Մատաղիս-Թալիշ ուղղությունում ականի պայթյունից վիրավորվել է արցախցի 3 փրկարար
Նոյեմբերի 23-ին Մատաղիս-Թալիշ ուղղություններում զոհված զինծառայողների մարմինները որոնելիս ականի վրա պայթել ու մարմնական տարբեր աստիճանի վիրավորում են ստացել Մարտակերտի շրջանային արտակարգ իրավիճակների բաժնի 3 փրկարար ծառայողներ: Վերջիններս հոսպիտալացվել են: Այս մասին հաղորդում է Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը:
Հանրապետական բժշկական կենտրոնում վիրավորներին այցելել է ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանը: Ծառայության ղեկավարը խոսել է բժիշկների հետ, հետաքրքրվել վիրավորների առողջական վիճակով: Վերջիններս հավաստիացրել են որ փրկարարների կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Նոյեմբերի 13-ից Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի նախաձեռնությամբ, ԱԻ պետական ծառայության մասնակցությամբ շարունակվում է պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողների մարմինների որոնման և ադրբեջանական կողմի հետ փոխանակման գործընթացը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ վիրավորված հայ փրկարարների թիվը 4 է: Բացի այդ հաղորդվել էր նաև ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վիրավորված 1 սպայի և զոհված 1 ադրբեջանցի զինվորական մասին:

Трое арцахских спасателей получили ранения в результате взрыва мины на направлении Матагис-Талыш
23 ноября трое спасателей отдела чрезвычайных ситуаций Мартакертского района Арцаха получили ранения различной степени тяжести в результате взрыва мины во время поисков тел погибших военнослужащих на направлении Матагис-Талыш. Все они госпитализированы. Об этом сообщает Госслужба чрезвычайных ситуаций Арцаха.
В Республиканском медицинском центре раненых навестил директор ГСЧС, генерал-майор Карен Саргсян. Руководитель службы поинтересовался у врачей состоянием здоровья раненых. Врачи заверили, что их жизни опасность не угрожает.
По инициативе миссии Международного Комитета Красного Креста, миротворческого контингента Российской Федерации и при участии Госслужбы ЧС с 13 ноября продолжается процесс поиска и обмена с азербайджанской стороной телами погибших в ходе войны военнослужащих.
Ранее Минобороны РФ сообщило о ранении четырех арцахских спасателей. Сообщалось также о ранении офицера российского миротворческого контингента и гибели азербайджанского военного.