Բողոքի ակցիա Երևանում Գերմանիայի դեսպանատան դիմաց
Մի խումբ քաղաքացիներ այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին, բողոքի ակցիա են կազմակերպել Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան դիմաց։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահանջում են հանդիպում Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Միխայել Բանցհաֆից, որ Գերմանիան գործուն քայլեր ձեռնարկի Արցախում հրադադար հաստատելու ուղղությամբ։
Ակցիայի կազմակերպիչներից Արմինե Մելքոնյանը հայտարարեց, որ Արցախում գլխատված հայ զինվորի նկարները ցույց են տալու բոլոր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին, դեսպաններին։ Նրա խոսքով՝ հայ զինծառայողների նկատմամբ Ադրբեջանական զինուժի և վարձկանների դաժան վերաբերմունքը միջազգային կառույցների լռության հետևանքն է, քանի որ նրանք քայլեր չձեռնարկեցին 2016 թվականի ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ նմանատիպ դեպքերի ժամանակ։
«Հայ զինվորին գլխատել են միայն նրա համար, որ նա հայ է։ Ռասիզմի դեմ պայքարող միջազգային կառույցներ, ու՞ր եք։ Մարդուն խոշտանգում են նրա համար, որ նա հայ է: Ու՞ր է աշխարհի ձայնը, ինչու՞ եք լռում»,- ասաց Ամինե Մելքոնյանը։
Հավաքի մասնակիցներից Մարինե Չոբանյանին ընդունեց Գերմանիայի դեսպան Միխայել Բանցհաֆը։ Դեսպանը հանդիպման ժամանակ մտահոգություն է հայտնել Արցախում տեղի ուենցողի վերաբերյալ, ներողություն է խնդրել, որ չի կարող իջնել և փողոցում հանդիպել ակցիայի մասնակիցներին։
«Դեսպանը հայտնեց, որ իրենք տեղյակ են ամեն ինչից։ Ասաց, որ մենք մեծ վշտակցությամբ և խորը ցավով ենք անդրադառնում այդ հարցին»,- հանդիպման ժամանակ պատմեց Մարինե Չոբանյանը։ Միխայել Բանցհաֆը նաև հայտնել է, որ այս փուլում անհնար է դեսպանատան աշխատակիցներ գործուղվեն Արցախ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար։
«Այսօր ևեթ երկրի ղեկավարությանը տեղյակ կպահի և կփորձեն այնպիսի գործընթաց իրականացնել, որն ի նպաստ հրադադարին լինի»,- դեսպանի խոսքերը փոխանցեց ակցիայի մասնակից Մարինե Չոբանյանը։

Акция протеста перед посольством Германии в Ереване
Сегодня, 21 октября, группа граждан организовала акцию протеста перед посольством Германии в Ереване. Участники акции требовали встречи с послом Михаэлем Банцхафом, чтобы призвать Германию предпринять действенные шаги по установлению перемирия в Арцахе.
Организатор пикета Армине Мелконян заявила, что собираются показать фото обезглавленного в Арцахе армянского солдата всем послам и представителям международных структур. По словам А.Мелконян, жестокое отношение к армянским военнослужащим со стороны вооруженных сил Азербайджана и наемников является следствием молчания международных структур, которые не предприняли шаги во время аналогичных военных действий в апреле 2016 года.
“Армянского солдата обезглавили только по той причине, что он армянин. Где вы, борющиеся с расизмом международные структуры? Человека подвергают пыткам только за то, что он армянин. Почему мир молчит?!”- возмущенно сказала Армине Мелконян.
В ходе проведения акции посол Германии Михаэль Банцгаф принял Марине Чобанян. Г-н Банцгаф выразил обеспокоенность происходящими в Арцахе событиями, извинился за то, что не может выйти на улицу для встречи с участниками акции.
“Посол сообщил, что они обо всем знают и с большой болью и сочувствием относятся к этому вопросу”,- рассказала Марине Чобанян. Посол также сообщил, что на данном этапе невозможно командировать сотрудников посольства в Арцах для оценки ситуации на месте.
“Сегодня же я поставлю в известность руководство страны, чтобы попытались осуществить процесс в пользу перемирия”,- передала слова посла Марине Чобанян.
При проведении пикета его участники в какой-то момент перекрыли участок улицы Чаренца, где находится посольство Германии.