ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը Ֆրանսիայի ԱԺ կողմից ընդունված բանաձևի առնչությամբ
ԱԳՆ մամուլի խոսնակը մեկնաբանություն է հրապարակել Ֆրանսիայի ԱԺ ընդունած բանաձևի առնչությամբ: Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Ողջունում ենք Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի՝ ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևը, որը հաջորդել է Սենատի՝ նախորդ շաբաթ ընդունած նույնանման բանաձևին։
Ֆրանսիայի խորհրդարանի՝ թե՛ ստորին և թե՛ վերին պալատների այս միասնական դիրքորոշումը խորհրդանշում է Ֆրանսիայի և ֆրանսիացիների վճռական բողոքի ձայնն ընդդեմ Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ու ահաբեկիչ վարձկանների աջակցությամբ Արցախի ժողովրդի հանդեպ իրականացրած ագրեսիայի և էթնիկ զտման ու ցեղասպան նկրտումներ պարունակող քաղաքականության։
Կարևոր ենք համարում, որ բանաձևում արձանագրվում են նաև Արցախի խաղաղ բնակչության անվտանգության երաշխավորման անհրաժեշտության, Ադրբեջանի կողմից ռազմական ճանապարհով խաղաղության գործընթացը ձախողելու և Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի աջակցությամբ ահաբեկչական խմբավորումների և վարձկանների տեղակայման փաստերը։
Մենք կարևորում ենք միջազգային հանրության նման քայլերը՝ ի նպաստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերջնական ու արդարացի լուծմանը և Արցախի՝ ինքնորոշման իրավունքի վրա հիմնված կարգավիճակի ճանաչմանը, ինչն այսօր դարձել է արցախահայության անվտանգության ապահովման գլխավոր հրամայականներից մեկը»։

The Armenian Foreign Ministry has welcomed the French National Assembly’s passage yesterday of a resolution calling for the recognition of Nagorno Karabakh.
The ministry issued the following statement today.
We welcome the resolution adopted by the overwhelming majority of the National Assembly of France on the need for the recognition of the Nagorno-Karabakh, which followed the similar resolution adopted by the Senate. This joint position of both the lower and upper Houses of the French Parliament symbolizes the resolute voice of France and the French people against the aggression and the policy of ethnic cleansing and genocidal aspirations Azerbaijan has pursued towards the people of Artsakh with the support of Turkey and foreign terrorist fighters.
It’s important that the necessity to ensure the security of the peaceful population of Artsakh, the facts of undermining the peace process by Azerbaijan through military means and the deployment of terrorist groups and mercenaries in Nagorno-Karabakh with the support of Turkey are enshrined in the resolution.
We highly assess such steps by the international community in favor of the final and fair resolution of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the recognition of Artsakh based on the right to self-determination, which has become one of the main imperatives for ensuring the security of the Armenians of Artsakh.