Նիկոլ Փաշինյան․ «Եթե տեղի ունենար Ստեփանակերտի առումը, մեր հազարավոր զինվորներ կմնային շրջափակման մեջ»
Ստեփանակերտը գտնվում էր ուղիղ սպառնալիքի ներքո, և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ու Արցախի նախագահի գնահատականներով՝ մայրաքաղաքը շատ թույլ է պաշտպանված եղել։ Ֆեյսբուք ուղիղ եթերում այսպիսի հայտարարություն արեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ եթե ադրբեջանական կողմը գրավեր Ստեփանակերտը, ապա հազարավոր հայ զինվորներ կհայտնվեին շրջափակման մեջ, ինչի հետևանքով հայկական կողմը կկորցներ նաև այն տարածքները, որոնք մնացել են Լեռնային Ղարաբաղի տիրապետության տակ՝ ռուս խաղաղապահների հսկողության ներքո։
«Ինձ վերագրվող ամենամեծ մեղքը այդ հայտնի փաստաթուղթն է, որով ասվում է, թե ես համաձայնել եմ հանձնել Ադրբեջանին Լաչինը, Աղդամը և Քելբաջարը։ Զարմանալի չթվա, բայց այդ դրվագը ոչ թե հանձնելու, այլ պահելու մասին է, որովհետև այդ փաստաթուղը ստորագրվել է մի իրավիճակում, երբ ընկած էր Շուշին, և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբն ինձ զեկուցում էր, որ ռեսուրսները, մեղմ ասած, բավականին պրոբլեմատիկ վիճակում են։ Իրականում այդ փաստաթղթով տրվել է այն, ինչը ըստ ռազմական և ոչ ռազմական գնահատականների՝ չէինք կարողանա պահել»,- նշեց Կառավարության ղեկավարը։
Վարչապետի խոսքով՝ պատերազմի շարունակման դեպքում, բացի Ստեփանակերտից, անպաշտպան կմնար նաև Ասկերանը, իսկ Մարտունու պաշտպանությունը շատ անկայուն է եղել, և շատ մեծ էր հավանականությունը, որ պատերազմը չդադարեցնելու դեպքում՝ 2-րդ, 3-րդ (երկուսն էլ Մարտունի), 4-րդ (Ասկերան), 5-րդ (Մարտակերտ) և նույնիսկ 6-րդ (Մատաղիս) ու 7-րդ (Եղնիկներ) պաշտպանական շրջանները կհայտնվեին շրջափակման մեջ։
Անդրադառնալով հակառակորդի կողմից Շուշիի գրավման դավադրությունների մասին խոսակցություններին՝ վարչապետը նշեց, որ Շուշիի անկումից հետո քաղաքը վերադարձնելու փորձեր են արվել, որից մեկն ամբողջությամբ ձախողվել է, իսկ մյուսի դեպքում մեկ ջոկատի հաջողվել է ներս մտնել Շուշի, և ամբողջ հակասությունները Շուշիի գրավման լուրերի մասին, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, այս ջոկատի հետ էին կապված, սակայն իրադրությունը, այնուամենայնիվ, չի հաջողվել փոխել։

Никол Пашинян: “В случае взятия Степанакерта тысячи наших солдат оказались бы в окружении”
Степанакерт находился под прямой угрозой, и, по оценкам Генштаба Вооруженных сил Армении и президента Арцаха, столица была слабо защищена. Об этом в прямом эфире в Фейсбуке заявил премьер-министр Никол Пашинян, подчеркнув, что в случае взятия азербайджанской стороной Степанакерта тысячи наших солдат оказались бы в окружении, вследствие чего армянская сторона потеряла бы и те территории, которые остались за Нагорным Карабахом, под контролем российских миротворцев.
“Самая большая вина, которая приписывается мне, это подписание известного документа, в котором говорится, что я согласился передать Азербайджану Лачин, Агдам и Кельбаджар. Пусть не покажется удивительным, но этот эпизод не о передаче, а о сохранении, так как этот документ был подписан в ситуации, когда Шуши пал, и Генштаб ВС Армении докладывал мне, что ситуация с ресурсами, мягко говоря, довольно проблематичная. В действительности этим документом было отдано то, что, согласно военным и невоенным оценкам, мы не могли сохранить”,- отметил глава правительства.
По словам Пашиняна, в случае продолжения войны, помимо Степанакерта, без защиты оказался бы также Аскеран. Оборона Мартуни была нестабильной, и велика была вероятность того, что в случае продолжения войны в окружении оказались бы 2-й, 3-й (оба Мартуни), 4-й (Аскеран), 5-й (Мартакерт) и даже 6-й (Матагис) и 7-й (Ехникнер) оборонительные районы.
Касаясь разговоров о заговорах во время взятия Шуши, премьер сказал, что после падения города были предприняты попытки вернуться туда, одна из которых полностью провалилась, а во время другой попытки отрядам удалось войти в Шуши. И именно с этим отрядом связаны все противоречивые сл