«Ասորի երեխաներից՝ մեր հաղթական բանակին»
Արարատի մարզի Վերին Դվինի համայնքապետարանի դիմաց այսօր մարդաշատ էր: Մեկ տասնյակ երեխաներ մանդարին և արքայանարինջ էին վաճառում: Ամենաակտիվը 15-ամյա Միլենա Գիվարգիզովան էր: Միրգ գնողներին նա ժպիտով էր ընդունում և ճանապարհելուց հետո արագ-արագ նշում կատարում տետրում, թե քանի կիլոգրամ միրգ վաճառվեց:
Վերին Դվինի բնակչության 80 %-ն ասորիներ են: Երեխաները որոշել էին միրգ վաճառելով օգտակար լինել հայկական բանակին: Վաճառքից գոյացած ամբողջ հասույթը փոխանցվելու է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ ասորի երեխաների անունից:
Առավոտյան ժամը 9-ից նրանք ոտքի վրա էին: Յուրաքանչյուրը ջանում էր հնարավորինս շատ միրգ վաճառել: Որոշել են հերթափոխով աշխատել, որպեսզի չհոգնեն և երկար մնան:
«Հուսով եմ, որ այս փոքր օգնությամբ մեր զինվորներին օգուտ կտանք: Գումարը կփոխանցենք հիմնադրամին, մեր զինվորների համար ինչ պետք է կգնեն»,- ասում է Միլենան:
Երեխաների նախաձեռնության մասին արդեն գիտեին ոչ միայն Վերին Դվինում, այլև հարևան համայնքներում։ Մարդիկ ավտոմեքենաներով գալիս էին միրգ գնելու: Ոմանք նույնիսկ գումար էին տալիս, սակայն միրգ չէին վերցնում, ինչին ընդդիմանում էին երեխաները և առանց մրգի չէին ճանապարհում: Ոմանք նշում էին, թե տանը միրգ ունեն, սակայն երեխաների ոգևորությունը չպետք է կոտրել, դրա համար են եկել նրանցից գնումներ կատարելու:
Ամեն վաճառած կիլոգրամի մասին նշում կատարելուց հետո Միլենան ու ընկերները նայում էին իրար, ժպտում ու անցնում հաջորդ գնորդին:
«Ողջ ասորական համայնքը ձեր կողքին է և հավատում ենք, որ մեր զինվորները կհաղթեն թշնամիներին»,- ասաց Միլենան:
Երեխաների կողքին էր նաև ասորական եկեղեցու քահանա Տեր Նիկադիմ Յուխանաևը: Նա պատմեց, որ նախաձեռնությունը երեխաներինն է: Երբ վերջիններս տեղեկացել են, որ գումար է հավաքվել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին փոխանցելու համար, առաջարկել են այդ գումարը միանգամից չփոխանցել, դնել շրջանառության մեջ և մի քանի օր անց ավելի շատ գումար փոխանցել:
Մեծածախ գներով գնել են 1.5 տոննա մանդարին և արքայանարինջ, որը վաճառում են մանրածախ գներով՝ մի փոքր ավելի թանկ: Երեխաների հաշվարկներով՝ մոտ 200 հազար դրամ եկամուտ են ունենալու մրգի վաճառքից:
«Երեխաների նախաձեռնությունը սկսվել է այսօր, սակայն Վերին Դվին համայնքից արդեն 6 բեռնատար ավտոմեքենա՝ սնունդ, տաք հագուստ, դեղորայք, քաղցրավենիք ուղարկվել է Արցախ: 2 բեռնատար ավտոմեքենայով էլ սնունդ, հագուստ է ուղարկվել Հայաստանի մեկ այլ համայնք, որտեղ Արցախից տեղահանված երեխաներ են ապրում»,- ասաց Տեր Նիկադիմ Յուխանաևը:
Քահանան պատմեց, որ իրենց օգնում են արտասահմանի ասորական համայնքի ներկայացուցիչները, ինչի համար շատ ուրախ են:
«Մենք ոչ մի տարբերություն չենք դնում մեր բանակի զինվորների միջև: Վեց անգամ բեռ ենք ուղարկել, պարզապես վրան փակցրել ենք, որ ասորական համայնքի կողմից է: Ուղեբեռը գնացել է ուր որ պետք է: Մենք չենք թիրախավորել, որ բեռը գնա ասորիներին, որովհետև մեր ասորիներն ամբողջ ճակատի երկայնքով ցրված են: Չգիտենք էլ մեր ուղարկածից կօգտվեն, թե՞ ոչ: Ուրիշներն էլ ուղարկում են մեր երեխաներին: Մեր բանակի ցանկացած զինվոր մեր եղբայրն է, մեր որդին է, և մենք պատրաստ նրանց թիկունքին կանգնած ենք»,- հավելեց Տեր Նիկադիմ Յուխանաևը:
Հրանտ Գրիգորյանը ևս ասորի է: Նա է օգնում երեխաներին, որ ծանր արկղերը բարձրացնեն, տեղափոխեն: Նշեց, թե իրենց համար պատիվ է այս օրերին բանակին աջակցելը:
