Սպասելով Սևակին. «Գիշերները զանգում եմ Սևակին, կարող ա թուրքը վերցնի, տեսնեմ՝ տղուս մարմինն ինչ են անում»
Սենյակում, որտեղ հավաքված են Սևակի ընտանիքի անդամներն ու բարեկամները, լռություն է։ Նրանք Հայաստան են տեղափոխվել Արցախից՝ կորցնելով Հադրութի իրենց տները։ Բնակվում են Արարատի մարզի Ուրցաձոր համայնքում՝ ծանոթի տանը, որ ժամանակավոր է հատկացվել։
Տան տղամարդիկ քչախոս են։ Սևակի մասին միմյանց լրացնելով, արտասվելով պատմում են կանայք։
29-ամյա Սևակի դիակին ընտանիքը սպասում է արդեն երկու ամիս։ Թեև նրանց վստահեցրել են, որ Սևակը զոհվել է հոկտեմբերի 13-ին, մայրն էլ հաշտվել է այդ լուրի հետ, բայց չի դադարում նրա հեռախոսահամարին զանգահարել։ «Մինչեւ հիմա գիշերները զանգում եմ Սեւակին, երկու համարին էլ։ Ասում եմ՝ կարող ա թուրքը վերցնի, տեսնեմ՝ տղուս մարմինն ինչ են անում։ Նույն պատասխանն է՝ համարն անհասանելի է»,-արցունքները սրբելով՝ ասում է Մարինե Բաղրյանը։
«Սևակի համար ամեն ինչ կիսատ մնաց` կյանքը, ամուսնությունը, տունը...»,-ասում է նա։
Սևակին դեռևս չեն հուղարկավորել, բայց շրջանակի մեջ առնված նրա նկարը դրված է տան սեղանին՝ դիմացը մոմ և թարմ ծաղիկներ։
Սևակին կհուղարկավորեն Եռաբլուրում, քանի որ նրա հայրենի գյուղը՝ Հադրութի շրջանի Ուխտաձորը, արդեն ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ է։
Սևակ Բաղրյանը պատերազմ էր մեկնել սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան՝ չսպասելով հրամանատարական կազմի զանգին։
«Վազելով եկավ, թե՝ մամա՜, կռիվ ա, գնում եմ, չուշանամ։ Ասում եմ՝ Սևակ, քո մեքենան կարմիր ա, բեզպիլոտնիկը կխփի։ Դուրս եկավ, գնաց...Մի շաբաթ լուր չունեինք, հետո զանգեց, աղաչեցի՝ ասի, Սևակ, գոնե օրական զանգի, ասում էր՝ մամա, հարմար չի, կռիվ ենք անում։ Հետո որ թուրքերը Հադրութ մտան, Սևակը զանգեց, ասեցի՝ Սևակ ջան, թուրքերը Հադրութում են, վախենում եմ քեզ համար, ասեց՝ մամա, մի վախեցի, մենք սպանում ենք իրանց, մեր տեղը լավ ա։ Հանգստացնում էր մեզ… սաղ լավ ա, սաղ լավ ա..»,-ամբողջովին սև հագած ու կուչ եկած՝ պատմում է Մարինեն։
Վերջին անգամ Սևակը զանգել է հոկտեմբերի 12-ին, հաջորդ օրն արդեն կռվի դաշտում՝ զոհվել։ Սևակի զոհվելու լուրը ընտանիքին հայտնել է նրա ծառայակից պայմանագրայիններից մեկը՝ մոտ չորս օր անց։ Ըստ ականատեսների՝ նա մահացել է դիպուկահարի կրակոցից։ Վերջին անգամ ընտանիքի գրեթե բոլոր անդամների հետ հասցրել էր խոսել։
Սևակը պայմանագրային ծառայող էր՝ հետախույզ։ Ռազմական գործողություններին մասնակցել է պատերազմի ամենաթեժ կետերից մեկում՝ Ջաբրայիլում։
Արցախյան այս պատերազմին Բաղրյանների ընտանիքի երեք որդիներն էլ մասնակցել են՝ Սևակը, Սարիկը, Պարգևը։ Ամենից շատ ընտանիքն անհանգստացել է Սևակի համար. տաքարյուն էր և չնահանջող։ «Սևակի մահվան մասին տանեցիները շուտ գիտեին, ինձ չէին ասում։ Մյուս տղայիս հենց ասում էի՝ Սարիկ, Սևակից բան ասա, ի՞նչ լուր ունես, ասում էր՝ մամա, տեղս լավ չի, հարցեր մի տուր։ Ասում էի՝ էս ի՞նչ եղբայր ա, եղբորից հարցնում եմ, ասում ա՝ տեղս հարմար չի… Ի՞նչ իմանայի, որ Սևակը էլ չկա….»,-պատմում է Մարինե Բաղրյանը։
Ամիսներ առաջ Սևակը Ուխտաձորում տուն էր վերցրել, պետությունը՝ որպես բազմանդամ ընտանիքի, նրանց համար այդ տունը պետք է գներ։ Սևակը տուն տանող ճանապարհ էր սարքել, տան նորոգման աշխատանքներն արել, պատրաստվում էր ամուսնանալ։ Տան այգու համար որոշել էր տատիկի այգուց ծառեր բերել։ Տատը՝ Մարգո Բախշյանը, որ 20 թոռ ունի, Սևակի անունը տալիս արտասվում է։
«Մեր ցեղից էդքան մարդ գնաց կռիվ, բայց սաղս ամենաշատն ասում էինք՝ վայ, տենաս Սևակն ու՞ր ա, ո՞նց ա… բոյով էր, չէր մտածում, առաջ էր գնում։ Վերջին օրը, որ մերն ասել էր՝ լացում եմ անընդհատ, զանգել էր, ասեց՝ մի լացի տատի ջան, ամեն ինչ լավ ա, ես լավ եմ»,-թոռան հետ վերջին խոսակցությունը վերհիշում է Մարգո Բախշյանը։
