Պատմություն մի տղայի մասին, որի ընթացքը փոխեց պատերազմը
«Մեկ ա՝ մեր ընտանիքն էլի 4 հոգուց ա ինձ համար»,- միակ եղբոր զոհվելու մասին գրել էր Էմինը՝ սոցցանցի իր էջում տեղադրելով եղբոր՝ 19-ամյա Վահե Մկրտչյանի լուսանկարը։
Այս պատմության նախաբանն այսպիսին պետք է չլիներ, սակայն պատերազմը փոխեց շատերիս կյանքի ընթացքը: Առհասարակ կորստի մասին գրելը հեշտ չէ։ Ինչ բառ էլ գտնես, իր տեղում չի լինի։ Ու երբեմն էլ բառերն ուղղակի սպրդում են թղթից՝ այն թողնելով սպիտակ, ինչպես օդը խիտ մառախուղի ժամանակ։ Այս պատմությունն Էմինի պայքարի մասին է՝ ընկնելու եւ բարձրանալու, կանգ առնելու եւ քայլելու։ Նրա հետ հանդիպել էինք մինչեւ պատերազմը: Սեպտեմբերի 30-ին պատերազմը Էմինից խլեց իր հենասյունը՝փոխարենը լցնելով անսահման վշտով ու անպատասխան հարցերով:
Կապույտ դարպասից այն կողմ. մինչեւ պատերազմը
Արմավիրի մարզի Լեռնագոգ գյուղ տանող ճանապարհը սակավածառ է։ Տեղ-տեղ տարածությունն անապատի է նմանվում։ Գյուղ մտնելուն պես ցածրահարկ, միհարկանի տները, ցանկապատներից երեւացող ծառերը, բակում խաղացող երեխաները միանգամից կենդանություն են տալիս նախորդ պատկերին։
Հասնում ենք գյուղի ծայրամասում գտնվող կապույտ դարպասին։ Դարպասի դուռը բաց է, ներս ենք մտնում։ Բակում Էմինի հայրն է, մեզ տուն է հրավիրում։ Տանը նոր թխվող գաթայի հոտն է տարածվել։ Էմինի մայրը՝ Հասմիկ Մուրադյանը, մեզ հրավիրում է հյուրասենյակ։ Այստեղ ամենուր կարծես Վահեի ներկայությունն ես զգում՝ նրա լուսանկարները դրված են դաշնամուրին, անգամ մեծ սեղանին։ Տանը դաշնամուր նվագողը Վահեն է։ Քիչ անց մեզ է միանում Էմինը՝ տեղավորվելով բազկաթոռում։
Հասմիկը պատմությունն սկսում է Էմինի ծննդից։ Տղան ծնվել է 7 ամսականում, նրա երկվորյակ եղբայրը չի ապրել։ Տղան 1,5 կգ էր՝ մի բռաչափ։ Հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո ամեն ինչ կարգին էր երեխայի հետ, սակայն 8-9 ամսականում նկատել են, որ տղան չի կարողանում նստել, գլորվել։ Ծնողներն սկզբից մտածել են, որ վաղաժամ է ծնվել, գուցե դրանից է։ 9 ամսականում երեխային բժշկի են տարել Թալին, որտեղից էլ ուղղորդել են Երեւան։ Այստեղ փոքրիկ Էմինին ախտորոշել են մանկական ուղեղային կաթված, եւ ֆիզիոթերապիայի կուրս են նշանակել։ Հասմիկն ասում է՝ առաջին կուրսն ընդունելուց հետո մտածում էին, որ լավ է լինելու։ Սակայն դա միայն առաջին հայացքից էր։ Էմինը ոտնաթաթերի ծայրերին էր քայլում, մկանները կարճ էին, ծունկը չէր կարող ծալել։ Ֆիզիոթերապիայի ժամանակ ոտնաթաթն այնքան էին ձգում, որ երեխան ցավից գոռում էր, դրանից էլ դիմացի ատամը ջարդվել էր։
