Ընդդիմադիրներն ահազանգում են. «Ապրում ենք աբսուրդի վարպետ Կաֆկայի ժամանակներում»
Երեկ ոստիկանությունը հրապարակեց այդ պահի դրությամբ Հայաստանում ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների թիվը, որը կազմում է 2 միլիոն 485 հազար 844 մարդ: Երևան քաղաքի ընտրողների թիվը 860 հազար 388 մարդ է: Մինչդեռ տարեսկզբին Ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած մարդահամարի տվյալներով՝ Հայաստանում բնակչության թիվը 2 միլիոն 870 հազար է:
Նշենք, որ վերջին՝2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ ընտրողների թիվը եղել է 2 մլն 311 հազար 917 մարդ: Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները կարծում են, որ այս «հանելուկը» պարարտ հող է ստեղծում մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունները կեղծելու համար:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե ընտրողների հրապարակված թիվը խորը մտահոգության, ավելին՝անհանգստության տեղիք է տալիս: Ըստ պատգամավորի՝պետք չէ զինված լինել քաղաքագիտական գիտելիքներով, ոչ էլ փորձառությամբ՝ հասկանալու համար, որ Հայաստանում ամեն տարի արտագաղթողների թիվը պաշտոնական տվյալներով 30-40 հազար մարդ է, ծնելիությունը նվազել է, և երկրում կա լուրջ ժողովրդագրական խնդիր: Ուստի, հնարավոր չէ, որ այս ֆոնին ընտրողների թիվը աճեր:
«Մարդահամարի վերջին տվյալներով արձանագրվեց բնակչության թվի նվազում, մյուս կողմից էլ համեմատում ենք վերջին ընտրությունների ընտրողների թիվը, ու մեկ էլ հրապարակվում են տվյալներ, որ ընտրողների թիվը գրեթե հավասար է բնակչության ընդհանուր թվին: Կարելի էր ծիծաղել, եթե ողբերգական չլիներ: Որպես ՀՀ քաղաքացի և քաղաքական գործիչ՝ շատ պիտի ուրախանայի, որ եթե այդքան ընտրող ունենք, նշանակում է բնակչության աճ ենք ունեցել, բայց սա խոսում է միայն նախընտրական կեղծիքի սցենարի մասին: Արհեստականորեն ընտրողների թվաքանակն ավելացված է շատ պարզ, հասկանալի հեռանկարով»,- ավելացրեց Լիլիթ Գալստյանը:
Պատգամավորի կարծիքով՝այս երևույթը պետք է մտահոգի ոչ միայն ընդդիմադիրներին, այլև բոլորիս, որովհետև ցանկացած ընտրակեղծիք հարվածում է Հայաստանի ապագային և պետականությանը, իսկ այս դեպքում կարծես թե բախվում ենք զանգվածային ընտրակեղծիքի հետ:
«ՀՅԴ-ի քաղաքական որոշումները կայացում է Գերագույն մարմինը, բայց իմ կարծիքով՝պետք է քննարկել և հասկանալ, թե ինչ կարելի է անել, քանի որ նորից բախվում ենք ամեն գնով իշխանությունը պահելու վարքագծի հետ: Սա լուրջ թեմա է, և ընդդիմադիր դաշտը ոչ միայն պետք է հետևություններ անի, այլև համապատասխան վարքագիծ դրսևորի: Չի կարելի թողնել, որ գողանան ընտրության մեր իրավունքը, մեր արժանապատվությունը, քանի որ կեղծում են Հայաստանի վաղը»,- ասաց Լիլիթ Գալստյանը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր, Երևան թիվ 6 ընտրատարածքում առաջադրված պատգամավորության մեծամասնական թեկնածու Արմեն Մարտիրոսյանը նույնպես մտահոգություն հայտնեց ընտրողների թվի վերաբերյալ:
«Արդեն աբսուրդի վարպետ Կաֆկայի ժամանակներում ենք ապրում: Իշխանությունները հայտարարում են արտագաղթի մասին, նույնիսկ այդ պարագայում իրենց մոտ չգիտես ինչ հրաշքով ընտրողների թիվը ավելանում է: Սովորողների թիվը տարեցտարի պակասում է, բայց Հայաստանում միայն ընտրողների թիվն է ավելանում»,- ասում է Արմեն Մարտիրոսյանը:
Ըստ պատգամավորի՝պարզագույն հաշվարկները ցույց են տալիս, որ երկրի բնակչության 25-30 տոկոսն ընտրական իրավունք չունեցող է՝մինչև 18 տարեկան անձինք: Արմեն Մարտիրոսյանի հաշվարկով, եթե Հայաստանի բնակչությունը մոտավորապես 2.8 մլն է, և նրանց 25 տոկոսն էլ կազմում է 700 հազար մարդ, ապա ընտրողների թիվն իրականում պետք է լիներ 2 մլն 100 հազար մարդ, ոչ թե 2.5 միլիոն, որը հրապարակել է ոստիկանությունը:
