Զոհրաբ Մնացականյան. «Ես չգիտեմ ինչ էին մտածում Բաքվում, երբ ներքաշում էին զինյալներին այս պատերազմի մեջ»
Ազգային ժողովի Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի և Արտաքին հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում շարունակվում են 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները: Արտաքին գերատեսչության բյուջեն այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին ներկայացրեց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը հիշեցրեց, որ Ֆրանսիան «Գորշ գայլեր» կազմակերպությունն ահաբեկչական է ճանաչել` արգելելով վերջինիս գործունեությունն իր տարածքում: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ արդյոք Հայաստանը չի պատրաստվում նման կազմակերպություններն ահաբեկչական ճանաչել: Նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն արձագանքեց` հարցն արդիական է այն առումով, որ այսօր Արցախն ու Հայաստանը պայքարում են փաստացի երեք թշնամու դեմ` Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչ զինյալների:
«Ահաբեկիչ զինյալների հայտնվելն այս տարածաշրջանում առավել քան մարտահրավեր է ավելի լայն կոնտեքստում: Ես չգիտեմ՝ ինչ էին մտածում Բաքվում, երբ ներքաշում էին զինյալներին այս պատերազմի մեջ, որովհետև այն վտանգ է և' տարածաշրջանի համար և' տարածաշրջանից դուրս, և' նոր իրողություններ է ի հայտ բերում»,-ասաց Մնացականյանը:
Նախարարի խոսքով` սեպտեմբերի 27-ից ստեղծված իրավիճակն անմիջապես վերաբերում է մեր տարածաշրջանին: Հայաստանի կարևոր գործառույթներից է ավելի թիրախային աշխատանք կազմակերպել այս իրողության դեմ պայքարելու համար:
«Հենց հիմա կառուցված է երկխոսության համակարգ, որ կարողանանք թիրախային ձևով հետապնդել նպատակը, ամենամոտ ժամանակներս ավելի կոնկրետ կկարողանամ խոսել այդ մասին»,-ասաց Մնացականյանը:
ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը, դիմելով նախարարին, ասաց, որ իր կարծիքով՝ դիվանագիտության վրա խնայելը նշանակում է հետագայում ավելի շատ ծախսել զենքի վրա: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ արդյոք մինչ այժմ դիվանագիտության վրա միջոցներ են խնայվել, և միգուցե ավելի շատ ներդրում ունենալու պարագայում այսօր ավելի շատ դաշնակից ունենայինք:
«Չէի թերագնահատի Հայաստանի աշխարհաքաղաքական դիրքերը միջազգային հարաբերություններում, և չէի էլ գերագնահատի, որովհետև յուրաքանչյուրը պարզ հասկանում է` ինչպես է ձևավորված աշխարհակարգը: Ինչ վերաբերում է ռեսուրսներին, անկեղծ ասած, մեր քննարկումները եղել են շատ հստակ` ուղղակի գումարը բավարար չէ, ասել, որ մեզ անհրաժեշտ է ավելի շատ գումար, բավարար չէ, եթե համակարգը համապատասխան բարեփոխումների չի ենթարկվում»,-արձագանքեց նախարար Մնացականյանը:
Զոհրաբ Մնացականյանը, սակայն, համաձայնեց` նախկինում Հայաստանի արտաքին գերատեսչության բյուջետային ֆինանսավորումը եղել է շատ խնայողական և Հայաստանի հետ համադրելի երկրների համեմատությամբ` ընդգծված խնայողական: Սակայն գործող կառավարության և հատկապես վարչապետի հստակ դիրքորոշումն է ոչ թե ուղղակի խոսել ֆինանսներից, այլ խոսել ֆինանսներից, որոնք նպատակային են, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրավորման շրջանակում ինստիտուցիոնալ կարողություններն ամրապնդելու տրամաբանության մեջ են:
«Օրինակ՝ 2019-ին չենք ասել գումարները քիչ են, մենք գիտակցել ենք, որ անհրաժեշտ է ունենալ ընդարձակ քննարկումներ, թե ինչն ինչի համար է, քանի որ գումարները նպատակային են, որ մշակենք իրապես մնայուն ազգային համակարգ, որը կծառայի երկար տարիներ»,-ասաց նախարարը: Արտաքին գերատեսչության ղեկավարը որպես ազգային հայեցակարգի օրինակ մատնանշեց հաջորդ տարվա բյուջեում հատկացվող գումարի ավելացումը դիվանագիտական դպրոցի ծախսերի համար: Նախարարի խոսքով, եթե նախկինում դպրոցի ծախսերն իրականացվել են նաև դոնոր կազմակերպությունների, հատկապես ԵՄ-ի շնորհիվ, այժմ որոշվել է ծախսերն ամբողջությամբ իրականացնել միայն բյուջետային միջոցների հաշվին:
Զոհրաբ Մնակացանյանը չհամաձայնեց պատգամավորի այն դիտարկման հետ, թե բարեկամների պակաս ունենք աշխարհում: Մնացականյանն ընդգծեց` բարեկամների պակաս չունենք, համագործակցում ենք տարբեր հարթակներում և տարբեր ուղղություններով:
