Գագիկ Ծառուկյանի ձերբակալման դեմ բողոք է ներկայացվել․ նա հայտարարել է, որ քաղաքական հետապնդման է ենթարկվում
Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը։ Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց Ծառուկյանի պաշտպաններից Սմբատ Մինասյանը։ Ծառուկյանը կասկածվում է Քրեական օրենսգրքի 2251 հոդվածով նախատեսված արարք կատարելու մեջ, այսինքն՝ սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելը և անցկացնելը։
Մինասյանի խոսքով՝ Ծառուկյանը դիրքորոշում է հայտնել, որ իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։
«Անօրինականությունների շարքը շարունակվում է, դա ողբերգություն է»,- ասաց Սմբատ Մինասյանը։
Հիշեցնենք, որ 17 կուսակցություն երեկ՝ նոյեմբերի 11-ին, համատեղ հանրահավաք են նախաձեռնել Ազատության հրապարակում։ Վերջիններս իրենց բողոքն են արտահայտում Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած հայտարարության վերաբերյալ և պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։
Հանրահավաքը նախաձեռնած անձանց մի մասը, սակայն, ձերբակալվել է։ Ձերբակալվածների թվում են նաև ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը, Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանը, քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը և այլ անձինք։

Подана жалоба на задержание Гагика Царукяна. Он заявил о политическом преследовании
Лидер партии “Процветающая Армения” Гагик Царукян задержан в рамках расследуемого в Специальной следственной службы уголовного дела. Об этом Hetq.am сообщил адвокат Цаукяна Смбат Минасян. Лидер “ПА” подозревается в организации и проведении митинга в нарушение установленного порядка.
По словам адвоката, Царукян уже заявил, что в отношении него осуществляется политическое преследование.
“Череда беззаконий продолжается. Это трагедия”,- сказал Смбат Минасян.
Напомним, что 11 ноября 17 партий провели совместный митинг на площади Свободы, на котором выразили протест против подписания премьер-министром Николом Пашиняном заявления о прекращении начавшейся 27 сентября войны в Арцахе и потребовали отставки главы правительства.
Часть организаторов митинга задержана. Среди них пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, председатель партии “Родина” Артур Ванецян, мэр города Масис Давид Амбарцумян, политолог Сурен Суренян и др.