Ըստ ՄԻՊ-ի գյուղնախարության գործունեության մեջ դրական կետերն ավելի շատ են
Պաշտպանի գնահատականը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության գործունեության ոլորտում 2011թ. զարգացումներին
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության գործունեության ոլորտում առկա թերություններն ու խնդիրները
• ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության նորաստեղծ սննդամթերքի ան­վտան­­գության պետական ծառայության կողմից դեռևս լիարժեք հսկողություն չի իրականացվել մսամթերքի վաճառքի նկատմամբ, մինչդեռ  գյուղատնտեսության նախարարության գործառույթների շրջանակն, ի թիվս այլ բնագավառների,  ընդգրկում է նաև սննդամթերքի անվտանգությունը:
• Չի ներդրվել գյու­ղա­տն­տեսական ապահովագրությունը, այնինչ նման ապահովագրությունը կարող է ապահովել բնական աղետների հետևանքով  գյուղատնտեսության ոլորտի տնտեսվարողներին հասցված վնասների փոխհատուցումը:
• Չնայած ապրանքարտադրողների հա­մար տնտեսվարման բա­րե­նպաստ մի­ջա­վայ­ր ստեղծելուն, նախարարության կողմից ձեռնարկված գործնական ու դրական քայլերին,  արդյունքները բավարար չեն եղել:
• Նախարարության ան­վտան­­գության պետական ծառայությունը չի իրականացրել պատշաճ հսկողություն հաց արտադրող ընկե­րու­թյուն­­ների գործունեության նկատմամբ:
• Հան­րա­պետությունում առկա չէ սպանդանոցային բավարար ցանց՝ անասնագլխաքանակի մորթը պատշաճ ձևով իրականացնելու համար:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության համակարգում արձանագրված դրական զարգացումները
• Գյուղատնտեսության բնագավառում նա­խորդ տարվա համեմատ համախառն արտադ­րանքի աճը կազմել է շուրջ 14.1 տոկոս, ո­րի ա­վելացումը եղել է անաս­նա­պա­հա­կան հիմնական մթերքների արտադրության, ձկնա­բու­ծության, բանջարեղենի, պտուղների ծավալների մեծացման հաշվին:
• 2011 թվականին հացահատիկային մշակաբույսերի արտադրության ծավալները գերազանցել են նախորդ տարվա մակարդակը 34.8 տոկոսով, էականորեն բարձրացել է մշակա­բույսերի բերքատվությունը և արտադրության արդյունավետությունը:
• Դրական տեղաշարժեր են գրանցվել պտղաբուծության բնագավառում: Պտղի համախառն արտադրանքը նախորդ տարվա նկատմամբ ավելացել է 83.7 տոկոսով: Աճ է գրանցվել նաև բուսաբուծական մյուս մթերքների արտադրության ուղղությամբ:
• Վերամշակող ընկերությունների կողմից բանջարեղենի և պտղի մթերումները գերա­զանցել են նախորդ տարվա մակարդակը, համապա­տասխանաբար` 1.7 և 3.9 անգամ: Պտուղ­բանջա­րեղենի մթերում­­ների դիմաց վճարումները կատարվել են ամբողջությամբ:
• Գյուղատնտեսական մթերքների իրացման գործընթացին աջակցելու նպատակով Երևան քաղաքում,  յուրաքանչյուր շաբաթ և կիրակի օրերին, կազմակերպվել են գյու­ղա­տն­տեսական մ­թերք­ների տոնավաճառներ:
• Զգալի աշխատանքներ են տարվել գյուղա­տնտե­սությունում գործու­­նեություն իրակա­նացնող տնտեսավարողներին մատչելի պայմաններով վարկա­վորելու ուղղու­թյամբ: Ծրագրի երկու փուլերով տրամադրվել է տոկոսա­դրույքի սուբսիդավորմամբ ավելի քան 25 հազ. միավոր վարկ՝ 17.4 մլրդ դրամ գումարով:
• Նախարարության նախաձեռնությամբ կատարվել են օրենս­դրական փոփո­խություն­ներ, որոնք հնարա­վորություն են ընձեռում գյուղա­տնտեսու­թյունում օգտա­գործվող տրակ­տորների, այլ տեխնիկայի, պա­րար­տանյութերի, սերմերի, թունաքի­միկատ­ների ներմուծումը, ինչպես նաև ներքին շուկայում, իրացումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելով նպաստել այդ ռեսուրսների` գյուղատնտեսությունում տնտեսվարողների կողմից ձեռք բերման մատ­չելիությանը, դրանց ներմուծման և օգտագործման ծավալների ընդլայնմանը:
• Աջակցություն է ցուցա­­­­­­­­բերվել կոոպերատիվների տեխնիկական միջոցների հագեցվածության մակար­­­­­­­­դակի բար­ձրացման ուղղությամբ: Հանրա­պետու­թյան անասնա­պա­հու­թյամբ մասնագիտացված 5 մարզի 33 համայնքներում ստեղծվել են սպառողական կոոպե­րատիվ­ներ:

RA Human Rights Defender Assesses 2011 Activities of Ministry of Agriculture
- New food safety public service of the Ministry of Agriculture has not fully taken control over the sale of meat, while among other functions food safety is also included into the functions of the Ministry of Agriculture.
- Agricultural insurance has not been invested yet; however, insurance can provide the agricultural sector entrepreneurs with assistance in case of damages caused by natural disasters.
- Despite the favorable business environment created for manufacturers and practical and positive steps undertaken by the Ministry, the results were not sufficient.
- State Security Service of the Ministry did not properly supervise the activities of the companies producing bread.
- There are not sufficient slaughterhouses in the country for performing butchering properly.
- In Agriculture the increase of gross product was around 14.1% compared to the last year, due to the increase in volume of livestock production, fisheries, vegetables, fruits.
- In 2011 production of grain crops has exceeded the previous year’s level by 34.8 percent, the size of crop yield and production efficiency has significantly increased.
- Positive changes were registered in the field of horticulture. Fruit gross output increased by 83.7 percent over the previous year. Growth in the production of the crop was also registered.
- The provision of fruit and vegetable processing companies exceed the previous year’s level, respectively, 1.7 and 3.9 times. Corresponding payments were fully made.
- Fairs for agricultural products were organized inYerevanevery Saturday and Sunday in order to support the sale process of agricultural products.
- Considerable work has been done in favor of entrepreneurs in terms of credit available to agriculture activities. By two phases of the project more than 25 000 unit credits were provided by interest rate subsidies with 17.4 billion AMD.
- Legislative changes have been made by the Ministry that allow to import agricultural tractors, other equipment, fertilizer, seed, pesticide, as well as by exempting the sale of the value added tax to promote the availability of their purchase by agricultural entrepreneurs as well as promote their import and expansion of the volume of their usage.
- Assistance was provided to increase the level of technical equipment of cooperatives. Consumer cooperatives were established in 33 communities of 5 marzes ofArmeniaspecialized in cattle-raising.
The introduced Chapter (6) of the HRD Annual Report 2011 is available in full at http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/564 .