Լեհ քաղաքական գործիչն արշավ է սկսել․ Ադրբեջանին կանգնեցնել միջազգային տրիբունալի առաջ
«Մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների համար Ադրբեջանին կանգնեցնել միջազգային տրիբունալի առաջ». change.org կայքում այսպիսի պահանջով ստորագրահավաք է նախաձեռնել լեհ քաղաքական գործիչ Թոմաշ Լեխ Բուչեկը (Tomasz Lech Buczek): Վերջինս «Հետքի» հետ զրույցում նշել է, որ անհրաժեշտ է 250 հազար ստորագրություն: Բուչեկի փոխանցմամբ՝ զուգահեռաբար ինքն աշխատում է հայտնի փաստաբանների հետ` հայցը Հաագայի դատարան ներկայացնելու համար: Լեհ քաղաքական գործիչն ասաց, որ այս պահին չի կարող հայտնել փաստաբանների անունները՝ ելնելով նրանց անվտանգությունից: Միաժամանակ նշեց, որ փաստաբանների խումբն ունի Ադրբեջանի կողմից բռնության, օրենքի, ներառյալ՝ Ժնեւի կոնվենցիայի խախտումների մասին մեծածավալ փաստաթղթեր:
«Ադրբեջանին միջազգային տրիբունալի առաջ կանգնեցնելն իմ ավելի վաղ ծրագրերի արդյունք է այն բանից հետո, երբ գիրք հրապարակեցի 1988 թ․ Սումգայիթում հայերի ցեղասպանության մասին»,- ասում է Թ․ Լ․ Բուչեկը: Ըստ լեհ գործչի՝ թեեւ նախատեսել է 250 հազար ստորագրություն, նպատակ ունի դրանց թիվը հասցնել միլիոնի, ինչը ցույց կտա ոչ թե քաղաքական իշխանությունների, այլ աշխարհի քաղաքացիների միասնությունը, ովքեր սիրում են խաղաղությունը:
«Բոլորն ինձ հարցնում եմ՝ իսկ դու ո՞վ ես, միշտ պատասխանում եմ՝ ընդամենը մարդ եմ, սակայն կյանքում առաջնահերթ պետք է անես այն, ինչ անհրաժեշտ է, ապա այն, ինչ հնարավոր է, մինչեւ չես նկատում, որ կարող ենք անել նույնիսկ անհնարին թվացողը»,- ասում է Բուչեկը։
Հարցին, թե արդյոք այս ընթացքում արդեն հասցրել է սպառնալիքներ ստանալ Ադրբեջանից, Բուչեկը դրական պատասխան է տալիս՝ նշելով, որ «Ֆեյսբուքում» ադրբեջանիցներից բազմաթիվ նեգատիվ մեկնաբանություններ է ստանում, չնայած դրանց մեծ մասը շինծու օգտատերեր են։
Թոմաշ Լեխ Բուչեկն առաջին անգամ Հայաստան է եկել 2018-ին: Ասում է՝ Վերնիսաժի մոտ հանդիպել էր խաչապուրի վաճառող մի կնոջ: Վերջինս, տեսնելով իր պիջակին ամրացված անմոռուկը, սկսել էր հարցեր տալ: Հետո պատմել էր, որ երկու որդիները զոհվել են Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, ու հավելել, որ այդ անմոռուկը կարեւոր խորհրդանիշ է հայերի համար, եւ ինքը հպարտ է, որ Բուչեկը, չլինելով հայ, կրում է այն:
«Հայերեն չգիտեմ, նրա հետ խոսում էի ջարդված ռուսերենով: Նրա կորցրած երկու որդիներին նմանեցրի հայ ազգի երկու որդի-սարերին՝ Մեծ եւ Փոքր Արարատներին: Հենց դա էլ շարժառիթ դարձավ Սումգայիթում հայերի ջարդերի մասին գիրք գրելու համար, որն անվանեցի «Հայ մոր լացը. 1988 թ. Սումգայիթի Հայոց ցեղասպանությունը»: Հրապարակումը նվիրեցի քաջ հերոսների մայրերին»,- ասում է լեհ քաղաքական գործիչը՝ ներկայացնելով Լեհաստանի պատմությունից 1918-1919 թթ. Լվովի հերոսամարտը, որին մասնակցում էին հայ կամավորներ: Նրանցից մեկը Կոնստանտի Զարուգեւիչն էր (Konstanty Zarugiewicz), որը զոհվեց հանուն Լեհաստանի:
Լեհ քաղաքական գործիչը երեկ բաց նամակ է հրապարակել՝ ուղղված Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին: Նամակում հայտնել է, որ առաջիկայում Լեհաստանում ստեղծվելու է Արցախի անկախության ճանաչման քաղաքացիական կոմիտե, որի կազմում ընդգրկված են լինելու Լեհաստանի՝ խաղաղություն սիրող քաղաքացիներ: Կոմիտեի նպատակն է.
