Արծրուն Հովհաննիսյան. «Հոկտեմբերի 21-ին թեժ է եղել նաև կենտրոնական ուղղությունը»
Նախորդ օրերի մարտերի համեմատ հոկտեմբերի 21-ին օպերատիվ իրադրությունը թեժ չի եղել: Մարտերը շարունակվում են բոլոր ուղղություններով, հայկական զինված ուժերի կողմից կանխվել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր: Այս մասին Միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրված ճեպազրույցին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Մարտերը շարունակվել են բոլոր ուղղություններով: Հոկտեմբերի 21-ին թեժ է եղել նաև կենտրոնական ուղղությունը: Հյուսիսում մարտական գործողությունները եղել են հարձակողական բնույթի: Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակման մի քանի փորձ են կատարել, որոնք հետ են մղվել հայկական զինված ուժերի կողմից: Հակառակորդին պատճառվել է զգալի կորուստ: Այդ հատվածում կիրառվել է ավիացիա, հիմնականում մարտավարական ինքնաթիռներ, որոնք հաջողությունների չեն հասել:
Կենտրոնական ուղղությամբ մի քանի դիվերսիոն խմբեր փորձել են հայկական դիրքեր ներթափանցել և առաջանալ: Բայց հրետանային դիպուկ կրակի արդյունքում փախուստի են դիմել: Խմբերը եղել են առանց զրահատեխնիկայի:
Հարավային ուղղությամբ դիրքային օջախային մարտերը շարունակվել են և տեղափոխվել են Արաքս գետի հունի մոտ: Մի քանի օջախային տեղերում հայկական ուժերը հակառակորդի առաջխաղացման փորձերը կասեցրել են: Օդուժ, որպես այդպիսին, շատ չի կիրառվել:
«Օպերատիվ իրավիճակն առաջնագծում թեժ չէր, ինչպես նախորդ օրերի մարտերը: Կիրառվում է հիմնականում հրետանի, մեծ թվով դիվերսիոն խմբեր, գրոհող խմբեր ու հետևակ»,- ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Арцрун Ованнисян: “21 октября напряженная ситуация была и на центральном направлении”
21 октября оперативная ситуация по сравнению с предыдущими днями не была напряженной. Бои продолжались на всех направлениях. Армянские вооруженные силы пресекли попытки диверсионного проникновения противника. Об этом сообщил на брифинге в Едином информационном центре представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
Боевые действия продолжались на всех направлениях. 21 октября ожесточенные бои шли также на центральном направлении. На севере боевые действия носили наступательный характер. Вооруженные силы Азербайджана предприняли несколько атак, но были отброшены армянскими вооруженными силами. Противнику были причинены значительные потери. На этом участке использовалась авиация, в основном тактические самолеты, которые не добились успеха.
На центральном направлении несколько диверсионных групп попытались проникнуть на армянские позиции и продвинуться вперед, однако точный артиллерийский огонь заставил их бежать. Группы были без бронетехники.
На южном направлении продолжались позиционные очаговые бои, которые затем переместились в район русла реки Аракс. На некоторых участках армянские силы пресекли попытки продвижения противника. Воздушная сила как таковая не использовалась в большом количестве.
“Оперативная ситуация на передовой в отличие от предыдущих дней не была напряженной. Используется в основном артиллерия, в большом количестве диверсионные группы, атакующие группы и пехота”,- сказал Арцрун Ованнисян.