Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները ապօրինի տիրացել են հայ ռազմագերիների սոցիալական էջերին
Ատելության խոսքը Ադրբեջանում հայտնվում է փակ շղթայի մեջ, որովհետև սկսվում է քաղաքական գործիչներով և ավարտվում մշակութային, սպորտային գործիչներով, մտավորականներով: Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ու հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստում նման տեսակետ հայտնեց Մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արման Թաթոյանը:
«Ակնհայտ է, որ փակ շղթայի մեջ է մտնում ադրբեջանական հասարակությունը, և ատելության ցանկացած խոսք արժանանում է մեծ հրճվանքի: Մենք բացահայտել ենք սոցիալական խմբեր, որտեղ խրախճանք է կազմակեպվում, տարբեր քվեարկություններ են արվում` ատելութուն բորբոքելու լրացուցիչ նկատառումով»,-ասաց Թաթոյանը:
Հայաստանի ՄԻՊ գրասենյակի բացահայտումների համաձայն` Ադրբեջանի զինված ուժերից մուտք են գործում հայ ռազմագերիների սոցիալական էջեր:
«Ապօրինի տիրացել են գաղտնաբառերին, և այդ էջերը սկսել կառավարել: Մեկ էլ տեսնում ես` հայ զինծառայողների սոցիալական էջերում ինչ-որ պահից սկսած ակնհայտորեն գովերգվում է Ադրբեջանի զինված ուժերը, քննադատվում Հայաստանի զինված ուժերը, ներքին թշնամանքը հրահրող նյութեր են տարածվում: Մեր ուսումնասիրությունները վեր են հանել, որ այդ էջերը կառավարվում են Ադրբեջանից»,- ասաց օմբուդսմենը:
Թաթոյանի խոսքով` շատանում են այն տեսանյութերը, որոնք դաժանություններ, բռնություններ են պարունակում, և դրանք ուղարկվում են հայկական օգտատերերի: Ըստ ՄԻՊ-ի` այն ակնհայտ կազմակերպված բնույթ է կրում, ինչի օրինակն էր Հադրութի երկու քաղաքացիների դաժան սպանությունն ու տեսանյութերը, որոնք Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարությունից հետո հեռացվել են:
«Այս ամենը նպատակ ունի բարոյահոգեբանական ոլորտում թվացյալ առավելություններ ստանալ: Սրանք պատերազմական հանցագործություններ են, այդ թվում մեր ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքը, որ ստիպում են ինչ-որ բառեր արտաբերել։ Այդ ամենը արժանապատվությունը նսեմացնող վերաբերմունք է»,-ասաց Մարդու իրավունքները պաշտպանը:

Представители ВС Азербайджана незаконно завладели страницами армянских военнопленных в соцсетях
Пропаганда ненависти в Азербайджане представляет собой замкнутую цепь, поскольку осуществляется политиками, деятелями культуры, спорта, представителями интеллигенции. Об этом на заседании постоянных комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, по правам человека и общественным вопросам Национального Собрания Армении заявил Защитник прав человека Арман Татоян.
“Очевидно, что азербайджанское общество оказалось в замкнутой цепи, и любая пропаганда ненависти удостаивается восторженной реакции. Мы нашли социальные группы, где проводятся различные голосования с целью дополнительного разжигания ненависти“,- сказал А.Татоян.
Информация, которую удалось получить офису ЗПЧ Армении, свидетельствует о том, что представители вооруженных сил Азербайджана заходят на страницы армянских военнопленных в соцсетях. “Они незаконно завладели паролями и начали управлять этими страницами. Вдруг обнаруживаешь, что начиная с какого-то момента на аккаунте армянского военнослужащего появляются хвалебные записи об азербайджанских вооруженных силах, критика в адрес армянских вооруженных сил, распространяются материалы, провоцирующие внутреннюю вражду. Наше изучение показало, что эти страницы управляются из Азербайджана”,- сообщил омбудсмен.
По словам А.Татояна, увеличивается число видеороликов, содержащих насилие и жестокость, и эти материалы отправляются армянским пользователям. Эти действия носят организованный характер. Наглядный пример – жестокое убийство двух жителей Гадрута и видеоматериалы, которые после заявления Минобороны Азербайджана были удалены.
“Все это преследует цель получить кажущееся преимущество в морально-психологической сфере. Между тем это военные преступления, в том числе отношение к нашим военнопленным, которых заставляют произносить какие-то фразы. Все это – свидетельство унижения человеческого достоинства”,- заявил Защитник прав человека РА.