Ջավախքցի Մաքսիմ Արզումանյանի առաջին այցն Արցախ պատերազմական առաջնագիծն է: Չնայած փոքր տարիքից միշտ լսել, կարդացել և ոգևորվել է ազատամարտի մասին մորեղբոր պատմություններով, սակայն առիթ չէր եղել ավելի վաղ այցելել Արցախ:
12 օր առաջ փակել է Նինոծմինդայի իր սպորտդպրոցն ու եկել Հայաստան: Կամավորագրվել է «Սև հովազ» ջոկատին, որտեղ կամավոր է նաև մորեղբայրը` Գրիգոր Սողոյանը (որին Գիք են կոչում-Ք.Ա) և մեկնել առաջնագիծ: Սկզբում Քարվաճառում են եղել, այնուհետև` նույն ջոկատի հետ տեղափոխվել Հադրութի մատույցներ:
«Որոշելու կամ մտածելու բան չկար, էդ իմ արյան մեջ էր. քեռիս Արցախյան պատերազմի մասնակից էր, մենք Նինոծմինդայում մի տան մեջ ենք ապրել մինչև 1997-98թթ.: Վերևի հարկում ինքն էր ապրում, ներքևում` մենք: Ես մեծացել, էդ եմ տեսել` զենք եմ տեսել, թրաշով մարդ եմ տեսել, իմ մեջ միշտ եղել է էդ ամենը: Ես չեմ ուզում` մեր ազգը, կրոնը կորի, թուրքն իրավունք չունի մեզ կործանել»,- ասում է Մաքսիմ Արզումանյանը:
Մաքսիմը Նինոծմինդայի միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո` 1998-2002թթ., սովորել է Ուկրաինայի Բոգդան Խմելնիցկու անվան պետական սահմանային ծառայության ազգային ակադեմիայում: Վրաստանն այդ ժամանակ պայմանագիր ուներ և իր քաղաքացիներին փոխանակման ծրագրով ուղարկում էր Ուկրաինա` սովորելու: Փոխանակման ծրագրով սովորողներից մեկն էլ Մաքսիմն է եղել:
Վերադառնալուց հետո Մաքսիմը կարատեի մարզիչ է դարձել և արդեն 3 տարի է` Նինոծմինդայում բացել է իր սպորտային ակումբը` «Կլուբ Մաքս»-ը: Իր միջոցներով տարածք է ձեռք բերել, վերանորոգել ու կահավորել է, որպեսզի ջավախքցի երեխաները մարզվելու, տարբեր սպորտաձևեր սովորելու հնարավորություն ունենան:
Ոգևորությամբ պատմում է իր աշակերտների մեդալների և հաջողությունների մասին: Ակումբի երեխաների թվում Եվրոպայի, Հայաստանի և Վրաստանի չեմպիոններ կան: Ինքը ևս ժամանակին Հայաստանում և Վրաստանում հաղթանակներ է ունեցել: Այժմ կարատեի և «մարտ՝ առանց կանոնների» սպորտաձևերի մարզիչ է:
Կամավորագրվելիս Մաքսիմը չի վերապատրաստվել: Ասում է` իր զինվորական և մարտական գիտելիքները բավարար են եղել միանգամից ռազմաճակատ մեկնելու համար: Ռազմաճակատ, սակայն, չէր կարող մեկնել, եթե չունենար ՀՀ քաղաքացիություն: Նախ` կորոնավիրուսային այս իրավիճակում Վրաստանի սահմանը չէր կարողանա հատել: Երկրորդ` ՀՀ քաղաքացիություն չունեցողները, ըստ օրենսդրության, չեն կարող նաև զորակոչվել բանակ: Մաքսիմը դեռևս 2005 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել, իսկ Նինոծմինդայում ապրում է մշտական կացության կարգավիճակով:
Մի քանի օր է` Մաքսիմն առաջնագծից վերադարձել է Երևան: Եկել է հրաժեշտ տալու «Սև հովազ»-ի հրամանատար Ռուստամ Գասպարյանն ու որդուն, որոնք զոհվեցին օրեր առաջ։
Այս օրերին իր աչքով տեսածը չի ուզում պատմել, քչախոս է:
Մաքսիմն ամուսնացած է: Երկու անչափահաս դուստր ունի, որոնք նույնպես սիրում են սպորտը. ավագը բոքսով է զբաղվում, կրտսերը կարատե է պարապում:
Դուստրերը հայրիկին երրորդ երեխայի սպասման լուրն են ավետել, երբ Մաքսիմն արդեն Արցախում է եղել: Մաքսիմը հուզվել է. ինքն անհայր է մեծացել, չէր ուզենա, որ իր երեք երեխաներն էլ այդպես մեծանային, բայց գիտակցում է, որ այստեղ էլ դեռ անելիք ունի…

From Javakhk to Artsakh: Volunteering with the Black Panther Unit
While he had heard and read his uncle's stories about the 1990s liberation war from an early age, he had never visited Artsakh before.
Arzumanyan closed his sports school in Ninotsminda twelve days ago and came to Armenia. He volunteered for the Black Panther unit, where his uncle Grigor Soghoyan volunteered to go to the frontline. The two first went to Karvatchar and then moved to Hadrut, in the south of Artsakh, with the same detachment.
"There was nothing to decide or think about. It was in my blood. My uncle fought in the Artsakh War. We lived in a house in Ninotsminda until 1997-98. He lived upstairs, we lived downstairs. I grew up, I saw that all that. I saw guns. I do not want our nation, religion to be lost. The Turks have no right to destroy us,” says Arzumanyan.
After graduating from the Ninotsminda Secondary School in 1998-2002, Arzumanyan studied at the Bogdan Khmelnitsky National Academy of the State Border Service of Ukraine. Georgia had an agreement at that time, sending its citizens to Ukraine through an exchange program to study. He was one of the students in the exchange program.
After returning, Arzumanyan became a karate coach and opened his sports club – Club Max - in Ninotsminda three years ago. He purchased, renovated and furnished the property out of his own pocket so that the children of Javakhk could have the opportunity to train and learn different sports.
Arzumanyan, also an Armenian and Georgian medalist in the day, says there are European, Armenian and Georgian champions among the children who attend the club.
He didn’t have to undergo military training before volunteering because he had adequate experience. He also has Armenian citizenship, acquired in 2005. Without it, he could never have been drafted into the army. It’s the law in Armenia.
Arzumanyan returned to Yerevan from the Artsakh front a few days ago. He came to say goodbye to Black Panther Commander Rustam Gasparyan and his son, both of whom recently died in the fighting.
Arzumanyan is silent about what he’s seen. He’d rather not talk about it.
His two daughter love sports as well. The older one is into boxing, and the younger practices karate.
Arzumanyan, who grew up without a father, was overcome with mixed emotions when his daughters told him a third child was on the way. He was in Artsakh at the time.
He’d never want to see his kids without a father, but he realizes there is much more work to do in Artsakh.