Մարտակերտի շրջանի մի շարք գյուղերի 2000 բնակիչ կտեղափոխվեն ժամանակավոր կեցավայրեր
Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը ևս անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ ի կատարումն Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ձեռք բերված՝ ղարաբաղյան պատերազմը դադարեցնելու մասին եռակողմ համաձայնության դրույթների: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
Եռակողմ հայտարարության մեջ նշված է, որ Աղդամի շրջանը վերադարձվում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ը: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաև Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում:
Այս օրերին պետական միջամտությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում նշված գյուղերի ավելի քան 2000 բնակչի գույքի տեղափոխման, կեցության ժամանակավոր վայրերի ու այլ միջոցների ապահովման ուղղությամբ:

Более 2000 жителей ряда сел Мартакертского района будут обеспечены временным жильем
Во исполнение положений трехстороннего заявления, подписанного премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана, населенные пункты Нор Марага, Нор Айгестан, Нор Сейсулан, Нор Кармираван, Нор Айкаджур, Овташен и Нор Джраберд Мартакертского района переходят под контроль Азербайджана. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
В трехстороннем заявлении указано, что Агдамский район до 20 ноября 2020 г. передается Азербайджанской Республике. Вышеуказанные населенные пункты, а также населенный пункт Акна (Агдам), согласно азербайджанской стороне, находятся в Агдамской районе.
В эти дни принимаются меры по обеспечению более 2000 тысяч жителей указанных сел местами временного проживания, а также по перевозке их имущества.