«Սա համաշխարհային կարգի համար վճռորոշ պահ է»․ Մնացականյանի ելույթը՝ ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նստաշրջանին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի 130-րդ առցանց նստաշրջանին։ Իր ելույթում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ասել է հետևյալը․
«Պարոն նախագահող,
Ես միանում եմ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ստորագրման 70-ամյակի հիշատակմանը, որը հարյուր միլիոնավոր եվրոպացիների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործում անկյունաքարային փաստաթուղթ է։ Մենք կիսում ենք Եվրոպայի խորհրդի տեսլականը, որ Կոնվենցիան պետք է պաշտպանի բոլոր եվրոպացիներին՝ անկախ նրանց բնակության տարածքի կարգավիճակից: Սակայն, ցավոք, դա այդպես չէ։
Սեպտեմբերի վերջին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի դեմ` Թուրքիայի և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական ներգրավմամբ, որն ուղեկցվում է միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտումներով` ուղղված Արցախի բնիկ ժողովրդի բնաջնջմանը: Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանում զինյալ ահաբեկիչների տեղակայումն այդ երկու երկրների կողմից ստորագրված ԵԽ առնվազն երեք կոնվենցիաների խախտում է:
Տասնյակ հազարավոր մարդիկ` երեխաներ, կանայք, տարեցներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, այժմ տեղահանված են, նրանց տները, ենթակառուցվածքները, կրոնական հաստատություններն՝ ավերված:
Ադրբեջանի զինված ուժերի և իր ահաբեկիչ դաշնակիցների կողմից ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը և սպանությունը պատերազմական լուրջ հանցագործություններ են։ Այդ փաստն ընդունել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարը, ով խորը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների արտադատական մահապատժի առնչությամբ։
Ավելին, Ադրբեջանի զինված ուժերը սպիտակ ֆոսֆորի կիրառմամբ հրդեհում են անտառները, ինչը հակասում է շրջակա միջավայրի պահպանման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ վերջին շրջանում մեր գործադրած ջանքերին։ Արցախում առկա է հումանիտար ճգնաժամ, ինչպես ահազանգել է Գլխավոր քարտուղարը։
Մենք կիսում ենք նրա գնահատականները: Կիսում ենք նաև Մարդու իրավունքների հանձնակատարի և ԵԽԽՎ դիրքորոշումները:
Մենք համակարծիք ենք, որ պետք է հաստատվի հրադադար։ Մենք մի քանի անգամ փորձ կատարեցինք, բայց Ադրբեջանը տապալեց բոլոր փորձերը: Մենք համակարծիք ենք, որ պետք է հրաժարվել ատելության խոսքից, սակայն մենք տասնամյակներ շարունակ ապրում ենք մեր հարևաններից երկուսի կողմից հնչող ատելության հռետորաբանության պայմաններում: Դա հստակ կերպով արձանագրված է Եվրոպայի խորհրդի դիտորդական զեկույցներում: Մենք համակարծիք ենք, որ լրագրողներին պետք է հասանելիություն տրվի պատերազմը տեղում լուսաբանելու համար։ Մենք հավատարմագրել ենք հարյուրավոր միջազգային լրագրողների, ովքեր տեղում ականատես են եղել ավերածություններին և հումանիտար աղետին: Նրանցից ոմանք միտումնավոր թիրախավորվել են Ադրբեջանի կողմից։
Իրապես մենք կիսում ենք ձեր գնահատականները, ձեր հայտարարությունները: Սակայն հայտարարություններն այլևս բավարար չեն:
Եվրոպայի խորհուրդը պետք է վճռականություն ցուցաբերի և պաշտպանի Արցախի հասարակ քաղաքացիների ապրելու իրավունքը, ինչպես դա պահանջել է Եվրոպական դատարանը Հայաստանի դիմումի հիման վրա։
Միջոցներ պետք է կիրառվեն՝ պարտադրելու Թուրքիային զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որոնք հանգեցնում են Արցախի քաղաքացիական բնակչության` Կոնվենցիայով նախատեսված իրավունքների խախտմանը, ինչը նույնպես մատնանշել է Եվրոպական դատարանը: Արևելյան Միջերկրականում, Հյուսիսային Աֆրիկայում, Մերձավոր Արևելքում, իսկ այժմ էլ՝ Հարավային Կովկասում Թուրքիայի ապակայունացնող դերը պետք է հասցեագրվի։
Հորդորում եմ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել` հակամարտության գոտիներ անարգել մուտք ապահովելու համար: Նախարարների կոմիտեին հորդորում եմ վճռորոշ քայլեր ձեռնարկել և արժանի լինել ԵԽ հիմնադիր հայրերի ժառանգությանը: Խաղաղության ու բարգավաճման, Եվրոպայում առավել լայն միասնության ժառանգությանը: Սակայն այս շարունակվող պատերազմի վերաբերյալ դիրքորոշում արտահայտելու կամ նույնիսկ հակամարտության գոտիներում բնակվող մարդկանց սանիտարական կարիքներն ընկալելու անկարողությունը վկայում է առկա խորը ճգնաժամի մասին: Կոմիտեն պետք է գործողություններ ձեռնարկի, այլապես կարող է առերեսվել ժամանակավրեպ դիտարկվելու վտանգին:
Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելիս Ադրբեջանը, ինչպես և Հայաստանը, պարտավորություն է ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորել խաղաղ ճանապարհով: Ադրբեջանն այժմ խախտում է այդ հանձնառությունը և բացահայտ կերպով ընդունում, որ մտադիր է հակամարտությունը լուծել ուժի միջոցով: Կազմակերպությունը պետք է հասցեագրի այս խախտումը:
