ՊԲ-ի ստորաբաժանումները խստորեն հետևում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին. Արցախի ՊՆ
Արցախի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ԱՄՆ-ում հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածության ձեռք բերելուց հետո, որը ուժի մեջ պետք է մտներ հոկտեմբերի 26-ին՝ ժամը 08:00-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը դեռևս 08:00-ն չլրացած, շտապեց հայկական կողմին մեղադրել հրադադարը կոպտորեն խախտելու մեջ, բայց որոշ ժամանակ անց հեռացրեց այդ տեղեկատվությունը:
Հաշված րոպեներ անց Ադրբեջանի ՊՆ-ն տարածեց հերթական ապատեղեկատվությունը՝ նշելով, թե հայկական ուժերը հարավային ուղղությամբ հրետակոծության են ենթարկում ադրբեջանական դիրքերը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ՊԲ-ի ստորաբաժանումները խստորեն հետևում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, իսկ թշնամական կողմի մեղադրանքները ոչ միայն իրականության հետ որևէ առնչություն չունեն, այլև արվել են վերջինիս հետագա սադրանքների համար տեղեկատվական հող նախապատրաստելու համատեքստում:

Подразделения Армии обороны строго следуют достигнутым договоренностям – МО Арцаха
Министерство обороны Арцаха сообщает, что после достижения в США договоренности о гуманитарном прекращении огня, которое вступило в силу в 08:00 26 октября, Министерство обороны Азербайджана еще до наступления этого часа поспешило обвинить армянскую сторону в грубом нарушении перемирия, однако спустя некоторое время удалило эту информацию.
Через считанные минуты МО Азербайджана распространило очередную дезинформацию, отметив, что армянские силы обстреливают азербайджанские позиции на южном направлении.
Министерство обороны Республики Арцах заявляет, что подразделения Армии обороны строго следуют достигнутым договоренностям, а обвинения вражеской стороны не только не имеют ничего общего с действительностью, но и сделаны в контексте подготовки информационной базы для своих дальнейших провокаций.