Զոհրաբ Մնացականյան․ «Թուրքիան այս հակամարտությունը դիտարկում է որպես իր ազդեցության տարածման հնարավորություն»
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել Sputnik International-ին։ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը ներկայացրել է հարցազրույցի հայերեն տեքստային տարբերակը։
Հարց. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջերս ասել էր, որ Մոսկվայում բանակցությունների ավարտին կողմերի արած հայտարարությունը ենթադրում է հայկական ուժերի դուրսբերումը Արցախից՝ ավելացնելով, որ Բաքուն ակնկալում է, որ կներկայացվի հայկական ուժերի դուրսբերման ժամանակացույցը: Ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի նախագահի նման հայտարարությունը: Արդյո՞ք Երևանը պատրաստ է Բաքվի հետ քննարկել Արցախից հայկական ուժերի դուրսբերման ժամանակացույցը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Այս օրերին նախագահ Ալիևը բազմաթիվ մոլորեցնող և հակասական հայտարարություններ է արել, որոնք արժանի չեն մեկնաբանության: Մենք ունենք հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարությունը, որը վերահաստատվել է նաև հոկտեմբերի 17-ին և հոկտեմբերի 25-ին, և այդ հայտարարությունից անդին որևէ այլ բան չի համաձայնեցվել:
Հարց. Արդյո՞ք Դուք ռուսական ռազմական դիտորդների տեղակայումը դիտարկում եք որպես հրադադարի ռեժիմի հաստատումն ապահովող արդյունավետ միջոց:
Զոհրաբ Մնացականյան. Հայաստանը մշտապես աջակել է հրադադարի կայուն մշտադիտարկման գաղափարին, որը խաղաղ գործընթացում ներդրվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից 2016-ի ապրիլյան էսկալացիայից անմիջապես հետո: Հայաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել ԵԱՀԿ մշտադիտարկման խմբի ընդլայնման և հրադադարի հետաքննության մեխանիզմի հաստատման վերաբերյալ, սակայն հետագայում Ադրբեջանը հրաժարվեց իրագործել այս պայմանավորվածությունը: Սա ի ցույց է դնում, որ ոչ երեկ և ոչ էլ այսօր Ադրբեջանը հետաքրքրված չէ կայուն և վերահսկելի հրադադարի հաստատմամբ։ Մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է, և մենք կողմնակից ենք դիտորդների տեղակայմանը:
Հարց. Վերջերս Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ Դուք նշեցիք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շարունակվում են «բավականին բովանդակային» խորհրդակցությունները Արցախում հրադադարի վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ՝ համաձայն Ռուսաստանի մայրաքաղաքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների: Ներկայումս ո՞ր փուլում են այս բանակցությունները, և ե՞րբ եք ակնկալում, որ այդ մեխանիզմները կներդրվեն: Որո՞նք են այս գործընթացի խոչընդոտները: Հայաստանն առաջիկայում դիտարկու՞մ է հրադադարի պահպանման վերիֆիկացիոն մեխանիզմների շուրջ Ադրբեջանի հետ Մոսկվայում հանդիպում անցկացնելու հարցը, և եթե այո, ապա ո՞րն է մոտավոր ամսաթիվը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները համաձայնության եկան համատեղ հայտարարության շուրջ, որի՝ իրար հաջորդող դրույթները հանդիսանում են իրագործման ճանապարհի քարտեզ։ Ուստի նախ պետք է առանց նախապայմանների և անհապաղ կյանքի կոչվեն երեք դրույթներ, որոնք նախատեսում են կրակի դադարեցում, հրադադարի ռեժիմի չափորոշիչների մշակում, ռազմագերիների և մարմինների փոխանակում։
Բանակցություններում հիմնական խոչընդոտն Ադրբեջանի դժկամությունն է լինել հանձնառու կայուն և վերահսկելի հրադադարին։ Ադրբեջանը շարունակաբար հրաժարվում է վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդրումից՝ միևնույն ժամանակ առաջ տանելով կայուն հրադադարից հրաժարվելու և փոխադարձ մեղադրանքներ հնչեցնելու հնարավորություն ընձեռնելու իր վաղեմի դիրքորոշումը։
Հարց. Տարբեր տեղեկատվության համաձայն՝ Թուրքիայի տարածքով սիրիացի վարձկանների նոր խումբ պետք է տեղափոխվի ԼՂ հակամարտության գոտի: Միևնույն ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակում է հերքել նման պնդումները: Որևէ տեղեկություն կամ ապացույց ունե՞ք Սիրիայից նոր զինյալների պլանավորվող տեղափոխման վերաբերյալ:
Զոհրաբ Մնացականյան. Բավականին շատ փաստական ապացույցներ կան Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների առկայության և Թուրքիայի կողմից նրանց շարունակական տեղափոխման վերաբերյալ, ինչը հաստատված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետախուզության կողմից և հակամարտության գոտուց ստացվող տեղեկատվությամբ:
Ոչ մեկ, այդ թվում և Թուրքիան, չեն կարող պնդել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում Թուրքիան հանդես է գալիս որպես անաչառ կամ չեզոք կողմ:
