Արծրուն Հովհաննիսյան․ «Մի քանի տեղերում ադրբեջանական զորքն իր ծուղակն ընկած վիճակը ներկայացնում է առաջխաղացում»
Արդբեջանը հերթական անգամ չպահպանեց հրադադարի կոչը, պայմանը, որն այս անգամ առաջարկել էր ֆրանսիական կողմը։ Այս մասին հոկտեմբերի 18-ին միասնական տեղեկատվական կենտրոնում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացում ասաց պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։ Նա նշեց, որ վաղ առավոտից մարտական գործողությունները շարունակվել են նույն ուղղություններով, ինչ նախկինում են եղել, ընդհանուր առմամբ՝ չկա որևէ ուղղություն, որտեղ հրադադարի ռեժիմը պահպանվել է։
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը հյուսիսային ուղղությամբ հարձակման փորձ է կատարել, սակայն որևէ նշանակալի հաջողության չհասնելով՝ հետ շպրտվել։ Հարավային ուղղությամբ՝ երկու տարբեր հատվածներում նույնպես Ադրբեջանի զինված ուժերը փորձել են հարձակողական գործողություններ ծավալել, մեկ ուղղությամբ, ընկնելով հայկական զինված ուժերի հրետանու հուժկու կրակի տակ՝ փախուստի են դիմել՝ կորցնելով զգալի թվով տեխնիկա, այդ թվում նաև մեծաքանակ զինամթերք, իսկ մյուս ուղղությամբ շարունակվել են հարձակողական մարտերը։ Համառ մարտերի արդյունքում որոշակի տեղաշարժեր ունեն, որը, սակայն, ինչպես բազմիցս նշվել է, էական չէ ակտիվ մարտական գործողությունների ընթացքում։
Այսօր Ադրբեջանը նորից կիրառել է օդային հարձակման տարբեր միջոցներ՝ այդ թվում՝ ԱԹՍ-ներ։ Ժամը 20:30-ի դրությամբ, ըստ Հովհաննիսյանի, խոցվել է 9 ԱԹՍ, որից երկուսը՝ ՀՀ-ի տարածքում։ Այս պահին մարտական գործողությունները շարունակվում են, հարավային ուղղությունը նորից շարունակում է թեժ մնալ։
Այսօր տեղեկություններ են տարածվել, որ հակառակորդի ԱԹՍ-ներ են խոցվել Վարդենիս և Գորիս քաղաքներում։ Լրագրողները առցանց հարցեր էին ուղղել՝ փորձելով պարզել տեղեկությունների իսկությունը։ Հովհաննիսյանը միայն կրկնեց, որ ՀՀ տարածքում 2 ԱԹՍ է խոցվել։
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը երեկ գրառում էր կատարել, որ հումանիտար զինադադար հայտարարելուց հետո հայկական կողմը պատրաստ է մարդասիրական միջանցք տրամադրել շրջափակման մեջ գտնվող ադրբեջանական զորքերին։ Զինադադար, փաստորեն, չի եղել։ Լրագրողներից մեկը հետաքրքրվել էր, թե նման պայմաններում ի՞նչ լուծում է ստացել շրջափակման մեջ գտնվողների հարցը։ Հովհաննիսյանն ի պատասխան նշեց, որ իրեն հայտնի չէ, թե Վահրամ Պողոսյանը կոնկրետ որ հատվածի մասին է խոսել։
«Քանի որ մի քանի տեղերում ադրբեջանական զորքն իր ծուղակն ընկած վիճակը ներկայացնում է առաջախաղացում, մի քիչ ծիծաղելի է, բայց այդպիսի իրավիճակներ էլ են լինում։ Հետևաբար, չեմ կարող ասել, թե Վահրամ Պողոսյանը կոնկրետ որ հատվածի մասին էր խոսում` ծուղակ ասելով»,- նշեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Арцрун Ованнисян: “Попавшее в ловушку на некоторых участках азербайджанское войско представляет эту ситуацию как продвижение”
Азербайджан в очередной раз нарушил объявленное гуманитарное перемирие, предложенное на этот раз французской стороной. Об этом на брифинге 18 октября в Едином информцентре сказал представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян. Он сообщил, что с раннего утра боевые действия были продолжены на всех тех направлениях, что и раньше.
По словам А.Ованнисяна, на северном направлении Азербайджан предпринял атаку, но был отброшен. Противник начал наступление также на двух разных участках на южном направлении, где попал под интенсивный артиллерийский обстрел армянских вооруженных сил, после чего обратился в бегство, потеряв значительное количество техники, в том числе боеприпасы. На другом направлении бои продолжались. В результате упорных боев азербайджанская сторона добилась определенного продвижения, но, как неоднократно отмечалось, в ходе боевых действий это не имеет существенного значения.
Сегодня Азербайджан вновь применил различные средства воздушной атаки, в том числе беспилотники. По положению на 20:30 было сбито 9 БПЛА, два из которых на территории Армении. На данный момент боевые действия продолжаются. На юге идут интенсивные бои.
Сегодня появилась информация о том, что БПЛА противника были сбиты в городах Горис и Варденис. Журналисты хотели выяснить достоверность этой информации, однако Ованнисян еще раз повторил, что на территории Армении сбиты 2 БПЛА.
Пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян вчера написал в Фейсбуке, что после объявления гуманитарного перемирия армянская сторона готова была предоставить гуманитарный коридор находящимся в окружении азербайджанским войскам.
Перемирие фактически не установилось. Одного из журналистов интересовало, как решился вопрос с попавшими в окружение азербайджанскими силами. Арцрун Ованнисян сказал, что не знает, конкретно о каком участке говорил Ваграм Погосян. “Азербайджанские войска, которые в нескольких местах попали в ловушку, представляют эту ситуацию как продвижение. Немного смешно, но так тоже бывает. Поэтому я не могу сказать, говоря о ловушке, конкретно какой участок имел в виду Ваграм Погосян”,- отметил Арцрун Ованнисян.