Արցախում 36 քաղաքացիական զոհից 20-ը սպանվել է հենց իր բնակության վայրում
Սեպտեմբերի 27-ին արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում սկսված պատերազմի հետևանքով Արցախում մահացել է 36, վիրավորել՝ 115 խաղաղ բնակիչ:
36 քաղաքացիական զոհից 20-ը սպանվել է հենց իր բնակության վայրում։ «Սա նշանակում է, որ անկանկալ, թիրախային, դիտավորյալ հարձակման հետևանքով են այս դեպքերը տեղի ունեցել»,-այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերից 28-ը տղամարդ է եղել, 7-ը` կին և մեկ երեխա (աղջիկ). զոհերի կեսը 50-ից բարձր տարիքի են եղել։
Նախնական հաշվարկներով՝ վնասվել է 7800 մասնավոր անշարժ գույք՝ բնակարան, տուն, հասարակական նշանակության շինություն։ Բացի այդ, վնասվել է 1310-ից ավելի ենթակառուցվածք՝ հանրային կամ արտադրական նշանակության օբյեկտներ։ Մասնավորապես՝ էլեկտրամատակարարման համակարգեր, կայաններ, ցանցեր, կապի և հաղորդակցության, ջրամատակարարման, գազամատակարարման, ճանապարհատրանսպորային ոլորտի օբյեկտներ։
Վնասվել է նաև 720-ից ավելի ավտոմեքենա։
Արտակ Բեգլարյանի փոխանցմամբ՝ պատերազմական օրերին ադրբեջանական բանակը թիրախավորել է ավելի քան 130 բնակավայր, որոնք ունեն տարբեր աշխարհագրական դիրք, սահմանային և խորքային տեղակայում։
Իսկ հոկտեմբերի 10-ին՝ հրադադարի հայտարարումից հետո, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թիրախավորման հետևանքով 8 քաղաքացիական անձ է սպանվել։
«Բազմաթիվ բնակավայրերում մասսայական հարձակումներ են եղել՝ ծանր հրետանու կամ հրթիռների կիրառմամբ։ Ինչը նշանակում է, որ մեկ հարվածից երբեմն վնասվել են տասնյակ կամ հարյուրավոր անշարժ կամ շարժական գույքեր»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը։
Արցախի ՄԻՊ-ը ընդգծեց՝ ադրբեջնական կողմը գերճշգրիտ կերպով է հրթիռները կիրառում, ինչը նշանակում է՝ չէին կարող սխալվել և այլ թիրախ ընտրել։
Քաղաքացիական բնակչությունից վիրավորվածների կեսը ևս վիրավորվել է բնակության վայրում, ապա՝ հասարակական կամ աշխատանքի վայրում, անվտանգ վայր տեղափոխվելիս։ Վիրավոր 115 անձանցից 95-ը լուրջ վիրավորումներ է ստացել, որոնցից 18-ն էլ կանայք են։

В Арцахе 20 из 36 погибших гражданских лиц были убиты в момент нахождения дома
Вследствие войны, развязанной 27 сентября Азербайджаном в зоне арцахско-азербайджанского конфликта, погибли 36, были ранены 115 мирных жителей.
20 из 36 погибших гражданских лиц были убиты в момент нахождения дома. “Это значит, что нападение было неожиданным, таргетированным, преднамеренным”,- сказал Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян.
По предварительным подсчетам, повреждено 7800 единиц частного имущества – квартиры, дома, строения общественного назначения, свыше 1310 инфраструктур – общественные или производственные объекты. Повреждено более 720 автомобилей.
По словам А.Бегларяна, в дни войны азербайджанская армия обстреляла 130 населенных пунктов, имеющих различное географическое расположение.
10 октября, после объявления о гуманитарном прекращении огня, азербайджанскими вооруженными силами было убито 8 гражданских лиц.
“Были совершены интенсивные обстрелы многочисленных населенных пунктов с использованием тяжелой артиллерии или снарядов. Это означает, что от одного удара повреждались десять, даже сотни единиц недвижимого или движимого имущества”,- отметил омбудсмен Арцаха.
Артак Бадалян также подчеркнул, что азербайджанская сторона использует сверхточные снаряды, а это значит, что противник не ошибался в выборе целей.
Половина раненых гражданских лиц также пострадала в момент нахождения дома, общественных местах или на рабочем месте, при переезде в безопасное место. Из 115 раненых лиц 95 получили серьезные повреждения. 18 из них женщины.
Что касается ударов по собору Святого Христа Всеспасителя Казанчецоц в Шуши, то ЗПЧ Арцаха представит внеочередной доклад.