Թուրքիան այս հակամարտությունը դիտարկում է որպես մեկ այլ հարևան տարածաշրջանում՝ Հարավային Կովկասում, իր ազդեցության տարածման հնարավորություն, և այդ նպատակով հակամարտությունն օգտագործելու և տարածաշրջանի ժողովուրդներին հսկայական տառապանքներ պատճառելու այս գործելաոճը պետք է հակադարձվի, այլ ոչ թե՝ խրախուսվի:

Armenian Foreign Minister: Overwhelming Evidence That Turkey Is Sending Foreign Terrorists to Karabakh
Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan was interviewed by Sputnik International. Here’s an official transcript of the interview.
Azerbaijan's President Ilham Aliyev has recently said that the statement made by the parties upon the completion of negotiations in Moscow implies the withdrawal of Armenian forces from Nagorno-Karabakh, adding that Baku expects that a schedule for the withdrawal of Armenian servicemen will be presented. How do you assess such statements of Azerbaijan's President? Is Yerevan ready to discuss with Baku the schedule for the Armenian troop pullout from the Nagorno-Karabakh region?
These days President Aliyev made so many deceptive and controversial statements which don’t deserve to be commented on. The Joint statement of October 10 is there, it was reconfirmed also on October 10 and October 25 and there is nothing agreed beyond that text.
Do you regard the deployment of the Russian military observers as an efficient measure of ensuring the implementation of the ceasefire?
Armenia has been always supportive of the idea of permanent ceasefire monitoring which was introduced in the peace process by the OSCE Minsk Group Co-Chairs immediately after the 2016 April escalation. Armenia and Azerbaijan agreed to the expansion of the OSCE monitoring team and ceasefire investigation mechanism. However, later on Azerbaijan refused to implement this agreement. This indicates that neither yesterday nor today Azerbaijan is interested in a sustainable and verifiable ceasefire. Our position is unchanged and we support deployment of observers.
During your recent visit to Moscow you have mentioned that “quite substantial” consultations are ongoing between Armenia and Azerbaijan on the creation of the ceasefire verification mechanisms in Nagorno-Karabakh in accordance with the agreements reached in Russia's capital. At what stage are currently these talks, and when do you expect these mechanisms to be established? What are the obstacles that stall the process? Does Armenia consider holding a meeting with Azerbaijan on the ceasefire verification mechanisms in Moscow in the near future, and if yes, what is the approximate date?
On October 10 foreign ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan agreed in Moscow the joint statement which through its subsequent articles presents itself as a road map for its implementation. Thus the first three articles, which envisage cessation of fire, elaboration of parameters of ceasefire, exchange of bodies and PoW should be unconditionally and immediately implemented.
The main diverging issue at the negotiations was reluctance of Azerbaijan to commit itself to a sustainable and verifiable ceasefire. Azerbaijan has been refusing to establish verification mechanisms in line with its longstanding position of avoiding sustainable ceasefire and keeping room for blame game.
According to various reports, a new group of Syrian militants is due to be deployed to Nagorno-Karabakh through Turkey. At the same time, Turkish President Recep Tayyip Erdogan keeps refuting such claims. Do you have any information or evidence on the planned dispatch of new fighters from Syria to Nagorno-Karabakh?
There is overwhelming factual evidence on the presence and ongoing transfer of foreign terrorist fighters by Turkey from Syria and Libya, which is confirmed by the intelligence of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries and coverage from the conflict zone itself.
No one can assert that Turkey has been acting as an impartial or neutral player in the context of the Nagorno-Karabakh conflict, including Turkey itself.
Turkey views this conflict as an opportunity to project its power in yet another neighbouring region - the South Caucasus - and this attitude of exploiting conflict and inflicting enormous human suffering on peoples of the region for the sake of power projection should be countered not encouraged.