Սա համաշխարհային կարգի համար վճռորոշ պահ է: Բազմակողմանիությունը կոչված է եղել ապահովել գլոբալ խաղաղությունը։ Այսօր բազմակողմանիությունը ճգնաժամի մեջ է: Դրա ապագան կախված է յուրաքանչյուր պետության ավելի լայն միասնությունից, և դա է Եվրոպայի խորհրդի նպատակը: Այս հարցում մենք բոլորս ունենք պատասխանատվության մեր բաժինը և պետք է արագ գործենք: Հակառակը՝ ճգնաժամն է, Եվրոպայի Խորհրդի բարոյական ճգնաժամը և արժեքահամակարգի ճգնաժամը:

Armenian Foreign Minister Urges Council of Europe to Act on Artsakh Conflict
The following is the official transcript of Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan’s remarks at the 130th Session Committee of Ministers of the Council of Europe.
I join in the commemoration of the 70th Anniversary of the signature of the European Convention on Human Rights – a cornerstone treaty in protecting rights and freedoms of hundreds of millions of Europeans. We share the vision of the Council of Europe that the Convention shall cover all Europeans, notwithstanding the status of the territory they live in. Sadly, it is not the case.
In late September Azerbaijan launched a large-scale aggression against Nagorno-Karabakh with the direct involvement of Turkey and foreign terrorist fighters, resorting to violations of the international humanitarian law aimed at annihilating the indigenous people of Artsakh. The deployment by Turkey of terrorist fighters to Azerbaijan is in violation of at least three Council of Europe treaties, to which both states are parties.
Tens of thousands have now been displaced – children, women, elderly, people with disabilities, their houses, infrastructure, religious sites destroyed.
The ill treatment and execution of prisoners of war by Azerbaijani armed forces and its terrorist allies constitute serious war crimes. This was acknowledged by the UN High Commissioner for Human Rights who expressed serious concerns on the summarily execution of Armenian prisoners of war by Azerbaijani troops.
Furthermore, Azerbaijani armed forces set on fire forests with the use of white phosphorus, contradicting our recent efforts related to environment and human rights. There is a humanitarian crisis in Artsakh, just as the Secretary General warned.
We shared her assessments. Just as we agreed with the positions of the Commissioner for Human Rights and the PACE.
We agree that a ceasefire needs to be reached. We tried a few times, but Azerbaijan broke it. We agree that hate speech should be abandoned. But we’ve been living with anti-Armenian hate speech in two of our neighbours for decades. It is well reflected in the monitoring reports of the Council of Europe. We agree with the need to allow journalists to cover the war on the ground. We have accredited hundreds of international journalists who went and saw the destruction, the humanitarian catastrophe. Some of them were deliberately targeted by Azerbaijan.
Indeed, we agree with your assessments, with your statements. But statements are no longer enough.
The Council of Europe must show determination and protect the right to life of ordinary citizens of Nagorno-Karabakh, as demanded by the European Court upon Armenia’s request.
Measures must be imposed on Turkey so that it refrains from actions contributing to breaches of Convention rights of civilians in Artsakh, as again was indicated by the European Court. Turkey's destabilizing role in the Eastern Mediterranean, in North Africa, in the Middle East, and now in the South Caucasus should be addressed.
I urge to take necessary measures to enable unhindered access to conflict zones. I urge the Committee of Ministers to take bold steps and be worthy of the legacy of the founding fathers of the Council of Europe. The legacy of peace and prosperity, of greater unity in Europe. But the inability to express a position on an ongoing war or even acknowledging the sanitary needs of people living in conflict zones testifies to its
Like Armenia, Azerbaijan undertook a commitment to resolve Nagorno-Karabakh conflict by peaceful means while acceding to the Council of Europe. Azerbaijan is now in breach of this commitment and openly admits that it intends to solve the conflict by force. The organization must address this violation.
This is a defining time for the world order. Multilateralism was invented to achieve global peace. Today, multilateralism is in crisis. Its future depends on greater unity of each individual State, and that is the aim of the Council of Europe. We all have our share of responsibility to this end and we must act soon. The opposite is a crisis, a moral crisis, and a crisis of values for the Council of Europe.