ՄԻՊ-ը հանդիպել է ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ
Երեկ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻՊ գրասենյակը։
Հանդիպման ընթացքում Արման Թաթոյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության հետ արդյունավետ համագործակցությունը, շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ-ում գտնվող մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցերով տեղեկությունների օպերատիվ փոխանակման հաստատված համատեղ աշխատանքի համար:
Պաշտպանը դեսպանին է ներկայացրել սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունները, նրանց դաժանություններն ու խոշտանգումները, ինչպես նաև այն համակարգված հայատյացությունը, որ Ադրբեջանում ունի պետական աջակցություն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բարձր է գնահատել ՌԴ-ում մարդու իրավունքների դաշնային հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովայի հետ ձևավորված ու լիարժեք փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հարաբերությունները: Արման Թաթոյանը դեսպան Կոպիրկինին ներկայացրել է նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակի ընթացքում ՌԴ իր գործընկերոջ հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքները, երբ փակ սահմանների, թռիչքների բացակայության պայմաններում հնարավոր եղավ միավորել հայ ընտանիքներ, երեխաներին վերադարձնել ծնողներին, աջակցել առողջական բարդ խնդիրների համար բուժման մեկնելու հարցում, արձանագրել հաջողված ու բացառիկ այլ դեպքեր:
Ռուսաստանի Մարդու իրավունքների դաշնային հանձնակատարի հետ բարձր մակարդակի հարաբերությունների շնորհիվ Մոսկվայում իրականացվել է ՌԴ-ում գտնվող մեր հայրենակիցների համատեղ ընդունելություն՝ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանի ու Ռուսաստանի հայերի միության նախագահի մասնակցությամբ: Այս նախաձեռնությունն ուղղված էր ՌԴ-ում աշխատող մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությանն ու դրանից հետո այն դարձավ միջազգային լավագույն փորձ, որ հիմա օրինակ է բերվում միջազգային հարթակներում:
ՌԴ դեսպանը կարևորել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը և ընգծել այն շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել համագործակցությունը և տեղեկությունների փոխանակումը՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:

Омбудсмен Армении встретился с послом России в РА Сергеем Копыркиным
Защитник прав человека Армении Арман Татоян встретился вчера с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации в РА Сергеем Копыркиным.
В ходе встречи Арман Татоян отметил важность эффективного сотрудничества ЗПЧ с посольством России в Армении и выразил благодарность за совместную работу по оперативному обмену сведениями в деле защиты прав наших соотечественников в РФ.
Защитник представил послу свидетельства зверств, жестокостей и пыток, примененных азербайджанскими вооруженными силами в сентябре-ноябре, а также проявления арменофобии, которая поощряется в Азербайджане на государственном уровне.
А.Татоян также представил послу Копыркину результаты совместной работы со своим российским коллегой в вопросе распространения COVID-19, благодаря которой в условиях закрытых границ и отсутствия авиарейсов удалось объединить армянские семьи, вернуть детей родителям, содействовать отъезду в целях решения сложных заболеваний и т.д.
В результате успешного сотрудничества с Уполномоченным по правам человека в России удалось организовать в Москве совместную встречу наших соотечественников с послом Армении в РФ и председателем Союза армян России. Эта инициатива была направлена на защиту прав работающих в РФ наших соотечественников и стала примером успешного международного опыта, на который сейчас ссылаются на международных платформах.
Посол РФ отметил важность эффективного сотрудничества с Защитником прав человека Армении, подчеркнув необходимость его продолжения.