Լեհ քաղաքական գործիչն արշավ է սկսել․ Ադրբեջանին կանգնեցնել միջազգային տրիբունալի առաջ
«Մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների համար Ադրբեջանին կանգնեցնել միջազգային տրիբունալի առաջ». change.org կայքում այսպիսի պահանջով ստորագրահավաք է նախաձեռնել լեհ քաղաքական գործիչ Թոմաշ Լեխ Բուչեկը (Tomasz Lech Buczek): Վերջինս «Հետքի» հետ զրույցում նշել է, որ անհրաժեշտ է 250 հազար ստորագրություն: Բուչեկի փոխանցմամբ՝ զուգահեռաբար ինքն աշխատում է հայտնի փաստաբանների հետ` հայցը Հաագայի դատարան ներկայացնելու համար: Լեհ քաղաքական գործիչն ասաց, որ այս պահին չի կարող հայտնել փաստաբանների անունները՝ ելնելով նրանց անվտանգությունից: Միաժամանակ նշեց, որ փաստաբանների խումբն ունի Ադրբեջանի կողմից բռնության, օրենքի, ներառյալ՝ Ժնեւի կոնվենցիայի խախտումների մասին մեծածավալ փաստաթղթեր:
«Ադրբեջանին միջազգային տրիբունալի առաջ կանգնեցնելն իմ ավելի վաղ ծրագրերի արդյունք է այն բանից հետո, երբ գիրք հրապարակեցի 1988 թ․ Սումգայիթում հայերի ցեղասպանության մասին»,- ասում է Թ․ Լ․ Բուչեկը: Ըստ լեհ գործչի՝ թեեւ նախատեսել է 250 հազար ստորագրություն, նպատակ ունի դրանց թիվը հասցնել միլիոնի, ինչը ցույց կտա ոչ թե քաղաքական իշխանությունների, այլ աշխարհի քաղաքացիների միասնությունը, ովքեր սիրում են խաղաղությունը:
«Բոլորն ինձ հարցնում եմ՝ իսկ դու ո՞վ ես, միշտ պատասխանում եմ՝ ընդամենը մարդ եմ, սակայն կյանքում առաջնահերթ պետք է անես այն, ինչ անհրաժեշտ է, ապա այն, ինչ հնարավոր է, մինչեւ չես նկատում, որ կարող ենք անել նույնիսկ անհնարին թվացողը»,- ասում է Բուչեկը։
Հարցին, թե արդյոք այս ընթացքում արդեն հասցրել է սպառնալիքներ ստանալ Ադրբեջանից, Բուչեկը դրական պատասխան է տալիս՝ նշելով, որ «Ֆեյսբուքում» ադրբեջանիցներից բազմաթիվ նեգատիվ մեկնաբանություններ է ստանում, չնայած դրանց մեծ մասը շինծու օգտատերեր են։
Թոմաշ Լեխ Բուչեկն առաջին անգամ Հայաստան է եկել 2018-ին: Ասում է՝ Վերնիսաժի մոտ հանդիպել էր խաչապուրի վաճառող մի կնոջ: Վերջինս, տեսնելով իր պիջակին ամրացված անմոռուկը, սկսել էր հարցեր տալ: Հետո պատմել էր, որ երկու որդիները զոհվել են Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, ու հավելել, որ այդ անմոռուկը կարեւոր խորհրդանիշ է հայերի համար, եւ ինքը հպարտ է, որ Բուչեկը, չլինելով հայ, կրում է այն:
«Հայերեն չգիտեմ, նրա հետ խոսում էի ջարդված ռուսերենով: Նրա կորցրած երկու որդիներին նմանեցրի հայ ազգի երկու որդի-սարերին՝ Մեծ եւ Փոքր Արարատներին: Հենց դա էլ շարժառիթ դարձավ Սումգայիթում հայերի ջարդերի մասին գիրք գրելու համար, որն անվանեցի «Հայ մոր լացը. 1988 թ. Սումգայիթի Հայոց ցեղասպանությունը»: Հրապարակումը նվիրեցի քաջ հերոսների մայրերին»,- ասում է լեհ քաղաքական գործիչը՝ ներկայացնելով Լեհաստանի պատմությունից 1918-1919 թթ. Լվովի հերոսամարտը, որին մասնակցում էին հայ կամավորներ: Նրանցից մեկը Կոնստանտի Զարուգեւիչն էր (Konstanty Zarugiewicz), որը զոհվեց հանուն Լեհաստանի:
Լեհ քաղաքական գործիչը երեկ բաց նամակ է հրապարակել՝ ուղղված Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին: Նամակում հայտնել է, որ առաջիկայում Լեհաստանում ստեղծվելու է Արցախի անկախության ճանաչման քաղաքացիական կոմիտե, որի կազմում ընդգրկված են լինելու Լեհաստանի՝ խաղաղություն սիրող քաղաքացիներ: Կոմիտեի նպատակն է.
