Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողն այցելել է Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վիրավորված երեխաներին
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը տեղեկացնում է, որ հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի վաղ մանկության զարգացման ծրագրերի համակարգող Մայա Սիմոնյանը և Առողջության և սնուցման ծրագրերի համակարգող Միհրան Հակոբյանը «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում այցելել են Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վիրավորված երեխաներին: Այցի ընթացքում նրանց ողջունել և ուղեկցել են Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչը, բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքի վարիչ Աննա Չոբանյանը և բուժանձնակազմը:
Այցի ընթացքում Շ. Շարփը ծանոթացել և շփվել է Նարեկի, Ռուբենի և Արծվիկի հետ, բոլորը տարբեր տարիքի՝ 2-ից 14: Նարեկը պատմել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողին վիրավորում ստանալու հանգամանքները: Նա նաև պատմել է իր հետաքրքրությունների մասին, այդ թվում՝ շախմատի և մաթեմատիկայի: Բացահայտեցին որ երկուսն էլ շուն են սիրում, փոխանակեցին իրենց շների նկարները և պայմանավորվեցին խաղալ շախմատ, երբ Նարեկը լիովին ապաքինվի:
Քանի որ Ռուբենը իր վիրավորումների հետևանքով նոր է վերսկսում խոսել, Շ. Շարփը երկար զրուցեց նրա մայրիկի հետ, ով ևս վիրավոր է: Ռուբենի մայրը պատմեց դժբախտության, որդու հետաքրքրությունների, այդ թվում՝ ֆուտբոլի մասին, որին հույս ունի վերադառնալ ապաքինվելուց հետո:
Բուժանձնակազմի խոսքով, փոքրիկ Արծվիկը այս օրերի ընթացքում առաջին անգամ ժպտաց՝ խաղալով ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աշխատակիցների կողմից բերված խաղալիքներով:
«Ես և ՄԱԿ-ի ողջ անձնակազմը դատապարտում ենք քաղաքացիների թիրախավորումը և սատարում ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի՝ անհապաղ և տևական հրադադարի կոչին, քանի որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի», - նշեց պրն. Շարփը իր այցի ժամանակ, - «Յուրաքանչյուր երեխա ունի խաղաղ մանկության հիմնարար իրավունք՝ անկախ իր բնակության վայրից»:
Այցը ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակի և Առողջապահության նախարարության սերտ համագործակցության արդյունք էր:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակը պատրաստ է անհրաժեշտության և կոչի դեպքում տրամադրել մարդասիրական օգնություն նրանց, ովքեր ստիպված են եղել լքել իրենց տները կամ տուժել են այլ կերպ:

UN Resident Coordinator Visits Children Injured in Armenia and Nagorno-Karabakh Conflict Zone
On 16 October, the UN Resident Coordinator in Armenia, Shombi Sharp, UNICEF Armenia’s Early Childhood Development Officer, Maya Simonyan and Nutrition Programme Officer Mihran Hakobyan visited children injured in Armenia and the Nagorno-Karabakh conflict zone at the “Surb Astvacamayr” medical center.
They were greeted and accompanied during the visit by the the representative of the Ministry of Health, Head of the Resuscitation Unit of the medical center, Anna Chobanyan, and medical staff.
During the visit, Mr. Sharp had the opportunity to meet and engage with Narek, Ruben and Artsvik, all of varying ages from 2 to 14 years old. Narek told the UN RC about the circumstances in which he was injured. He also shared stories about his hobbies – including chess and mathematics. The two of them discovered a mutual love of dogs, exchanging pictures of their pets, and agreed to a chess match when Narek is recovered.
Since Ruben is only beginning to be able to talk again as a result of his injuries, Mr. Sharp spoke at length with his mother, who was also injured. She talked about the tragedy and shared insights into her son’s passions, including football, which he hopes to return to when fully recovered.
Little Artsvik laughed for the first time in days, according to the medical staff, enjoying some toys brought by the UNICEF colleagues.
“I and the UN country team condemn any targeting of civilians, and the UN Secretary-General urges an immediate and lasting ceasefire as there is no military solution to the conflict.” – Mr. Sharp noted during the visit - “Every child has a fundamental right to a peaceful childhood no matter where they are from.”
The visit was a result of a close cooperation of the UN Armenia Country Team with the Deputy Prime Minister, Mher Grigoryan’s office and the Minsitry of Health.
The UN in Armenia stand ready, should the situation require and it be called upon, to provide humanitarian support to those who have had to leave their homes or are otherwise affected.