Էմինը վերականգնողական կուրսեր է անցել մի քանի կենտրոններում, որոնցից ամենաերկարը եղել է Նորագյուղի վերականգնողական կենտրոնում: Հասմիկն ասում է, որ այստեղ բուժումներն արդյունավետ էին, ու երեխայի նույնիսկ փոքր քայլը նկատելի էր իրենց, թեեւ կողքի աչքը չէր նկատում: «Կողքից անընդհատ ասում էին՝ բա տարե՞լ ես բուժման, ինչի՞ չի քայլում։ Ոմանք ափսոսանքով, ոմանք էլ զարմանքով էին ասում։ Ես էլ պատասխանում էի կատակով, թե Էմինը հո պուլտով չի»։ Վերականգնողական կուրսերը տեւել են մոտ 10 տարի։ Դրանց զուգահեռ ամեն տարի գնում էին Ջերմուկի առողջարան, բայց ուղեգրերը մեծ դժվարությամբ էին ձեռք բերում՝ համառության եւ հետեւողականության շնորհիվ։ Երբեմն այդ վազքը համընկնում էր Ամանորի նախապատրատության հետ, եւ Հասմիկն ամեն ինչ մի կողմ էր թողնում՝ զբաղվելով որդու ուղեգրի հարցով: «Էմինն ինձ ուժեղ է դարձրել, համառ է դարձրել»,- ասում է մայրը:
Հեծանիվով տղան
Էմինն սկզբից էլ հրաժարվել էր սայլակից: Նրան բոլորը ճանաչում էին հեծանիվով: Նույնիսկ դպրոցում դասարանից դասարան հեծանիվով էր անցնում: «Հետաքրքիր է, չէ՞, որ չքայլող երեխան կարող հեծանիվ քշել»,- նկատում է մայրը: Էմինը ժպտում է, ասում է՝ իր մեծանալուն զուգահեռ հեծանիվներն էլ փոխվեցին: Բացի հեծանիվից՝ տեղաշարժվում էր նաեւ քայլակի օգնությամբ:
Մինչեւ Էմինի դպրոց հաճախելը Հասմիկը կամավորության հիմունքներով նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ պարապում էր դպրոցում, քանի որ գյուղում մանկապարտեզ չկար: «Էմինն իր դասարանցիների հետ այդ խմբում էր: Կոշիկների մեջ օրթեզներ էր հագնում մինչեւ ծնկները, երեխաներն ուշադիր նայում էին, ասում էի՝ Էմինի նոր կոշիկներն են, հետո հանում էի՝ իրենց էլ էի հագցնում: Նրանք Էմինին ընդունում էին այնպես, ինչպեր կար»,- նշում է մայրը: Հենց այդ խումբն էլ հետագայում Էմինի դասարանի հիմնական կորիզն է դարձել:
Էմինն ասում է՝ որեւէ բան իրեն չէր խանգարում հանրային կյանքին մասնակցելու: Իհարկե, ցավեր շատ էր ունենում, վերականգնողական կուրսերն էլ ցավոտ էին, բայց դրանք տանելի էին դառնում, երբ մտածում էր քայլելու մասին: Բացի դրանից՝ ավագ եղբայրը՝ Վահեն, թեւ ու թիկունք էր Էմինի համար:
-Ախպորը մեկը մի բան ասի, գիտե՞ք ինչ կանի,- նկատում են ծնողները:
Երկու եղբայրները հաճախում էին «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) խմբակներին: Էմինն ասում է՝ դրանք այնքան շատ են, որ չի կարող թվարկել: «Ինձ համար ինչ արեց, «COAF»-ն արեց»:
«COAF»-ի թատերական խմբակ հաճախելու համար Էմինը Լեռնագոգից Արագածավան էր հասնում ծնողների օգնությամբ:
-Ի՞նչ ներկայացումներ եք բեմադրել, ի՞նչ դերեր ես ունեցել:
-Օրինակ, «Հայ մուկը» բեմադրեցինք, ես էլ կատվի դերն էի տանում,- ասում է Էմինը՝ հեռախոսի մեջ փնտրելով ներկայացումներից լուսանկարներ:
-Դե, դա գլխավոր դերերից է, չէ՞,- մեր զրույցը շարունակելու համար՝ հարցնում եմ նրան:
-Թատրոնում գլխավոր եւ երկրորդական դերեր չկան, թատրոնում բոլոր դերերը գլխավոր են,-պատասխանում է 17-ամյա տղան: Դեմքիս ժպիտ է հայտնվում նրա այդքան տրամաբանական պատասխանից:
-Անգլերենի խմբակ էլ էին գնում, Էմինը կիսատ թողեց, իսկ Վահեն հաճախում էր ու փայլուն տիրապետում էր այդ լեզվին,- նշում է Հասմիկը:
