Դավիթ Տոնոյան․ «Համաձայնագիրն առավելագույնն էր, որ կարելի էր ունենալ»
Մարտական գործողություններն Արցախում դադարեցված են, «լուրջ լռություն է տիրում», շատ արագ տեղակայվում են ռուսական խաղաղապահ ուժերը։ Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։ Տեղակայումն իրականացվում է Հայաստանի տարածքով՝ Գորիսից, Լաչինի տարածքով և խաղաղապահները կտեղակայվեն շփման գծի ողջ երկայնքով։
«Այսօրվա համաձայնագիրն առավելագույնն էր, որ կարելի էր ունենալ։ ՌԴ-ի խաղաղապահ ուժերի տեղակայման առումով սա լավագույն տարբերակն էր, որը որ մշակվեց շատ կարճ ժամանակահատվածում։ Այդ փաստաթուղթն ավելի շատ վերաբերում է խաղաղապահ ուժերի տեղակայմանը։ Եվ մենք շնորհակալ ենք ՌԴ-ին, որ այդ աջակցությունը ստացանք»,- հայտարարեց Դավիթ Տոնոյանը։
ՊՆ-ն և Գլխավոր շտաբը պատերազմի ժամանակ պարբերաբեր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել են օպերատիվ իրավիճակը, և իրադրության լուրջ վերլուծության արդյունքում է պատերազմը դադարեցնելու որոշումը կայացվել։
Նախարարի խոսքով, պատերազմի ժամանակ սպառազինության մատակարարման առումով Հայաստանը եղել է տոտալ բլոկադայում։ Այդ պայմաններում արվել է անհնարինը։ Զինված ուժերի մոբիլիզացիան կատարել են առավելագույն ձևով, բայց սպառազինության տեսանկյունից Արդբեջանի և Հայաստանի մեջ մեծ տարբերություն է եղել։ Բացի այդ Ադրբեջանին բացահայտ աջակցել է Թուրքիան, եղել են վարձկան ահաբեկիչներ, որոնց պաշտպանական բանակը դիմակայել է։
«Ես վստահեցնում եմ, որ արվել է մաքսիմումը։ Մենք ունեցել ենք մեծ խնդիր հակառակորդի օդային գերակայության տեսանկյունից, որը ժամանակ առ ժամանակ հաջողվել է չեզոքացնել, բայց հինգերորդ սերնդի միջոցներն անհնարին են դարձրել մեր արձագանքը»,- հայտարարեց Դավիթ Տոնոյանը՝ նշելով, որ Թուրքիայի բանակը ՆԱՏՕ–ի 2-րդ բանակն է, Թուրքիայի ներգրավվածությունը բացահայտ է եղել, կարճ ժամանակահատվածում Ադրբեջանին տրամադրվել է սպառազինություն։
Խոսելով Շուշիի շուրջ տեղի ունեցած գործողություններից՝ Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ այդտեղ շատ դինամիկ են զարգացել իրադարձությունները։ Քաղաքը պաշարված է եղել, բայց հերոսամարտը շարունակվում էր, մարտական գործողությունները հաջողության էին հասնում, և մինչև վերջին օրը Շուշի քաղաքում հայկական ուժերն են եղել, բայց դա չէր նշանակում, որ այդ ուժերի ներկայությունը բավարար էր Շուշիում ամբողջ վերահսկողությունը վերականգնելու համար։ Դավիթ Տոնոյանը չի ընդունում այն մոտեցումը, որ ՊՆ-ն պատերազմի ժամանակ իրավիճակը ամբողջությամբ չի ներկայացրել հանրությանը։
Նախարարի խոսքով, զինված ուժերը ստեղծված իրավիճակից դուրս են գալիս կոփված, շարունակելու են սպառազինումը ԶՈւ-երի, վերափոխվելու է զորահավաքային համակարգը, որը խնդրահարույց էր, բայց այդ պայմաններում զինված ուժերը շատ ուժեղ են դուրս եկել իրավիճակից։
Դավիթ Տոնոյանը միասնականության կոչ արեց հանրությանը, որպեսզի այնպիսի իրադարձություններ տեղի չունենան, որոնք կարող են առաջնագծում վնասել զինված ուժերին անգամ խաղաղապահների առկայության դեպքում։

Armenian Defense Minister Davit Tonoyan, who was surprisingly absent from public view during the recent war in Artsakh, today appeared on Armenian Public TV and said that the decision to end the fighting by signing a statement to hand over certain territories to Azerbaijan was the result of serious analysis of the situation on the battlefield.
Tonoyan said that Armenia was under a total blockade in terms of getting new arms shipments and that Azerbaijan had a major advantage in terms of armament.
He said that the mobilization of the armed forces was carried out to the maximum and that the Artsakh Defense Army resisted a much greater and better equipped forces consisting of Azerbaijani, Turkish and mercenary combatants.
Tonoyan said that Russian peacekeepers are already being deployed to Artsakh via Armenia through the Lachin corridor.
“Today's agreement was the maximum that could be had. In terms of deployment of Russian peacekeeping forces, this was the best option, which was developed in a short period of time. This document is more about the deployment of peacekeeping forces, and we are grateful to Russia for providing that support," said Tonoyan.
The minister said that “the maximum had been done”, while confessing that Azerbaijani enjoyed air superiority and Armenian forces were handicapped with out-of-date arms in response.
He added that Turkey was able to quickly ship arms to Azerbaijan.
Speaking about the fighting in and around Shushi, Tonoyan said that the events there developed very dynamically. The city was besieged, but the heroic battle continued
He said that military operations were successful, and Armenian forces remained in Shushi until the last day, but their numbers weren’t sufficient to regain full control.
Tonoyan also rejected the criticism that the Ministry of Defense did not fully explain daily battlefield developments to the public during the war.