Արցախի ԱԳՆ. «Տարածաշրջանում խաղաղությունը վերականգնելու ոչ ռազմական միջոցը Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումն է»
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարություն է տարածել Արցախի խաղաղ բնակչության վրա ադրբեջանա-թուրքական ուժերի չդադարող հարձակումների վերաբերյալ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք.
Հոկտեմբերի 16-ին և հոկտեմբերի 17-ի վաղ առավոտյան Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչպես նաև քաղաք Շուշին և այլ բնակավայրեր ինտենսիվ հրթիռակոծման են ենթարկվել ադրբեջանա-թուրքական ուժերի կողմից: Քաղաքացիական օբյեկտների վրա այդ կանխամտածված հարձակման արդյունքում վիրավորում է ստացել առնվազն վեց խաղաղ բնակիչ:
Ադրբեջանա-թուրքական ուժերի շարունակվող հարձակումներն Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության վրա, ինչպես նաև՝ հարվածները Հայաստանի Հանրապետության տարածքին վկայում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի՝ ռազմական գործողությունների մասշտաբները ընդլայնելու և դրանց ինտենսիվությունը բարձրացնելու ձգտումների մասին:
Այն պայմաններում, երբ Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչների եռյակ դաշինքը համառորեն հրաժարվում է իրականացնել հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների կողմից ընդունված հումանիտար զինադադարի մասին համատեղ հայտարարությունը, ինչպես նաև՝ անտեսում է քաղաքակիրթ աշխարհի՝ արյունահեղությունը կանգնեցնելու կոչերը, անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունը խոսքերից անցնի գործուն քայլերի և կիրառի իր տնօրինության տակ գտնվող ողջ գործիքակազմը՝ դադարեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիան:
Կրկին ընդգծում ենք, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը վերականգնելու առավել արդյունավետ ոչ ռազմական միջոցը Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումն է:

MFA of Artsakh: "The international recognition of the independence of Artsakh is the most effective non-military way for the regional peace"
Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh regarding the continuing attacks of the Azerbaijani-Turkish forces on the peaceful population of Artsakh.
On October 16 and early in the morning of October 17, 2020, the capital of the Republic of Artsakh Stepanakert, as well as the city of Shushi and other communities became targets of intense missile strikes by the Azerbaijani-Turkish forces. At least six civilians were wounded in this deliberate attack on civilian objects.
The continuing attacks of the Azerbaijani-Turkish forces against the peaceful population of the Republic of Artsakh as well as strikes on the territory of the Republic of Armenia testify about Turkey’s and Azerbaijan’s intention to expand the scale and increase the intensity of the hostilities.
As the triple alliance of Turkey, Azerbaijan and international terrorists stubbornly refuses to implement the joint statement of the Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan on a humanitarian truce adopted in Moscow on 10 October, and continues to ignore the calls of the civilized world to stop the bloodshed, it is necessary that the international community moves from words to action using all the available toolkit to stop the aggression against the people of Artsakh.
We once again emphasize that the international recognition of the independence of the Republic of Artsakh is the most effective non-military way for the restoration of regional peace.