- Հայ ժողովրդի իրավունքների եւ արժանապատվության պաշտպանությունը
- Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) հակամարտությունը դադարեցնելու ուղղությամբ գործողություններ
- Արցախի Հանրապետությանն (Լեռնային Ղարաբաղին) առնչվող տեղեկատվական գործողություններ
- Արցախի Հանրապետությունը (Լեռնային Ղարաբաղը) որպես Անկախ պետություն ճանաչելուն ուղղված գործողություններ
- Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) հակամարտության ընթացքում վիրավորներին եւ փախստականներին օգնության տրամադրումը:
Կոմիտեն կկազմավորվի առաջիկա օրերին: «Ճանաչե՛նք Արցախը։ Դուք ՄԵՆԱ՛Կ չեք»,- նամակը եզրափակել է Թոմաշ Լեխ Բուչեկը:

![](/static/articles/12/35/82/l-VTKJUDeW7Z.jpg)
Polish Politician Launches Petition Urging International Court of Justice to Hold Azerbaijan Accountable for War Crimes
Polish politician Tomasz Lech Buczek, author of the book The Cry of the Armenian Mother: Genocide in Sumgait 1988, has launched a petition calling on the International Court of Justice to hold Azerbaijan accountable for crimes against humanity.
Buczek told Hetq that the petition needs 250,000 signatures. He said that he is also working with prominent lawyers to file a lawsuit at The Hague, adding that they have amassed numerous documents verifying Azerbaijani violations of the law, including the Geneva Convention.
"Putting Azerbaijan before an international tribunal is the result of my earlier plans after I published a book in 1988 dealing with the Armenian Genocide in Sumgait," said Buczek.
According to the Polish politician, although he envisages 250,000 signatures, he aims to increase that number to one million.
"Everyone asks me, ‘Who are you?' I always answer I'm just a human being, but in life you must first do what is necessary, then what is possible, until you realize that we can even do the impossible,” Buczek told Hetq
When asked if he’s received threats, Buczek says there have been negative comments from Azerbaijanis on Facebook but described most of them as fake users.
Buczek first visited Armenia in 2018. He says he met a woman selling khachapuris (pastry) near Yerevan’s Vernissage market. Seeing the forget-me-not affixed to his jacket, the woman started asking questions. She told Buczek that her two sons were killed during the 1990s Karabakh War. She told him that the forget-me-not is an important symbol for Armenians, and that she was proud to see Buczek, a non-Armenian, wearing it.
"I do not know Armenian. I spoke to her in broken Russian. I likened the two sons she lost to the twin mountains of the Armenian nation, the Great and Little Ararat. That was the motivation for writing a book about the massacres of Armenians in Sumgait, which I called The Cry of the Armenian Mother: Genocide in Sumgait 1988. I dedicated the book to the mothers of brave heroes," said the Polish politician, who spoke about the history of Poland from 1918 to 1919, including the heroic battle of Lviv, in which Armenian volunteers took part. One of them was Konstanty Zarugiewicz, who gave his life for Poland.
Yesterday, Buczek published an open letter addressed to Artsakh President Arayik Harutyunyan, informing him that a civilian committee for the recognition of Artsakh's independence will be set up in Poland soon.