«Մենք լրջագույն մարտահրավերներ ունենք մեր առջև, այն ոչ միայն Հայաստանի համար է մարտահրավեր, պարզ լեզվով խոսենք` դա վերաբերում է այն ագրեսիվ քաղաքականությանը, որը վարում է Թուրքիան: Մենք տեսնում էինք այդ ագրեսիվ քաղաքականության սփռումը ամբողջ հարևանությամբ և վտանգը, որ դա տեղափոխվելու է Հարավային Կովկաս: Այդ մարտահրավերը մեզ վերաբերում է անմիջապես և ամենախիստ ձևով, այն մարդկային կյանքեր է խլում, անվտանգության մարտահրավեր է, բայց այն միայն մեզ չի վերաբերում, և այն, ինչ տեղի է ունենում մարտի դաշտում, աշխարհագրական մարտահրավեր է»,-ասաց նախարարը:
Մնացականյանի խոսքով` Հայաստանը շարունակում և շարունակելու է աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ` տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը վերականգնելու համար:

Зограб Мнацаканян: “Я не знаю, о чем думали в Баку, втягивая боевиков в эту войну”
На сегодняшнем совместном заседании двух постоянных парламентских комиссий - по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по внешним связям –продолжилось обсуждение проекта госбюджета 2021 г. Бюджет внешнеполитического ведомства представил министр иностранных дел Зограб Мнацаканян.
Депутат парламента Артак Манукян напомнил о том, что Франция признала организацию “Серые волки” террористической и запретила ее деятельность на своей территории. Манукян поинтересовался, собирается ли Армения тоже признать такие организации террористическими. Глава МИД отметил, что вопрос актуален в том плане, что сегодня Арцах и Армения фактически ведут борьбу с тремя врагами – Турцией, Азербайджаном и международными террористами.
“Появление боевиков в этом регионе – вызов, имеющий гораздо более широкий контекст. Я не знаю, о чем думали в Баку, втягивая боевиков в эту войну, которая представляет угрозу и для региона, и за его пределами, которая выявляет новые реалии”,- отметил Мнацаканян.
По словам министра, одной из задач, стоящих перед Арменией, является организация работы по борьбе с той реалией, которая была создана после 27 сентября, когда Азербайджан при поддержке Турции начал войну против Армении.
Председатель комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Аркадий Хачатрян высказал мнение, что экономия на дипломатической деятельности в будущем обернется еще большими расходами на оружие. Депутата интересовало, экономились ли до сих пор средства на деятельность МИД и можно ли утверждать, что в случае увеличения вложений сегодня у нас было бы больше союзников.
“Я бы не стал недооценивать, равно как и переоценивать геополитические позиции Армении в международных отношениях, поскольку все видят, как сформирован мировой порядок. Что касается ресурсов, то, откровенно говоря, в ходе наших обсуждений четко было сказано: если в системе не осуществляются соответствующие реформы, то выделенная сумма, даже если она будет увеличена, не поможет”,- сказал Зограб Мнацаканян.
Вместе с тем министр признал, что в прошлом финансирование внешнеполитического ведомства было весьма экономным, а по сравнению с сопоставимыми с Арменией странами – подчеркнуто экономным. Однако позиция действующего правительства и в частности премьер-министра состоит в том, что необходимо целевое использование финансов, что будет способствовать укреплению институциональных возможностей в краткосрочном и долгосрочном разрезах.
Мнацаканян не согласился с мнением депутата о том, что у нас мало друзей в мире. “У нас нет нехватки в друзьях, мы сотрудничаем на различных платформах и в различных направлениях”, - заверил министр.
“Перед нами стоят серьезнейшие вызовы, которые угрожают не только Армении. Если говорить прямо, то речь идет об агрессивной политике Турции. Мы видели, что эта политика осуществляется по соседству с нами, видели угрозу ее распространения на Южном Кавказе. “Этот вызов, причем в самой серьезной форме, касается непосредственно нас. Он уносит человеческие жизни. Это вызов безопасности. Но он затрагивает не только нас. То, что происходит на поле боя, является географическим вызовом”,- заявил министр ИД.
Зограб Мнацаканян также отметил, что Армения будет продолжать работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ для восстановления мира и стабильности в регионе.