«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը սկսում է նոր շարժում՝ պարբերաբար փոխանցումներ կատարելու համար
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանը Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձավ համահայկական դրամահավաքին եւ դրանց ծախսերին՝ նշելով, որ դրամական միջոցների օգտագործումը համակարգվում է Հայաստանի եւ Արցախի կառավարությունների հետ։
Հայկակ Արշամյանը վստահեցրեց, որ գումարներն օգտագործվում են եւ օգտագործվելու են կարեւոր նշանակության համար, սակայն ծախսերի մասին այժմ տեղեկացնելը համարեց ոչ նպատակահարմար՝ հավելելով, որ դրանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը կտրամադրվի խաղաղություն հաստատվելուց հետո։
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրենը վստահեցրեց, որ Հայաստանից դուրս հավաքագրվող գումարների մեծ մասը փոխանցվել է հիմնադրամին։
«Մենք պետք է մի բռունցք դառնանք. յուրաքանչյուրի ներդրումը շատ կարեւոր է լինելու», - նշեց Արշամյանը։
Տեղեկացրեց, որ սկսելու են նոր շարժում, անվանվելու է «50plus»։ Այն հնարավորություն կտա գրանցվել հիմնադրամի կայքում՝ ամսական վճարներ կատարելու համար։
«Պատկերացրեք, որ եթե այս շարժմանը միանա 1 մլն մարդ, ապա ամեն ամիս կունենանք 50 մլն դոլար, եւ տարեկան կունենանք կես մլրդ դոլար», - նշեց հիմնադրամի տնօրենը` հավելելով, որ այդպես մեծ թափ կհաղորդվի դրամահավաքին եւ առավել կազմակերպված կդարձնի այն։
«Սա կնպաստի Արցախի վերակերտմանը հաղթանակից հետո, եկեք ուս ուսի տանք, փորձենք սարերը շարժել եւ ունենալ զարգացած, ամուր պետություն, որը կծառայի բոլորին»,- ասաց Արշամյանը։

Общенациональный фонд “Айастан” начинает новое движение: регулярные переводы
Директор Общенационального фонда “Айастан” Айкак Аршамян на брифинге в Едином информцентре, касаясь общеармянского сбора средств и осуществляемых расходов, отметил, что использование денег координируется правительствами Армении и Арцаха.
Аршамян заверил, что суммы используются и будут продолжать использоваться для осуществления наиболее важных целей. Он также отметил, что отчет о расходах фонда будет представлен после установления мира.
Директор Общеармянского фонда “Айастан” заверил, что большая часть денежных средств, которая собирается за пределами Армении, перечисляется на счет фонда.
“Нам необходимо объединиться в кулак. Важен вклад каждого из нас”,- отметил Аршамян.
Он также сообщил о начале нового движения, которое будет называться “50plus”. Новая инициатива даст возможность зарегистрироваться на сайте фонда и ежемесячно вносить пожертвования.
“Представьте, если к этому движению присоединится 1 млн человек, то в месяц мы соберем 50 млн долларов, а в год – полмиллиарда долларов”,- отметил директор фонда, добавив, что благодаря этому сбор пожертвований получит большой размах и приобретет более организованный характер.
“Это будет способствовать возрождению Арцаха после победы. Давайте вместе попытаемся свернуть горы и создать развитое, сильное государство, которое будет служить всем”,- сказал Айкак Аршамян.