«Իր հետ խոսելուց մեզ երբեք թույլ չէր տալիս մտածել, որ մի օր ինքը չի լինի»
Պատերազմը դարձավ Արսեն Խաչատրյանի կյանքի ռեժիսորը: 19-ամյա կրտսեր սերժանտը նպատակ ուներ ռեժիսուրա եւ ոսկերչություն սովորել: Հաջորդ տարվա հուլիսի 2-ին նա զորացրվելու էր: Մորաքրոջը՝ Աննա Հովնիկյանին, խնդրել էր հետաքրքրվել, որ վերադարձից հետո անմիջապես ընդունվեր ու անցներ ուսման:
Արսենը Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Գետաշեն գյուղից էր: Երեք եղբայրներից կրտսերն էր: Դպրոցն ավարտելուց մեկ ամիս անց քեֆ-ուրախությամբ ճանապարհել էին բանակ: Ծառայում էր Մարտունի-2 զորամասում:
Աննան ասում է՝ քրոջ որդին իր տեսակով շատ տարբերվող էր՝ ուրախ, ջերմ, ընկերասեր, բոլորին հասնող: Նույնիսկ պատերազմի օրերին հեռախոսային խոսակցություններում էր Արսենն իր ջերմությունն ու չընկճվող տրամադրությունը պահել:
«Ինքը մեզ միշտ դուխ էր տալիս: Հարցնում էինք՝ ո՞նց ես, ո՞նց ա ձեզ մոտ, ասում էր՝ լավ ա, մեզ ի՞նչ ա եղել, հեն ա՝ պարապ կանգնած ենք: Բայց իրականում էդպես չի եղել: Ուրախ ձայնով էր խոսում, անհանգստություն չէր նկատվում ձայնի մեջ»,- հիշում է մորաքույրը:
Վերջինս ասում է, որ ծառայության ընթացքում հաճախ էին խոսում Արսենի հետ: Տղան զոհվելուց օրեր առաջ զանգել էր մորը, ասել, որ արկն ընկել է ոտքերի տակ, բայց չի պայթել: Աննան նշում է, որ այդ օրը պատմել էր նաեւ մարտական ընկերներ կորցնելու մասին:
Ըստ մորաքրոջ՝ Արսենը զոհվել է հոկտեմբերի 30-ի լույս 31-ի գիշերը: Աննան ասում է, թե վերջին խոսակցության ժամանակ, որը եղել է դրանից 2-3 օր առաջ, տպավորություն էր, որ տղաները խառն էին, Արսենի ձայնն անհանգիստ էր, բայց միեւնույն է՝ «դուխ էր տալիս միշտ»:
Աննա Հովնիկյանը պատմում է, որ հոկտեմբերի 30-ի լույս 31-ի գիշերը թեժ մարտեր են եղել այն հատվածում, որը պաշտպանել են Արսենն ու նրա հրամանատարությամբ գործող զինվորները: Կրտսեր սերժանտը մյուսներին հրամայել է նահանջել, իսկ ինքը երկու հոգու հետ մնացել է: «Արսենը մնաց ու կռիվ տվեց իր հողի համար մինչեւ վերջ: Թշնամու հարվածը թիկունքից դիպուկ էր՝ սրտին էր ուղղված: Նրանք հայտնվել էին շրջափակման մեջ: Մեզ հետո ասացին, որ այդ դիրքը կարողացել են հետ վերցնել»,- նշում է Աննան: Արսենի մարտական երկու ընկերները նույնպես զոհվել են անհավասար մարտում:
«Նոյեմբերի 1-ին մեզ զանգեց Արսենի ընկերը, ով Արսենին դուրս էր բերել մարտի դաշտից, ասաց, որ Արսենն էլ չկա: Դեպքից որոշ ժամանակ հետո իր հրամանատարն էր եկել տուն: Պատմել էր, որ շատ մեծ դժվարությամբ են դուրս բերել էնտեղից»,- պատմում է զրուցակիցս:
Դեպքից օրեր անց Արսենի իրերն էին բերել, սակայն հեռախոսը մնացել էր մարտական ընկերոջ մոտ: Վերջինս ասել էր, որ հունվարին զորացրվելուց հետո հեռախոսն անձամբ է տանելու Արսենենց տուն եւ դեռ շատ բան ունի պատմելու ընկերոջ մասին:
Պատերազմի օրերին կամավորագրվել էր նաեւ Արսենի ավագ եղբայրը: Աննան նշում է, որ երբ Արսենն իմացել էր այդ մասին, եղբորը խնդրել էր չգնալ՝ ասելով, որ «ինքը բոլորի տեղն է կռվում»:
«Ախպերներից շատ էր տարբերվում: Ասում էր՝ դուք չեք բաշարում ամուսնանալ, հեսա տեսեք, բանակից գամ ոնց եմ ամուսնանում,- հիշում է մորաքույր, հետո ավելացնում,- ինձ թվում է՝ ինքը դեռ բանակում է: Չենք հավատում, որ... Էս ամեն ինչը շատ արագ, միանգամից եղավ: Իր հետ խոսելուց մեզ երբեք թույլ չէր տալիս մտածել, որ մի օր ինքը չի լինի»:

19-Year-Old Junior Sergeant Had Dreams of Marriage, of Becoming a Jeweler
The outbreak of war in Artsakh prevented Arsen Khachatryan from fulfilling his dream of becoming a director and learning the skills of jewelry making.
The 19-year-old junior sergeant, a native of Nerkin Getashen, a village in Armenia’s Gegharkunik Province, was killed on the night of October 30.
Arsen was the youngest of three brothers. He was to have been discharged from military service next July.
His aunt, Anna Hovnikyan, says Arsen was always upbeat and sociable, even during the war.
"He always conveyed strength. When we’d ask him how he was doing, he’d respond that things were fine, telling us not to worry,” Says Hovnikyan.
Arsen called his mother a few days before he fell on the battlefield, saying that a shell had fallen under his feet, but did not explode. Hovnikyan says he also talked about the loss of his war buddies that day.
Hovnikyan says that during the last conversation, which took place 2-3 days before that, she got the impression that something was wrong. Arsen's voice was agitated.
She says that intense battles were taking place on the night of October 30 and that Arsen ordered the others to retreat, leaving him with two men.
"Arsen stayed and fought for his land until the end. The enemy’s blow was accurate, aimed at the heart. They were under siege. We were later told that they were able to take back that position," Hovnikyan says.
Arsen's two comrades-in-arms were also killed in the uphill battle.
"On November 1, Arsen's friend, who took Arsen’s body from the battlefield, called us and said that Arsen was no longer alive. His commander came to the house afterwards, saying they removed him with great difficulty,” says Hovnikyan.
Days after the incident, Arsen's belongings were returned, but his phone was left with a war comrade who promised to return the phone to the family after his discharge from the army in January.
Arsen’s friend says he has much to tell the family.
Arsen's older brother also volunteered during the war. Hovnikyan says that when Arsen found out he asked his brother not to go, saying that he’s fighting for everyone.
"He was quite different from his brothers. He՛d say, 'You guys can’t even get married. Just wait and see how I get married after leaving the army’,” says Hovnikyan.
“I still think he’s in the army. We do not believe what’s happened. It was all so sudden. When talking to him, it never crossed our minds that one day he’d no longer be there.”