Ընկնելով քայլելը
2016-ին Տուլայից Հայաստան էին եկել բժիշկներ, ովքեր, սակայն, ըստ Հասմիկի, ինչ-ինչ պատճառներով վիրահատություններ չարեցին Հայաստանում: Մինչ այդ հայ բժիշկներից մեկը հերթական այցի ժամանակ Էմինի ներկայությամբ ասել էր, որ եթե նույնիսկ վիրահատեն տղային, նա չի կարող քայլել, իսկ քայլակը կա ու կա: «Էնպիսի հուզմունքով, թեւաթափ եղած դուրս եկանք այդտեղից: Էմինն ասաց՝ եթե վիրահատությունն արդյունք չի տալու, էլ ինչի՞ վիրահատվեմ»,- հիշում է մայրը:
2017-ի աշնանը «COAF»-ի օգնությամբ Էմինին Տուլայում վիրահատել են, վիրահատությունը տեւել է 15 րոպե: Դրան հաջորդող 3 ամիսներին տղան, մոր պատմելով, աննկարագրելի ցավեր է ունեցել՝ անգամ չէր թողնում մահճակալին մոտենալ՝ մտածելով, որ կցավեցնեն:
«Մինչեւ վիրահատությունը մտածում էի, որ գոնե ուղիղ կկանգնի՝ թեկուզ իմ ձեռքին հենվելով»,-ասում է Հասմիկը: 2018-ի Նոր տարին Էմինն արդեն ոտքի վրա է դիմավորել:
Մինչ այդ նրա հեռախոսով նայում ենք լուսանկարների արխիվը: Փոքրիկ տղան հիմա ամրակազմ պատանի է դարձել՝ չկորցնելով իր բարի ժպիտը:
«Հիմա սկսել եմ շատ ընկնել, դե, որովհետեւ նոր եմ սկսել քայլել»,-դարձյալ բարի ժպիտով ասում է Էմինը:
«Իմ թալիսմանն իմ ընտանիքն է»
Հաջորդ տարի Էմինն ավարտելու է դպրոցը: Մտադիր է մարզական լրագրող դառնալ: Ասում է ՝ սիրում է զրուցել մարդկանց հետ: Պատմում է Հենրիխ Մխիթարյանի հետ հարցազրույցի մասին:
-«COAF»-ն էր կազմակերպել, բայց դա մինչեւ իմ վիրահատությունն էր: Հարցազրույցն արեցի ֆուտբոլի ակադեմիայում: Հենրիխից շատ լավ տպավորություն ստացա, շատ համեստ էր: Կան, չէ՞, աստղայինը տարած մարզիկներ, ինքն էդպիսին չի:
-Ո՞ր պատասխանը քեզ տպավորեց:
-Հարցրեցի՝ունի՞ թալիսման, որը խաղադաշտ մտնելուց առաջ հաջողություն է բերում: Ասաց՝ չէ, իմ թալիսմանը իմ հայրն է եղել՝ ՀամլետՄխիթարյանը, եւ նրան ձգտելով է դարձել ֆուտբոլիստ:
-Իսկ ո՞րն է քո թալիսմանը:
-Իմ ընտանիքն ու ընկերները:
-Սպասեք Մխիթարյանի ստորագրությամբ շապիկը ցույց տամ,- ասում է Հասմիկը՝ հարեւան սենյակից բերելովշապիկը:
Էմինն ասում է՝ կցանկանար հարցազրույց անել նաեւ օլիմպիական չեմպիոն, ըմբշամարտիկ Արթուր Ալեքսանյանի ու օլիմպիական փոխչեմպիոն, ծանրամարտիկ Սիմոն Մարտիրոսյանի հետ:
Սեպտեմբերի 27-ից հետո
«Ուզում եմ, որ երկու տղաներս առողջ լինեն ու լավ ապագա ունենան: Ու ամենակարեւորը՝ երկրին խաղաղություն լինի». սա Հասմիկի եզրափակիչ խոսքն էր մեր զրույցում:
Նրա հետ մեր զրույցն ավարտեցինք հաջորդ տարի Վահեի զորացրվելուց հետո հանդիպելու պայմանավորվածությամբ: Վահեն սովորում էր ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում: Ուսումը կիսատ թողեց՝ զորակոչվելով բանակ: «Վահեն էնքան խելացի, պատրաստված, շնորհալի տղա է: Էնպես չի, որ իմ տղան է, դրա համար եմ ասում: Որ բանակից գա, համեցեք, եկեք»,- Վահեի մասին խոսելիս ասաց Հասմիկը…