Ինչ վերաբերում է թիվ 6 ընտրատարածքին, ապա 2 օրվա տարբերությամբ Արմեն Մարտիրոսյանը զարմանքով արձանագրել է, որ 3000 ընտրող միանգամից ավելացել է: «Սա նաև մեծամասնականի համար է օգտագործվելու, և որպես ընդդիմադիր թեկնածու՝ ինձ համար խնդրահարույց վիճակ է ստեղծում»,- ավելացրեց նա:
Պատգամավորը վստահված անձանց և հանձնաժողովների անդամներին կոչ է անում ուշադիր լինել անձնագրերի հարցում՝ ընտրակեղծիքների դեմն առնելու համար:

Оппозиционеры бьют тревогу: “Живем во времена мастера абсурда Кафки”
Вчера полиция обнародовала число граждан Республики Армения, имеющих на данный момент право голоса, - 2 млн 485 тыс. 844. В Ереване число избирателей составляет 860 тыс. 388. Отметим, что во время президентских выборов 2008 г. этот показатель составил 2 млн 311 тыс. 917 человек. Оппозиционные политические деятели считают, что эта “загадка” создает благодатную почву для фальсифицирования предстоящих 6 мая парламентских выборов.
В беседе с “Hetq“-ом депутат парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян отметила, что опубликованное число вызывает серьезную обеспокоенность. По словам депутата, не надо быть профессиональным политологом, чтобы понять простую вещь: если, согласно официальным данным, каждый год из Армении эмигрируют 30-40 тыс.человек, рождаемость в стране сократилась, создав серьезную демографическую проблему, то на этом фоне невозможно, чтобы число избирателей выросло.
“По данным последней переписи, численность населения в Армении сократилась. Между тем обнародованы данные, согласно которым число избирателей почти равно общей численности населения. Как гражданка РА и как политический деятель я должна была бы радоваться такому числу избирателей, которое свидетельствовало бы о росте населения. Но это свидетельствует лишь о сценарии осуществления предвыборных фальсификаций. Число избирателей искусственно завышено по очень простой, понятной причине”,- отметила Лилит Галстян.
По мнению депутата-дашнакцакана, это явление должно беспокоить не только оппозиционеров, но и все остальные политические силы, поскольку любая избирательная фальсификация наносит удар по будущему и по государственности Армении. “Это серьезная проблема, и оппозиционное поле не только должно сделать выводы, но и предпринять определенные шаги. Нельзя позволить, чтобы у нас украли наше избирательное право”,- заявила Лилит Галстян.
Озабоченность представленным числом избирателей высказал и баллотирующийся в парламент в 6-ом избирательном округе Еревана депутат парламентской фракции “Наследие” Армен Мартиросян.
“Мы уже живем во времена мастера абсурда Кафки. Власти заявляют об эмиграции, но даже в этом случае у них каким-то чудом число избирателей увеличивается”,- отметил А.Мартиросян.
По его словам, даже элементарные подсчеты показывают, что 25-30 процентов населения страны составляют граждане в возрасте до 18 лет, то есть не имеющие право голоса. По подсчетам Мартиросяна, если население Армении составляет 2,8 млн человек, то 25 процентов от этого числа составляет 700 тыс.человек, следовательно число избирателей на самом деле должно составить 2 млн 100 тыс. человек, а не 2,5 млн, как представила полиция.
Что касается 6-го избирательного округа, то Армен Мартиросян с удивлением констатировал, что здесь с разницей в два дня число избирателей увеличилось сразу на 3000 человек. Депутат призвал доверенных лиц и членов избирательных комиссий во избежание фальсификаций быть предельно внимательными в вопросе паспортов избирателей.