Արտակ Բեգլարյան. «Այս հանցագործությունների համար պատասխանատվություն է կրում ինչպես Ադրբեջանը, այնպես էլ միջազգային հանրությունը»
Ադրբեջանական զինված ուժերը հոկտեմբերի 28-ին 15 անգամ հարվածել է Ստեփանակերտի և Շուշիի տարբեր հատվածների ուղղությամբ՝ դիտավորյալ թիրախավորելով մոր և մանկան առողջության կենտրոնը և բնակելի ու հանրային նշանակության որոշ օբյեկտներ: Այս մասին հայտնում է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արտակ Բեգլարյանը:
Շուշիում արձանագրվել է 1 քաղաքացիական զոհ և երկու վիրավոր, իսկ Ստեփանակերտի մարդկային հետևանքները դեռևս ճշտվում են: Ստեփանակերտում արձանագրվել են մեծածավալ ավերածություններ, ներառյալ՝ մոր և մանկան առողջության կենտրոնում:
«Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են դիտավորյալ պատերազմական հանցագործությունները քաղաքացիական խաղաղ բնակչության դեմ՝ արդեն թիրախավորելով ընդհուպ մոր և մանկան առողջության կենտրոնը: Այս նոր հանցագործությունները հետևանքն են նախորդ հանցագործությունների հանդեպ միջազգային հանրության թողտվության, ինչից առիթավորվում է ադրբեջանական կողմը: Հետևաբար, այս հանցագործությունների համար պատասխանատվություն է կրում ինչպես Ադրբեջանը, այնպես էլ միջազգային հանրությունը»,- ասվում է ՄԻՊ-ի տարածած հաղորդագրությունում:

Артак Бегларян: “Ответственность за эти преступления несет не только Азербайджан, но и международное сообщество”
28 октября вооруженные силы Азербайджана нанесли 15 ударов по различным районам Степанакерта и Шуши, преднамеренно избрав обстреляв Центр здоровья матери и ребенка и другие общественные объекты, сообщает Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян.
В Шуши погиб один мирный житель, двое получили ранения. Потери среди жителей Степанакерта уточняются. В столице Арцаха зафиксированы широкомасштабные разрушения, в том числе в Центре здоровья матери и ребенка.
“Защитник прав человека Республики Арцах констатирует, что азербайджанские вооруженные силы продолжают преднамеренные военные преступления против мирного гражданского населения, нанося удары уже и по Центру здоровья матери и ребенка. Эти новые преступления являются следствием попустительства международного сообщества в вопросе предыдущих преступлений, чем и пользуется азербайджанская сторона. А это значит, что ответственность за эти преступления несет не только Азербайджан, но и международное сообщество”,- говорится в заявлении Омбудсмена Арцаха.