Արծրուն Հովհաննիսյան. «Արդեն մեկ տասնյակից ավելի «Բայրաքթար» է խոցվել»
Իրավիճակը ռազմաճակատում լարված է, մարտական գործողությունները շարունակվում են ոչ այնքան ինտենսիվ, որքան ցերեկային ժամերին։ «Մարտական գործողություններն ունեն հստակ մարտավարություն, որը մեր հրամանատարությունը շատ լավ պատկերացնում է»,- այս մասին Հայկական միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Ամփոփելով օրը՝ ՊՆ ներկայացուցիչը ասաց՝ այսօր վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը նորից հարձակողական գործողություններ են ձեռնարկել հյուսիսային և հարավային ուղղությամբ։ Առավել համառ մարտեր են ընթացել հարավային ողղությամբ։ Այդ մարտերի ընթացքում հայկական զինված ուժերին հաջողվել է կասեցնել հակառակորդի հարձակողական մի քանի գրոհ և նրանց հետ շպրտել ելման բնագծեր։
Օրվա ընթացքում մեր ՀՕՊ ստորաբաժանումներին հաջողվել է խոցել ադրբեջանական ԱԹՍ-ներ, այդ թվում՝ թուրքական արտադրության։ Արդեն մեկ տասնյակից ավելի «Բայրաքթար» է խոցվել։
Ժամեր առաջ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տեղեկատվություն տարածվեց, որ 170-ից ավելի զինծառայող փրկվել է։ Արծրուն Հովհաննիսյանը դա ապատեղեկատվություն որակեց։ «Երեկ էլ, այսօր էլ լինում են դեպքեր, երբ մեր զորքերի առաջախաղացման ժամանակ առանձին խմբեր կամ զինծառայողներ, որոնք նախորդ օրվա մարտական գործողությունների ժամանակ, հայտնվել են ինչ-որ տեղ, ծուղակում են եղել, մոլորվել են, գերությունից փրկվել են, դուրս են եկել։ Բայց այդպիսի քանակ չի եղել»,- նշեց նա։
ՊՆ ներկայացուցիչը քաղաքացիներին հորդորեց նաև չտրվել ապատեղեկատվության այն հոսքերին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը գրավում են հայկական բնակավայրեր։ Ասաց՝ ադրբեջանական զինված ուժերի դիվերսիոն խմբավորումները, փոքր խմբերը հաճախ թափանցում են մեծ ռազմաճակատային բնակավայրեր, որտեղ բնակիչներ չեն լինում, կամ վաղուց բնակեցված չեն, նկարահանում են և տարածում։ Այդ տեսանյութերն առաջին հերթին նախատեսված են իրենց հանրությանը մոլորեցնելու համար, բայց շատ հաճախ ազդում են նաև Հայաստանի բնակիչների վրա։
«Մտնելու են, փորձելու են, եթե փորձեցին նկարվելուց զատ ավել բան ստանալ այդ տեղանքներում, իրենց համար դժոխք է լինելու, ինչպես և լինում է։ Պատերազմի ժամանակ լինում են նահանջներ։ Նահանջը խուսավարման ձև է։ Նահանջ լինում է նաև միտումնավոր, հակահարձակման, հարձակման կամ ծուղակ գցելու նպատակով»,-ասաց նա։
Արծրուն Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ երբեմն զինծառայողները կարող են չհասկանալ վերադասի՝ նահանջ կատարելու որոշումը, նրանց կարող է թվալ դա ստորացուցիչ կամ ծանր քայլ, բայց եթե վերադասը հստակ օպերացիայի պլան ունի, պետք է նաև նահանջել առավել լավ հարձակում կազմակերպելու, հակառակորդին ծուղակը գցելու համար։

Арцрун Ованнисян: “Сбито уже более десятка “Байрактаров”
Ситуация на фронте напряженная. Бои продолжаются не так интенсивно, как в дневные часы. “Эти боевые действия имеют четкую тактику, которую наше командование очень хорошо представляет”,- сказал сегодня на брифинге в Едином армянском информационном центре представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Обобщая итоги дня, Ованнисян сказал, что сегодня утром азербайджанские вооруженные силы вновь предприняли наступление на северном и южном участках фронта. Наиболее упорные бои шли на южном направлении. В ходе этих боев армянским вооруженным силам удалось пресечь несколько атак противника и отбросить его на исходные рубежи.
В течение дня нашим подразделениям ПВО удалось сбить азербайджанские беспилотники, в том числе турецкого производства. Сбито уже более десятка “Байрактаров”.
Несколько часов назад в социальной сети Фейсбук распространилась информация о том, что спаслись более 170 военнослужащих. Арцрун Ованнисян назвал эти сведения дезинформацией. “И вчера, и сегодня были случаи, когда во время продвижения наших войск отдельные группы или военнослужащие, которые накануне оказались в том или ином месте, попали в ловушку, заблудились, избежали плена и вышли. Но число не такое большое”,- отметил представитель МО.
Ованнисян призвал граждан не верить сведениям о том, что азербайджанские вооруженные силы занимают армянские населенные пункты. Диверсионные группировки, небольшие группы азербайджанских вооруженных сил проникают в прифронтовые населенные пункты, где нет жителей или которые давно не заселены, фотографируются там, потом распространяют фотографии. Эти материалы в первую очередь предусмотрены для введения в заблуждение собственной общественности, но очень часто влияют и на жителей Армении.
“Они будут заходить, пытаться что-то сделать. Но если попробуют предпринять в этих местах что-то еще, кроме фотографирования, получат ад, как получают сейчас. Во время войны бывает и отступление. Оно может быть умышленным с целью перехода в контрнаступление, наступление или создания ловушки”,- пояснил Арцрун Ованнисян.
По его словам, военнослужащие иногда могут не понимать смысл решения об отступлении. Им может показаться, что это унизительный или тяжелый шаг. Но если вышестоящее начальство имеет план четкой операции, нужно отступить для организации более широкого наступления, создания ловушки для противника.