- Հայ ժողովրդի իրավունքների եւ արժանապատվության պաշտպանությունը
- Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) հակամարտությունը դադարեցնելու ուղղությամբ գործողություններ
- Արցախի Հանրապետությանն (Լեռնային Ղարաբաղին) առնչվող տեղեկատվական գործողություններ
- Արցախի Հանրապետությունը (Լեռնային Ղարաբաղը) որպես Անկախ պետություն ճանաչելուն ուղղված գործողություններ
- Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում) հակամարտության ընթացքում վիրավորներին եւ փախստականներին օգնության տրամադրումը:
Կոմիտեն կկազմավորվի առաջիկա օրերին: «Ճանաչե՛նք Արցախը։ Դուք ՄԵՆԱ՛Կ չեք»,- նամակը եզրափակել է Թոմաշ Լեխ Բուչեկը:

Польский политик начал кампанию по привлечению Азербайджана к международному суду
“Азербайджан должен предстать перед международным трибуналом за преступления против человечества” –под таким требованием инициировал сбор подписей на сайте change.org польский политический деятель Томаш Лех Бучек (Tomasz Lech Buczek). В беседе с Hetq.am Бучек сказал, что необходимо собрать 250 тысяч подписей. Параллельно этому политик работает с известными адвокатами над иском, который должен быть подан в Гаагский суд.
Томаш Бучек отметил, что из соображений безопасности не может сейчас назвать имена адвокатов. В то же время наш собеседник сообщил, что адвокаты располагают многочисленными документами, содержащими факты насилия, нарушений закона, включая Женевской конвенции, со стороны Азербайджана.
“Привлечение Азербайджана к международному трибуналу – результат предыдущей программы, которая появилась после публикации моей книги о геноциде армян в Сумгаите в 1988 году”,- рассказал Бучек. И хотя политик  предусмотрел собрать 250 тысяч подписей, сейчас он поставил цель довести это число до миллиона, что, по его словам, будет демонстрировать  консолидацию выступающих за мир граждан.
“Все меня спрашивают: кто ты? Я просто человек, однако в жизни нужно в первую очередь делать то, что необходимо, а потом уже то, что возможно, пока не почувствуешь, что можно сделать даже то, что кажется невозможным”,- сказал Бучек.
На вопрос, получал ли он за это время угрозы из Азербайджана, наш собеседник ответил положительно, добавив, что в Фейсбуке появляется множество негативных  комментариев азербайджанцев, многие из которых фейковые пользователи.
Томаш Лех Бучек впервые приехал в Армению в 2018 году. На Вернисаже он встретил женщину, продававшую хачапури. Заметив на его пиджаке значок в виде незабудки (символ Геноцида армян.- Авт.), она начала задавать вопросы. Потом рассказала, что двое ее сыновей погибли в карабахской войне, что незабудка – очень важный символ для армян, что для нее большая гордость, что Бучек, не будучи армянином, носит этот значок.
“Я не знаю армянского языка, с этой женщиной общался на ломаном русском. Двух погибших на войне ее сыновей я уподобил двум горам-сыновьям армянского народа – Малому и Большому Арарату; Именно это и послужило для меня толчком к написанию книги о погромах армян в Сумгаите, которую я назвал “Плач армянской матери. Геноцид армян в Сумгаите” ,- рассказал польский политический деятель, напомнив из истории Польши героическую борьбу Львова в 1918-1919 гг, в которой участвовали также армянские добровольцы. Одним из них был погибший за Польшу Константин Заругевич (Konstanty Zarugiewicz).
Вчера Томаш Лех Бучек обратился с открытым письмом к президенту Арцаха Араику Арутюняну. В письме он сообщил, что в ближайшее время в Польше будет создан Гражданский комитет признания независимости Арцаха, в состав которого войдут любящие мир граждане Польши.
Цели комитета:
• защита прав и достоинства армянского народа
• действия по прекращению конфликта в Арцахе (Нагорном Карабахе)
• информационная деятельность, связанная с Республикой Арцах (Нагорный Карабах)
• действия, направленные на признание Республики Арцах (Нагорный Карабах) Независимым государством
• предоставление гуманитарной помощи раненным во время конфликта в Арцахе (Нагорном Карабахе) и беженцам.
Комитет будет сформирован в ближайшие дни. “Признайте Арцах! ВЫ НЕ ОДНИ!” – написал в заключение Томаш Лех Бучек.
rod verdie
Thanks for your impartial and wise input !
Julietta
Thank you for your great human job. Armenians apreciate it.
Armen Kevrekian
Those who stay quiet during a massacre are also collaborators with the crime. Thank you for all your humanitarian work. All Armenians thank you.
Karmen Zargarian
Dear Mr. Buczek, Thank you for bringing attention to the world for the atrocities, terrorism and war crimes committed by Azerbaijan’s and Turkey’s tyrant leaders Aliyev and Erdogan! We must all raise our voices to be heard to stop them. Erdogan’s shift of policies in the region is dangerous for humanity, peace, justice, democracy and not to mention the environment. They must be stopped! Again, thank you!
Gayane Buniatian
Dear Mr Tomasz Lech Buczek many thanks for preparing this petition. All efforts directed towards recognition of the sad fate of Armenians in general and especially in the present unfair war conditions is of high value for all of us. Dr Gayane Hrachia Buniatian
Emma Broyan
Stop islam Terror against Humanity
Violetta Alaverdjian
Armenians will never forget friends like you!! Thank you for everything!! Please help the people in Arzach to get a freedom... we will pray for our Polnisch friends too. May god help us!!
Ася
Спасибо за поддержку! Восхищаюсь вашим гуманным поступком.
Tsiala
Большое спасибо вам, что вы встали на защиту армянского героического народа. Много зла в мире, нужно собраться всем вместе и дать отпор агрессорам. В этой несправедливой войне погибают юнцы, им ещё жить и жить.Агрессорам нет места среди нормальных людей, их нужно просто уничтожать если не физически, то морально.