Ես ամեն օր կարդում եմ Էմինի գրառումները սոցցանցի իր էջում, տեսնում եմ Վահեի լուսանկարները, ու ինչ-որ բան գրելն ավելի է ծանրանում: «Աստված քեզ տարավ իր հետ, որովհետեւ դու նրան պետք էիր։ Բայց վստահ եմ, որ դու մեզ ավելի ու ավելի պետք էիր, իմ հավերժ թագավոր»,- օրեր առաջ ավագ եղբոր մասին գրել է Էմինը:

Emin Perseveres Despite the Pain: Overcoming Physical Challenges and the Loss of his Brother in the Artsakh War
The ongoing war in Artsakh has changed the lives of many. This is the story of 17-year-old Emin Mkrtchyan.
Emin lost his only brother, 19-year-old Vahe on September 30. Vahe had dropped out of university and enlisted in the Armenian Army.
Vahe was his pillar of strength. Emin has faced a host of challenges in his life before the war took his brother.
Emin was a premature baby, weighing a mere 1.5 kilograms. His twin brother died during the delivery. Everything seemed fine at first, but when Emin was nine months-old his parents noticed that the baby could not sit or roll. He was diagnosed with cerebral palsy and prescribed a course of physiotherapy.
The results were not encouraging. The boy’s muscles were abnormally short, causing him to walk on his tiptoes. He couldn’t bend his knees. During physiotherapy, the foot was stretched so much that the child screamed in pain.
The Mkrtchyans live in Lernagog, a village in Armenia’s Armavir Province.
We reach the blue gate on the outskirts of the village. The gate is open. We enter. Emin's father is in the yard, he invites us home. The smell of freshly baked gata permeates the house. Emin's mother, Hasmik Muradyan, invites us to the living room. You can feel Vahe's presence everywhere here. His photos are placed on the piano and on the big table. Vahe played the piano at home. Emin joins us and settles in an armchair.
Mrs. Muradyan tells us that Emin has undergone numerous rehabilitation sessions over the years. Treatment at the Noragyugh Rehab Center proved effective to a degree, allowing Emin to take small but noticeable steps. The family also took the boy to the famous Jermuk sanitorium every year despite the difficulty in getting medical prescriptions to do so.
“Emin made me strong and stubborn,” says Mrs. Muradyan.
The boy on a bike
The boy refused to use a wheelchair from the get-go. Everyone knew him as the boy with the bicycle. Emin even rode a bicycle from class to class at school.
"It's interesting, isn't it, that a non-walking child can ride a bicycle," says Mrs. Muradyan. Emin smiles and says that as he grew up, his bicycles also changed. In addition to bicycles, he also used a walker.
