Մարտակերտի շրջանի մի շարք գյուղերի 2000 բնակիչ կտեղափոխվեն ժամանակավոր կեցավայրեր
Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա, Նոր Այգեստան, Նոր Սեյսուլան, Նոր Կարմիրավան, Նոր Հայկաջուր, Հովտաշեն և Նոր Ջրաբերդ բնակավայրերը ևս անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ՝ ի կատարումն Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև ձեռք բերված՝ ղարաբաղյան պատերազմը դադարեցնելու մասին եռակողմ համաձայնության դրույթների: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
Եռակողմ հայտարարության մեջ նշված է, որ Աղդամի շրջանը վերադարձվում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ը: Նշված բնակավայրերը, ինչպես նաև Ակնա բնակավայրը (Աղդամ), ըստ ադրբեջանական կողմի, գտնվում են Աղդամի շրջանում:
Այս օրերին պետական միջամտությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում նշված գյուղերի ավելի քան 2000 բնակչի գույքի տեղափոխման, կեցության ժամանակավոր վայրերի ու այլ միջոցների ապահովման ուղղությամբ:

Some 2,000 Armenian residents of villages in the Martakert region, an area to be handed over to Azerbaijan, are being relocated to temporary accommodations with government aid.
The villages in question are Nor Maragha, Nor Aygestan, Nor Seysula, Nor Karmiravan, Nor Haykajur, Hovtashen and Nor.
The trilateral ceasefire statement states that the Aghdam region will be returned to the Republic of Azerbaijan by November 20, 2020. The mentioned settlements, as well as Akna settlement (Aghdam), according to the Azerbaijani side, are located in Aghdam region.