ԱՄՆ Պետքարտուղարության ծրագրի շրջանավարտները նամակով դիմել են ԱՄՆ դեսպանին
ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից ֆինանսավորվող Professional Fellows Program երիտասարդ մասնագետների վերապատրաստման ծրագրի 40 շրջանավարտ նամակով դիմել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին` Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության հանդեպ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմական ագրեսիան կանխելու կոչով:
«Պատերազմի մեկնարկից ի վեր Ադրբեջանը` Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ, օգտագործում է կասետային զինամթերք և անդադար հարձակում է գործում խաղաղ բնակչության , քաղաքացիական օբյեկտների և Արցախի Հանրապետության քաղաքների ու գյուղերի վրա: Այս բռնի գործողությունները հանգեցրել են Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության մահվան բազմաթիվ դեպքերի, մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների, բնակելի տների և ենթակառուցվածքների ոչնչացման: Քաղաքացիական անձանց ուղղակի թիրախավորումը, Արցախի քաղաքների, այդ թվում ` հայերի հոգևոր և էթնիկական խորհրդանիշի` Ղազանչեցոց եկեղեցու կրկնակի ռմբակոծումը, կասկած չի հարուցում, որ ադրբեջանա-թուրքական բանակը, որին աջակցում են հազարավոր ահաբեկչական վարձկան խմբավորումներ Սիրիայից, հետապնդում է Արցախի հայերի էթնիկական զտման հստակ նպատակ: Ասել է թե ՝ մենք հայերս հերթական անգամ ենթարկվում ենք ցեղասպանության, այս անգամ ՝ Արցախում»,- նշվում է նամակում:
Իրավիճակը մարդասիրական ճգնաժամի եզրին է և պահանջում է միջազգային հանրության անհապաղ միջամտություն` վիժեցնելու հայերի դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ցեղասպան պատերազմը:
Հավատրիմ լինելով Հայաստանում և Արցախում ժողովրդավար, օրենքի գերակայության, մարդու արժանապատվության, իրավունքների և ազատությունների հիման վրա անկախ պետություն ստեղծելու գաղափարին ` շրջանավարտները վստահ են, որ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը.
- անհապաղ և ակտիվ գործողություններ կձեռնարկի` դադարեցնելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան Արցախի Հանրապետության և հայերի դեմ,

Выпускники Программы Госдепартамента США обратились с письмом к американскому послу в Армении
40 выпускников Программы переподготовки молодых специалистов - Professional Fellows Program, финансируемой Государственным департаментом США, обратились к послу США в Армении Лин Трейси с призывом остановить военную агрессию Азербайджана и Турции против мирного населения Республики Арцах.
“С начала войны Азербайджан при непосредственной поддержке Турции использует кассетные боеприпасы и совершает беспрерывные нападения на мирное население, гражданские объекты, города и села Республики Арцах. Результатом этого насилия стали многочисленные жертвы среди мирного населения Республики Арцах, серьезные нарушения прав человека, уничтожение жилых домов и инфраструктур. Прямое таргетирование гражданских лиц, городов Арцаха, в том числе нанесение двух ударов по духовному и этническому символу армян – собору Святого Христа Всеспасителя Казанчецоц – не оставляет сомнений в том, что азербайджано-турецкая армия при поддержке тысяч террористов-наемников из Сирии преследует армян Арцаха с конкретной целью этнической чистки, Это значит, что мы, армяне, в очередной раз подвергаемся геноциду – на этот раз в Арцахе”,- говорится в письме.
Ситуация находится на грани гуманитарной катастрофы и требует безотлагательного вмешательства международного сообщества, чтобы остановить геноцидную войну Азербайджана и Турции против армян, подчеркивают авторы письма.
Сохраняя приверженность идее создания демократического государства, основанного на верховенстве закона, достоинстве, правах и свободах человека, выпускники выражают уверенность, что Госдепартамент США:
- осуществит безотлагательные и активные действия с целью прекращения агрессии Азербайджана и Турции против Республики Арцах и армян,
- признает независимость Республики Арцах, проявив уважение к праву народа Арцаха на самоопределение,