Էդմոն Մարուքյան. «Ժողովուրդը 73% ձայն է տվել մի ուժի, որի պատգամավորները չեն գալիս խորհրդարան՝ նիստ գումարելու»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն իր ֆեյսբուք ուղիղ եթերում անդրադարձավ ԱԺ խորհրդի չկայացած նիստին: Պատգամավորը հայտնեց, որ նիստին ներկա է եղել յոթ պատգամավոր` ԲՀԿ-ից, «Լուսավոր Հայաստանից» և ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը, մինչդեռ քվորում ապահովելու համար անհրաժեշտ է տասը պատգամավորի ներկայություն: Տեղեկացնենք, որ մինչ ԱԺ խորհուրդը նիստ չանի և օրակարգը չհաստատվի, ԱԺ նիստ չի կարող գումարվել: Մարուքյանը հայտնեց, որ կանոնակարգ-օրենքի համաձայն` դեռևս երկու ժամ քվորումը բաց է, և ԱԺ խորհրդի անդամները կարող են գալ:
Մարուքյանի խոսքով` խոսել է ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանի հետ և կոչ է արել վերջինիս՝ գործընկերներին ասել գալ խորհրդարան, որպեսզի պրոցեսները քաղաքական հարթություն տեղափոխվեն:
«Ստորագրվել է մի խայտառակ փաստաթուղթ, կապիտուլյացիայի փաստաթուղթ: Հայաստանը խորհրդարանական երկիր է, ժողովուրդը 73% ձայն է տվել մի ուժի, որի պատգամավորները չեն գալիս խորհրդարան, որ նիստ գումարեն: 88 պատգամավորից մի մարդ է եկել` ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը: Իշխանությունը միայն վայելելու համար չէ, նաև պատասխանատվություն է, ռիսկեր, եկե՛ք մի բան ասեք»,-նշեց Մարուքյանը:
Էդմոն Մարուքյանը վստահեցրեց, որ քաղաքական մեծամասնության պատգամավորների անվտանգությունն ապահովված է, նրանք հանգիստ կարող են շենք մտնել` առանց որևէ խնդրի:
Մարուքյանը նաև հայտնեց, որ արդեն երկու օր է՝ սպառնալիքներ է ստանում իր հասցեին, և պնդեց` իր հետ ինչ-որ բան լինելու դեպքում մեղավորն իշխանությունն է:
«Կա՞ իշխանություն երկրում, թե՞ անիշխանություն է սա, ոնց որ վարչապետն է իշխանություն ստանձնել ու չի մտածել, որ բացի դաչայից ու «Մերսեդեսից» կա նաև Արցախի հիմնախնդիր, էնպես էլ պատգամավորներն են էդպես մտածել` գործուղումներ, դիվանագիտական անձնագիր, պատիվ-հարգանք…եկե՛ք է, ու՞ր եք»,-ասաց նա:
Մարուքյանը մտավախություն հայտնեց, որ եթե խորհրդարանը նիստեր չգումարի, ապա երկրում կարող են քաղաքացիական պատերազմներ լինել, նաև հավելեց` խորհրդարան ներխուժած քաղաքացիները զինված են եղել, սակայն բարեբախտաբար զոհեր չեն եղել:
ԱԺ արտահերթ նիստում պետք է քննարկվի «Լուսավոր Հայաստանի» ներկայացրած «Ստեղծված իրավիճակն ու դրանից դուրս գալու ելքերը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության իրավաչափությունը քննարկելու վերաբերյալ նախագիծը»:

Эдмон Марукян: “73 процента народа проголосовало за силу, депутаты которой не приходят в парламент для проведения заседания”
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян в прямом эфире в Фейсбуке коснулся не состоявшегося заседания совета Национального Собрания. На заседании присутствовали семь депутатов от фракций “Процветающая Армения”, “Просвещенная Армения” и вице-спикер парламента Лена Назарян. Между тем для обеспечения кворума необходимо присутствие десяти депутатов. Отметим, что заседание Национального Собрания может быть созвано только после утверждения повестки советом НС.
Марукян сообщил, что разговаривал с Леной Назарян, которую призвал убедить своих коллег придти в парламент для перевода процессов в политическую плоскость.
“Подписан позорный документ о капитуляции. Армения – парламентская страна.  73% народа проголосовали за силу, депутаты которой не приходят в парламент для проведения заседания. Властью нельзя только наслаждаться, власть – это и ответственность, это риски. Приходите, скажите что-нибудь”,- призвал своих коллег Эдмон Марукян.
Лидер фракции заверил, что безопасность депутатов политического большинства обеспечена, они без проблем могут зайти в здание парламента.
Марукян также сообщил, что уже два дня в его адрес звучат угрозы, и заявил, что если с ним что-нибудь случится, виноваты в этом будут власти.
“Есть в стране власть или у нас царит безвластие? Когда премьер вступал в должность, он не думал о том, что, кроме правительственной дачи и “Мерседеса”, существует также проблема Арцаха? Депутаты тоже думали только о командировкахи, дипломатическом паспорте, почете, уважении… Приходите, где вы?” – обратился к своим коллегам Эдмон Марукян.
Он выразил обеспокоенность тем, что если Национальному Собранию не удастся проводить заседания, то в стране может начаться гражданская война. Лидер фракции также отметил, что ворвавшиеся в здание парламента граждане были вооружены, но, к счастью, отбошлось без жертв.
Отметим, что на внеочередном заседании НС должен обсуждаться представленный фракцией “Просвещенная Армения” проект о правомерности заявления, подписанного 9 ноябряя 2020 г. премьер-министром Армении Николом Пашиняном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.