13 կուսակցություն պահանջում է հրատապ կարգով ստեղծել ռազմաքաղաքական հարցերի օպերատիվ կառավարման շտաբ
Հայաստանի արտախորհրդարանական 13 քաղաքական ուժեր Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միասնական հայտարարություն են ընդունել, որը ՀՅԴ «Սիմոն Վրացյան» կենտրոնում ներկայացրեց ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Կուսակցությունները պահանջում են Հայաստանի կառավարությունից հրատապ կարգով ստեղծել ռազմաքաղաքական հարցերի օպերատիվ կառավարման շտաբ-պետական հատուկ մարմին։ Այդ մարմնինը պետք է ունենա որոշումներ ընդունելու, օպերատիվ գործողություններ ծրագրելու և համակարգելու իրավասություն։
Բացի այդ պաշտպանությունն արդյունավետ կազմակերպելու համար կառավարությունից պահանջում են ներգրավել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների նախկին և գործող նախագահներին, վարչապետներին, պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարներին, ռազմական և քաղաքական փարձառություն ունեցող այլ անձանց:
Իշխան Սաղաթելյանը պարզաբանեց, որ պատերազմի առաջին օրերից քաղաքական ուժերը միասնական են եղել, մի կողմ են դրել իշխանությունների հետ ունեցած տարաձայնությունները։ 20 օրերի ընթացքում քաղաքական ուժերը պարբերաբար հանդիպումներ են ունեցել և պատրաստ են օպերատիվ շտաբի և նախագահների հանդիպման օրակարգով հանդիպել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
ՀՅԴ ներկայացուցիչն ասաց, որ հայտարարության վերաբերյալ իրենք տեղեկացրել են Հայաստանի և Արցախի նախկին նախագահներին, հայտարարության տեքստը հրապարակվելուց հետո կուղարկվի նրանց, որոնք իրենց դիրքորոշումը կհայտնեն։ Այս հարցի հետ կապված վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանի հետ առանձին քննարկում տեղի չի ունեցել։

13 партий требуют создания штаба оперативного управления военно-политическими вопросами
13 внепарламентских политических сил Армении выступили с заявлением о сложившейся в Арцахе ситуации, которое обнародовал в центре “Симон Врацян” АРФ Дашнакцутюн представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
Партии требуют от правительства Армении срочного создания особого государственного органа – штаба оперативного управления военно-политическими вопросами. Этот орган должен иметь полномочие на принятие решений, планирование и координацию оперативных действий.
Кроме того, с целью организации эффективной обороны партии требуют от правительства вовлечь в этот процесс бывших и действующих президентов, премьер-министров, министров обороны и иностранных дел, имеющих военный и политический опыт других лиц.
По словам Ишхана Сагателяна, с первых дней войны политические силы проявили единство, оставив в стороне свои разногласия с властями. В течение 20 дней политические силы регулярно проводили встречи и готовы встретиться с премьер-министром Николом Пашиняном.
По словам представителя ВО АРФД, о принятом заявлении они поставили в известность бывших президентов Армении и Арцаха, а текст заявления после обнародования будет отправлен им для выражения их позиции. Отдельное обсуждение этого вопроса с премьер-министром Николом Пашиняном не проводилось.
К заявлению присоединились партии “Свобода”, “Национальная повестка”, “Национально-демократический союз”, “Объединение “Национальное самоопределение”, “Еркир Цирани”, “Наследие”, “Солидарность”, Армянская Революционная Федерация Дашнакцутюн, Демократическая партия Армении, Республиканская партия Армении, “Родина”, “Во имя социальной справедливости”, “Единая Армения”