Իվետա Տոնոյան․ «ՔՊ-ի գրասենյակից զենք է բաժանվել օլիգարխների անվտանգության աշխատակիցներին»
Արցախում «սև գործը» կատարած քաղաքական իշխանությունը որոշել է նաև Հայաստանում որդեգրել քաղաքական բռնաճնշումների քաղաքականություն՝ փորձելով ընդդիմադիրներին լռեցնել։ Այս մասին ՀՅԴ գրասենյակում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ ներկայացուցիչ, նախկին պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը։
«Մենք այսօր գործ ունենք կապիտուլյացիա իրականացրած քաղաքական իշխանության հետ»,- հայտարարեց Լիլիթ Գալստյանը և, դիմելով հանրությանը՝ հարց հնչեցրեց, որ ժողովրդի թիկունքում ստորագրված կապիտուլյացիայի հայտարարությունը եթե ազգային դավաճանություն չէ, ապա ի՞նչ է։ Դիմելով իշխանություններին՝ նա հայտարարեց, որ քաղաքական բռնաճնշումներից իրենք չեն վախենալու և պայքարը շարունակելու են։
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանն էլ հայտարարեց, որ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները նախօրեին, շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն, ապաստանել են գրասենյակների նկուղներում, ապաստարաններում և իրենց հայտարարությամբ ընդունել են Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած որոշման պատասխանատվությունը։ Իվետա Տոնոյանի խոսքով՝ «Իմ քայլը» խմբակցության մի քանի պատագամավոր արդեն հայտնել է, որ իրենք ծանոթ չեն եղել խմբակցության անունից հրապարակված հայտարարությանը։ Պատգամավորն ակնկալում է իր գործընկերներից, որ անվանական հայտարարեն, թե ով է ստորագրել երեկ տարածված հայտարարության տակ, որպեսզի հանրությունն իմանա, թե ովքեր են Նիկոլ Փաշինյանի հետ կիսում Արցախը հանձնելու որոշումը։ Դիմելով ԱԱԾ-ի, ոստիկանության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցներին՝ Իվետա Տոնոյանը կոչ արեց չենթարկվել «Արցախը վաճառած» գերագույն գլխավոր հրամանատար Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարություններին, որովհետև պատմության մեջ կմնան «հող հանձնողի» հանձնարարություններ կատարող։
ԱԺ պատգամավորը հայտարարեց, որ տեղեկություններ ունեն 17 կուսակցությունների կողմից իրականացվելիք գործողությունների ընթացքում իշխանության կողմից սադրանքներ կազմակերպելու վերաբերյալ։ «Քաղպայմանագիր կուսակցության գրասենյակից զինվորական համազգեստ և զենք է բաժանվել իշխանությունների սրտի սիրելի օլիգարխների անվտանգության աշխատակիցներին և «Իմ քայլը» խմբակցության մի քանի համակիրների և ՔՊ-ի համակիրների, որպեսզի կոնկրետ սադրիչ գործողություններ իրականացվեն մեր կողմից կազմակերպվելիք միջոցառումների ընթացքում»,- հայտարարեց Իվետա Տոնոյանը։
Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Աննա Մկրտչյանն էլ հայտարարեց, որ վերջին 2.5 տարվա ընթացքում Հայաստանում պետական դավաճանություն է տեղի ուենցել, որի սուբյեկտը հայտնի է՝ Նիկոլ Փաշինյանն է։ Նրա խոսքով, պատերազմի 45 օրերին իշխանությունները ստել են հանրությանը, բթացրել են մարդկանց մտքերը, ճնշվել է ազատ խոսքը։
Հարցին՝ եթե Նիկոլ Փաշինյանը հեռանա և 17 կուսակցությունները գան իշխանության, ապա ինչպե՞ս են հետ բերելու կորցրած տարածքները, Լիլիթ Գալստյանը պատասխանեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարությունն ունի որոշակի անդառնալի հետևանքներ, բայց հետագայում այն դառնալու է իրավական փաստաթուղթ։ ՀՅԴ ներկայացուցիչը կարծում է, որ պետք է ձևավորվի ազգային իշխանություն, որը կկարողանա ստորագրված հայտարարության կիրարկման փուլում շտկումներ մտցնել, խմբագրման աշխատանք տանել։
Ասուլիսի ժամանակ քաղաքական գնահատականներ հնչեցրեցին նաև «Հայրենիք» կուսակցության ներկայացուցիչ Խաչիկ Գալստյանը և «Ազգային օրակարգ» կուսակցության ներկայացուցիչ Արա Գասպարյանը։

Иветта Тоноян: “В офисе “Гражданского договора” сотрудникам служб безопасности олигархов раздавалось оружие"
Сделавшая “черное дело” в Арцахе политическая власть решила осуществлять в Армении политические репрессии, пытаясь заставить замолчать оппозицию. Об этом заявила на пресс-конференции в офисе АРФ Дашнакцутюн представитель АРФД, бывший депутат Национального Собрания Лилит Галстян.
“Сегодня мы имеем дело с объявившей капитуляцию политической властью”,- сказала Галстян, отметив, что это национальное предательство.
Представитель АРФД заверила, что они не боятся политических репрессий и будут продолжать борьбу.
Депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Иветта Тоноян заявила, что, по некоторым слухам, депутаты фракции “Мой шаг”, собравшись в подвальных помещениях своих офисов и убежищах, приняли заявление, которым взяли на себя ответственность за подписанное Пашиняном заявление о сдаче территорий Арцаха.
По словам Тоноян, несколько депутатов фракции “Мой шаг” уже заявили о том, что не были ознакомлены с опубликованным от имени фракции заявлением. Иветта Тоноян призвала своих коллег назвать имена тех, кто подписал это заявление, чтобы общественность узнала, кто вместе с Николом Пашиняном разделяет ответственность за принятие решения о сдаче Арцаха.
Обратившись к сотрудникам Службы нацбезопаности, Полиции, МЧС, депутат призвала их не подчиняться распоряжениям “продавшего Арцах” верховного главнокомандующего Никола Пашиняна, поскольку в истории он останется как “сдавший земли”.
Иветта Тоноян также сообщила, что они располагают сведениями об организации властями провокаций в ходе действий, которые намерены предпринять 17 партий.
“В офисе партии “Гражданский договор” сотрудникам службы безопасности близких к сердцу властей олигархов, а также нескольким сторонникам фракции “Мой шаг” и партии “ГД” было роздано военное обмундирование и оружие для осуществления провокационных действий во время мероприятий, которые мы будем проводить”,- сообщила И.Тоноян.
Представитель Республиканской партии Анна Мкртчян заявила, что за последние 2,5 года в Армении было совершено государственное предательство, субъектом которого является Никол Пашинян. На протяжении 45 дней войны власти обманывали общественность, подавляли свободу слова, добавила А.Мкртчян.
На вопрос: если Пашинян уйдет и к власти придут 17 партий, как они собираются вернуть потерянные территории? – Лилит Галстян сказала, что подписанное Пашиняном заявление имеет определенные необратимые последствия, но в дальнейшем это заявление станет правовым документом. Представитель Дашнакцутюн считает необходимым формирование национальной власти, которая сможет на этапе реализации подписанного заявления внести поправки, отредактировать его.
С политическими оценками на пресс-конференции выступили также представитель партии “Родина” Хачик Галстян и представитель партии “Национальная повестка” Ара Гаспарян.