Before Emin started school, Mrs. Muradyan worked with preschoolers on a volunteer basis. There was no kindergarten in the village.
"Emin was in that group with his classmates. He wore knee-length orthopedic braces in his shoes, which caught the attention of the other kids. I told them they were Emin's new shoes. They treated Emin the way he was," says Mrs. Muradyan.
Emin tells us that nothing has prevented him from fully participating in life outside the house. Of course, he was in a lot of pain, and the rehabilitation courses were painful, but they became tolerable when he thought about walking. In addition, his older brother, Vahe, supported him in all things, defending him if someone dared utter some unpleasantries about Emin’s disability.
The two brothers attended clubs organized by the Children of Armenia Foundation (COAF). Emin says there ar too many clubs to mention.
To attend a COAF theater troupe, Emin traveled from Lernagog to Aragatzavan with the help of his parents.
“What performances did you stage. What roles did you play?” I ask.
"For example, we staged The Armenian Mouse, and I played the role of a cat," says Emin, looking for photos from the performances on his phone.
"Well, that's one of the leading roles, isn't it?" I ask.
"There are no leading or secondary roles in the theater. In the theater, they are all leading roles," Emin answers.
Mrs. Muradyan says the brothers also attended English classes and that Vahe was getting quite proficient.
Walking and falling
In 2016, doctors came to Armenia from Tula (Russia), but, according to Mrs. Muradyan, they did not perform surgeries in Armenia. Earlier, one of the Armenian doctors said, in earshot of Emin, that even if they operated on the boy, he would not walk on his own. The doctor said that a walker was the best option.
In the fall of 2017, with the help of COAF, Emin underwent surgery in Tula. The surgery lasted fifteen minutes. For the next three months, the boy told his mother that he was in indescribable pain.
"Before the operation, I thought he would at least stand up straight, even if he was leaning on my arms," says Mrs. Muradyan. Emin ushered in the New Year of 2018 on his own two feet.
Emin shows us some photos stored on his phone. The little boy has now become a strong teenager, still showing that kind-hearted smile of his.
"Because I have just started to walk, I fall down a lot" says Emin, smiling.
"My lucky charm is my family"
Emin will finish school next year. He wants to become a sports journalist. He says he likes to talk to people and starts telling us about his interview with the famed footballer Henrikh Mkhitaryan.
“It was organized by COAF, but it was before my surgery. I did the interview at the football academy. Henrikh left an incredibly good impression on me. He was very modest. There are athletes who bask in celebrity, but he’s not like that.”
“Which of his remarks impressed you?” I ask Emin.
“When I asked him if he has a lucky charm that brings him success on the pitch, he said his guiding light was his father Hamlet Mkhitaryan, who encouraged him to be a football player."
“And what is your?”
“My family and friends”
"Wait, let me show you the shirt signed by Mkhitaryan," says Mrs. Muradyan, bringing the shirt from the next room.
"Wait, let me show you the shirt signed by Mkhitaryan," says Hasmik, bringing the shirt from the next room.
Emin says he would also like to interview Olympic wrestling champion Arthur Aleksanyan and Olympic co-champion, weightlifter Simon Martirosyan.
After September 27
"I want my two sons to be healthy and have a good future. And the most important thing is to have peace in the country.” This is what Mrs. Muradyan told us at the conclusion of our first meeting before the war broke out on September 27.
We ended our conversation with the family by arranging to meet after Vahe his discharge from military service next year.
Vahe was attending Yerevan State University’s Faculty of International Relations. He dropped out of school and enlisted in the army.
"Vahe is such a smart, mature, talented boy. I’m not just saying that because he’s my son. You’re welcome to visit when he returns," Hasmik said while talking about Vahe.
The war has changed all this.
I read Emin's posts on his social network page every day. I see Vahe's photos. Writing something becomes all the more difficult.
"God took you because he needs you, but we need you more," Emin wrote about his older brother a few days ago.