Սևակը երբեք չէր տրտնջում բարեկամներին օգնելիս, սիրում էր եղբոր որդիների հետ խաղալ ու իր կարմիր մեքենան վարել։ Մեքենան թողել էր Ջաբրայիլում և դիրքեր բարձրացել, հետագայում, երբ այդ տարածքից հեռացել էին, մեքենան մնացել էր ադրբեջանական վերահսկողության տակ։ Մայրը որդուն խոստացել էր՝ պատերազմից վերադառնա նոր մեքենա կգնեն նրա համար։

Waiting for Sevak: Marineh Baghryan Wants a Proper Burial for Her Soldier Son
The 29-year-old was killed in the recent Karabakh war, but the family still doesn’t know where his body is. They want to properly bury the body.
They moved to Armenia from Artsakh, losing their homes in Hadrut. They live in Urtsadzor, a village in Ararat province, in a house temporarily provided them by a family friend.
The menfolk of the house are quiet. Women, whispering, exchange stories about Sevak. They can’t hold back the tears.
They’ve been waiting for Sevak’s body for two months. They were told Sevak was killed on October 13. His mother has come to terms with his death but keeps calling his cell phone number, hoping to maybe get word about his corpse.
"Everything was remained unfinished for Sevak - life, marriage, home ..." she says.
No funeral service has been offered for Sevak, but his photo rests on a table, surrounded by candles and fresh flowers.
Sevak will be buried in Yerevan’s Yerablur Military Cemetery. Ukhtadzor, his native village in Artsakh’s Hadrut region, is controlled by the Azerbaijani army.
Sevak Baghryan left for the war on the morning of September 27, not waiting for the call of the command staff.
"He came running and said war had broken out and that he’s leaving. I told him a drone would hit his red car. He left. We didn’t hear from him for a week. Then he called. I asked that he phone every day. He said he couldn’t. They were fighting. Then, when I heard the Turks had entered Hadrut, Sevak called. I told him I was scared for his safety, but he told me not to worry. He was allaying our fears,” says Sevak’s mother Marineh Baghryan.
The last time Sevak called was on October 12. He was killed the next day, allegedly by an Azerbaijani sniper. Sevak managed to speak to most of his family that day.
Sevak was a contract soldier, in a reconnoiter unit. He fought in Jabrayil, the scene of some of the most intense battles.
All three sons of the Baghryan family took part in the recent Artsakh war: Sevak, Sarik and Pargev. The family was most worried about Sevak. He was hot-tempered and did not give an inch.
“The family knew about Sevak’s death but never told me until afterwards. I asked Sarik for news about his brother, but he couldn’t, saying it was inconvenient. How could I have known that Sevak was gone?” asks Marineh Baghryan.
Months ago, Sevak found a house in Ukhtadzor. The government was scheduled to purchase the house for them given the large size of the family. Sevak had built a road to the house, repaired it, and was preparing to get married. He had decided to bring trees from his grandmother's garden for the home garden. The grandmother, Margo Bakhshyan, who has twenty grandchildren, cries when she utters Sevak’s name.
"So many people from our clan went to fight. We kept asking for news about him. I was crying all the time. On the last day, he told me not to cry, saying all was good, that he was OK,” says Margo Bakhshyan recalling the last conversation with her grandson.
Sevak never complained when helping his relatives. He loved to play with his nephews and drive his red car. He left car in Jabrayil. had left the positions in Jabrayil. His mother promised to buy a new car for him once he returned.