Վլադիմիր Պուտին. «Հայաստանի իշխանությունները ստիպված են եղել շատ բարդ որոշում ընդունել»
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին խոսել է նաև Արցախում տիրող իրավիճակից, ինչպես նաև հրադադարի հաստատման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարությունից:
«Հայաստանի իշխանությունները ստիպված են եղել շատ բարդ որոշում ընդունել, որոնք, սակայն, անհրաժեշտ են եղել ժողովրդի համար: Այդ որոշումները ցավոտ էին, և վարչապետից մեծ տղամարդկություն էին պահանջում»,- նշել է ՌԴ նախագահը:
Անդրադառնալով եռակողմ հայտարարությանը՝ Վլադիմիր Պուտինը նշեց, որ դրա կետերը հետևողականորեն կատարվում են, և ռուս խաղաղապահները տեղակայված են շփման գծի ու Լաչինի միջանցքի ամբողջ երկայնքով:
Ռուսաստանի նախագահը նաև ասել է՝ բոլորին հայտնի է, որ Ռուսաստանից ակտիվ միջնորդական ջանքեր պահանջվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում արյունահեղությունը կանգնեցնելու, ամբողջական հրադադար հաստատելու և կայունացման գործընթաց սկսելու համար:
«Միևնույն ժամանակ մենք հետևել ենք առանցքային պայմանավորվածություններին, որոնք ձեռք էր բերել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, մասնավորապես համանախագահ երկրները՝ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
ՌԴ նախագահը կարևորել է նաև մարտական գործողությունների շրջանում տուժած մարդկանց օգնությանը վերաբերող հարցերը, մասնավորապես փախստականների վերադարձը, վնասված ենթակառուցվածքների վերականգնումը, պատմության, կրոնի և մշակույթի հուշարձանների պաշտպանությունը: Պուտինը կոչ է արել ՀԱՊԿ և ԱՊՀ երկրներին հումանիտար օգնություն ցուցաբերել Արցախին:

Russian President Vladimir Putin, at a meeting today of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Collective Security Council, said that the Armenian government was faced with a very difficult decision about ending the war if Artsakh, but that it was needed.
"Those decisions were painful. They demanded great mettle from the prime minister," Putin said at the online meeting.
Referring to the November 9 trilateral truce, Putin noted that its points are being implemented consistently, Russian peacekeepers are deployed along the line of contact and the entire Lachin corridor.
Putin said that everyone knows that Russia's active mediation efforts were required to stop the bloodshed in the Nagorno-Karabakh conflict zone, to establish a complete ceasefire, and to start the stabilization process.
"At the same time, we are following the key agreements reached by the OSCE Minsk Group, in particular the co-chairing countries - Russia, the United States and France," said Putin.
Putin addressed issues related to assistance to people injured during hostilities, in particular the return of refugees, the restoration of damaged infrastructure, and the protection of historical, religious and cultural monuments. Putin called on the CSTO and CIS countries to provide humanitarian aid.