին Շեն և Մեծ Շեն բնակավայրեր, տեղացիները հայտնել են, որ Հին Շենում շուրջ 40 ընտանիք է բնակվում, անվտանգության որևէ խնդիր չկա: Գյուղի սկզբնամասում տեղակայված են եղել նաև ռուսական զորախմբի ներկայացուցիչներ:
«Մի փոքր մտահոգիչ էր Մեծ Շեն համայնքում բնակիչների չլինելու փաստը, երկու հոգի կար էնտեղ, հավանաբար կապված է նրանով, որ մինչ Հին Շենում խաղաղապահներ չկային: Այդ հարցը մոտ ապագայում, կարծում եմ, կկարգավորվի: Մեզ տեղեկացրին, որ ադ ճանապարհահատվածի վրա՝ գյուղամեջ տանող ճանապարհին, օրեր առաջ հայտնվել է մոտ 30 ադրբեջանցի: Ռուսական խաղաղապահների միջնորդությամբ նրանք բացել են ճանապարհը»,- ասաց Սոֆիա Հովսեփյանը՝ ընդգծելով, որ այս պահին Մեծ Շենում այդքան էլ ապահով չէ, և թերևս դա է պատճառը, որ գյուղի բնակիչները չեն վերադարձել իրենց համայնք:
Պատգամավորները նաև հանդիպել են Արցախի աշխատանքի, սոցիալական և բնակարանային հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանին և վերջինիս հետ քննարկել տարբեր հարցեր, այդ թվում՝ անօթևան դարձած արցախցիների բնակարանային կացության, անձնագրային հաշվառումների և այլ հարցեր:

Генерал Мурадов заверил депутатов, что жизни и здоровью лиц, взятых в плен в Хцабердском районе, опасность не угрожает
Депутаты правящей фракции “Мой шаг” Национального Собрания Армении Назели Багдасарян и Софья Овсепян с 17 по 19-е декабря находились в Арцахе.
На созванном сегодня брифинге они подвели итоги своего визита, коснувшись, в частности, ситуации с лицами, которые сперва оказались в окружении, а затем были взяты в плен в селе Хцаберд Гадрутского района.
“В предыдущие дни появилась информация о том, что группа граждан находится в окружении на территории сел Хин Шен и Мец Шен (Шушинский район). Именно поэтому 17 декабря мы отправились в Арцах, чтобы понять, чем можем помочь. Состоялись встречи с президентом Арцаха, секретарем Совета безопасности, Защитником прав человека, командованием Армии обороны”,- сказала Назели Багдасарян.
Напомним, что село Хцаберд осталось под контролем армянских сил, однако 12 декабря Азербайджан совершил нападение на общины Хин Тахлар и Хцаберд Гадрутского района.
По словам депутата, благодаря договоренности с командованием Армии обороны депутатам удалось через Лисагорский участок добраться до “считающихся спорными позиций” и встретиться с завершившими боевую смену 72 гражданами, убедиться в том, что дорога безопасна, и проводить их в Ширакскую область.
Софья Овсепян сообщила, что с ними были несколько родственников тех 62 лиц, которые были взяты в плен в районе Хцаберда.
По вопросу пленных депутаты встретились с руководителями соответствующих ведомств, в том числе командованием российской стороны.
Командующему российским миротворческим контингентом Рустаму Мурадову с целью идентификации были переданы данные 62 граждан. Мурадовв заверил, что жизни и здоровью пленных опасность не угрожает. В ближайшее время будет организовано их возвращение на родину. Ожидается также возвращение тех лиц, которые были взяты в плен в более ранний период. Депутаты, однако, не сообщили более подробные сведения, отметив, что не уполномочены говорить об этом. Азербайджан сообщил о пленении в Хцабердском участке 62 лиц, однако их данные пока не идентифицированы.
По словам Софьи Овсепян, им удалось беспрепятстввенно добраться до населенных пунктов Хин Шен и Мец Шен Шушинского района. Местные жители сообщили, что в Хин Шене живут около 40 семей, проблем с безопасностью нет. При въезде в село были размещены российские миротворцы.
“Некоторую тревогу вызвало отсутствие жителей в Мец Шене, что, по всей видимости, обусловлено отсутствием миротворцев до Хин Шена. Думаю, в ближайшее время этот вопрос будет урегулирован. Нам рассказали, что несколько дней назад на этом участке дороги, которая ведет в село, появились около 30 азербайджанцев. При посредничестве российских миротворцев они разблокировали дорогу”,- рассказала Софья Овсепян, подчеркнув, что на данный момент в Мец Шене не очень безопасно, именно поэтому местные жители не возвращаются в село.
Депутаты встретились также с министром труда, по социальным и жилищным вопросам Арцаха Мане Тандилян, с которой обсудили различные вопросы, в том числе обеспечения жильем лишившихся своих домов арцахцев, паспортного учета и др.