Բողոքի ակցիա Երևանում Գերմանիայի դեսպանատան դիմաց
Մի խումբ քաղաքացիներ այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին, բողոքի ակցիա են կազմակերպել Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան դիմաց։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահանջում են հանդիպում Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Միխայել Բանցհաֆից, որ Գերմանիան գործուն քայլեր ձեռնարկի Արցախում հրադադար հաստատելու ուղղությամբ։
Ակցիայի կազմակերպիչներից Արմինե Մելքոնյանը հայտարարեց, որ Արցախում գլխատված հայ զինվորի նկարները ցույց են տալու բոլոր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին, դեսպաններին։ Նրա խոսքով՝ հայ զինծառայողների նկատմամբ Ադրբեջանական զինուժի և վարձկանների դաժան վերաբերմունքը միջազգային կառույցների լռության հետևանքն է, քանի որ նրանք քայլեր չձեռնարկեցին 2016 թվականի ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ նմանատիպ դեպքերի ժամանակ։
«Հայ զինվորին գլխատել են միայն նրա համար, որ նա հայ է։ Ռասիզմի դեմ պայքարող միջազգային կառույցներ, ու՞ր եք։ Մարդուն խոշտանգում են նրա համար, որ նա հայ է: Ու՞ր է աշխարհի ձայնը, ինչու՞ եք լռում»,- ասաց Ամինե Մելքոնյանը։
Հավաքի մասնակիցներից Մարինե Չոբանյանին ընդունեց Գերմանիայի դեսպան Միխայել Բանցհաֆը։ Դեսպանը հանդիպման ժամանակ մտահոգություն է հայտնել Արցախում տեղի ուենցողի վերաբերյալ, ներողություն է խնդրել, որ չի կարող իջնել և փողոցում հանդիպել ակցիայի մասնակիցներին։
«Դեսպանը հայտնեց, որ իրենք տեղյակ են ամեն ինչից։ Ասաց, որ մենք մեծ վշտակցությամբ և խորը ցավով ենք անդրադառնում այդ հարցին»,- հանդիպման ժամանակ պատմեց Մարինե Չոբանյանը։ Միխայել Բանցհաֆը նաև հայտնել է, որ այս փուլում անհնար է դեսպանատան աշխատակիցներ գործուղվեն Արցախ՝ տեղում իրավիճակը գնահատելու համար։
«Այսօր ևեթ երկրի ղեկավարությանը տեղյակ կպահի և կփորձեն այնպիսի գործընթաց իրականացնել, որն ի նպաստ հրադադարին լինի»,- դեսպանի խոսքերը փոխանցեց ակցիայի մասնակից Մարինե Չոբանյանը։

Demonstrators rallied outside the German Embassy in Yerevan today, demanding a face-to-face meeting with German Ambassador to Armenia Michael Banzhaf regarding the situation in the Karabakh conflict zone.
The demonstrators want Germany to take a more active role to establish a ceasefire.
Armineh Melkonyan, one of the protest organizers, announced that the photos of a beheaded Armenian soldier in Artsakh will be shown to the representatives of all international bodies and ambassadors.
Melkonyan said that the cruel treatment of the Armenian servicemen at the hands of mercenaries in the pay of the Azerbaijani Armed Forces is a result of the silence of international organizations.
She said they did not take steps when similar incidents occurred during the April 2016 hostilities.
"An Armenian soldier was beheaded only because he is Armenian. International structures fighting against racism, where are you? A person is tortured because he is Armenian. Where is the voice of the world? Why are you silent?" asked Melkonyan.
Marineh Chobanyan, one of the rally participants, was allowed inside to meet withj was received by Ambassador Banzhaf. During the meeting, the ambassador expressed concern about what was happening in Artsakh and apologized that he could not go down to meet the protesters on the street.
"The ambassador said that they are aware of everything. He said that they’re addressing the issue with great sorrow and deep pain,” Chobanyan said after the meeting.
Ambassador Banzhaf told Chobanyan that, at this stage, impossible for embassy staff to be sent to Artsakh to assess the situation on the spot