«Թիկունքը պետք է պինդ, համախմբված լինի, որ առաջնագծում տղերքը ճշգրիտ կատարեն իրենց առաջադրանքը: Կապ չունի՝ ասորի, հայ, եզդի, բոլորս եղբայրներ ենք, պետք է պաշտպանենք մեր հողը: Թիկունքում եթե մենք ամուր լինենք, առաջնագծում նրանք հաստատ ամուր կլինեն ու կհաղթենք»,- ասաց Հրանտն ու շտապեց երեխաներին օգնելու։

!Нашей победоносной армии - от ассирийских детей”
Многолюдно было сегодня перед зданием администрации общины Верин Двин в Араратской области. Более десятка подростков организовали здесь продажу мандаринов и корольков. Самой активной была 15-летняя Милена Гиваргизова. Покупателей она встречала и провожала с приветливой улыбкой, а после их ухода сразу отмечала в тетрадке, сколько килограммов фруктов удалось продать.
80 процентовв населения Верин Двина составляют ассирийцы. Дети решили продавать фрукты, а вырученные деньги передать в помощь армянской армии. Вся сумма от имени ассирийских детей будет перечислена в Общеармянский фонд “Айастан”.
Торговля начинается с 9 утра. Каждый старается продать как можно больше фруктов. Чтобы не уставать, подростки торгуют посменно.
“Надеюсь, эта небольшая помощь принесет пользу нашим солдатам. Сумму перечислим в Общеармянский фонд, чтобы для наших солдат купили все необходимое”,- сказала Милена.
Об инициативе школьников знают не только в Верин Двине, но и в соседних общинах. Люди приезжают на автомобилях, чтобы купить фрукты именно у ассирийских шгкольников. Некоторые просто передают деньги, отказываясь от покупки. Кто-то признается, что дома у него полно фруктов, но они с готовностью покупают, чтобы поддержать ребят.
“Вся ассирийская община рядом с вами. Мы верим, что наши солдаты победят врага”,- говорит Милена.
Поддержать ребят пришел и священник ассирийской церкви отец Никадим Юханаев. Он отметил, что инициатива исходила от детей. Узнав о том, что собрана сумма для перечисления в фонд “Айастан”, ребята предложили “прокрутить” ее и заработать больше денег в помощь армии.
Они купили по оптовой цене 1,5 тонны мандаринов и корольков, которые стали продавать по розничной цене, то есть чуть дороже. По подсчетам ребят, выручка от продажи фруктов составит около 200 тысяч драмов.
“Осуществление этой инициативы началось сегодня, однако из Верин Двина в Арцах отправлено уже 6 грузовиков с продуктвами питания, теплой одеждой, лекарствами, сладостями. Еще два грузовика доставили помощь в те общины, где живут приехавшие из Арцаха дети”.- рассказал отец Никадим.
По словам священника, им очень помогают зарубежные ассирийской общины.
“Мы не делаем различий между солдатами нашей армии. Отправленная помощь распределяется между всеми, независимо от национальности. Любой солдат нашей армии – наш брат, наш сын, и мы готовы всячески помогать им”,- отметил священник.
Грант Григорян тоже ассириец. Он помогает ребятам перетаскивать тяжелые ящики. Говорит, что для него честь помогать сегодня армии.
“Тыл должен быть крепким, консолидированным, чтобы парни на передовой четко выполняли боевую задачу. Национальность не имеет значения. Ассирийцы, армяне, езиды – все мы братья и должны защищать нашу землю. Если тыл будет прочным, то мы и на передовой победим”,- сказал Грант и поспешил на помощь ребятам.
А ассирийские школьники заверили, что до окончания войны еще что-нибудь придумают для оказания помощи армии.