Ֆրանսիայից Երեւան ժամանած վիրաբույժների խումբը կբուժի Արցախում վիրավորվածներին
Ֆրանսիացի մի խումբ բժիշկներ այսօր ժամանեցին Երևան, Արցախում վիրավորված զինծառայողներին և քաղաքացիական անձանց բուժելու համար։ Նրանք Հայաստանում են ֆրանսահայ բժիշկ Լևոն Խաչատրյանի հրավերով։
«Եւ' վախ ունենք և' վախ չունենք, բայց պատկերացնում ենք, որ մեծ ծավալի աշխատանք ունենք, դրա համար էլ այստեղ ենք»,- ասում է տևական ժամանակ Գազայում աշխատած ռեկոնստրուկտիվ վիրաբույժ Պատրիկ Կնիպերը՝ պատասխանելով հարցին, թե պատկերացնո՞ւմ է՝ ինչ պայմաններում է աշխատելու հրետակոծության տակ գտնվող Ստեփանակերտում։ Նրա համար էական չէ հակամարտության պատճառը, կարևորը՝ վիրավորներին բուժի։ Բժշկի նպատակն է՝ լինել հիվանդների, վիրավորների կողքին։ «Հայերի պարագայում, ամեն անգամ հայի բուժելիս, հայ վիրավորին օգնություն ցույց տալիս տպավորություն է, թե մի ամբողջ ազգի ես օգնում, մի մարդու դեմքով մի ամբողջ ազգ է արտահայտվում»,– ասում է վիրաբույժը։
Հայաստան ժամանած բժիշկների խմբում հայազգի վիրաբույժներ էլ կան։ Նրանցից Միքայել Չափարյանն ուրախ է, որ հայրենիքին օգնելու համար եկել է Երևան։ «Ինձ երբ զանգեց Լևոն Խաչատրյանը, ասաց՝ այս գործը կա, ես միանգամից այո ասացի, և շատ ուրախ ենք, որ մենք այստեղ ենք։ Հուսամ՝ լավ գործ կանենք, ժամանակը շատ կարճ է»,– ասաց Միքայել Չափարյանը։
Մեկ շաբաթվա ծրագրով Հայաստան եկած բժիշկների աշխատանքը հնարավոր է երկարի՝ կախված պատերազմական գործողությունների ընթացքից։ Լևոն Խաչատրյանը չի բացառում, որ իրավիճակով պայմանավորված՝ փոխվեն նաև նրանց պլանները։ Վիրաբույժների խումբն իր հետ բժշկական պարագաներ և գործիքներ է բերել։
«Մենք որպես վիրաբույժներ մտածեցիք՝ ի՞նչ է անհրաժեշտ նման իրավիճակներում։ Մեզ հետ բերել ենք սարքեր, վիրաբուժական գործիքներ, որոշ դեղորայք, հիմնականում՝ հակաբորբոքայիններ, ցավազրկողներ և այրվածքների բուժման, մշակման համար անհրաժեշտ դեղորայք»,- ասաց Լևոն Խաչատրյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով բժիշկներին, որոնք արձագանքել են իր խնդրանքին և եկել են Հայաստան։

Прибывшая из Франции группа хирургов будет лечить раненых в Арцахе
Сегодня в Ереван прибыла группа французских врачей, которые будут заниматься лечением раненных в Арцахе военнослужащих и гражданских лиц. Приезд врачей в Армению организовал проживающий во Франции наш соотечественник Левон Хачатрян.
“У меня двойственное чувство: мне и страшно, и в то же время страха нет. Я представляю, какой огромный объем работы предстоит выполнить, потому мы и приехали сюда”,- сказал проработавший долгое время в Газе реконструктивный хирург Патрик Книпер, отвечая на вопрос, знает ли он в каких условиях предстоит работать в подвергающемся бомбежкам Степанакерте.
По словам Патрика, для него причина конфликта не имеет существенного значения, главное – поставить на ноги раненых. Цель врача – помочь больным, раненым. “В случае с армянами такое ощущение, что когда лечишь одного армянина, то помогаешь всей нации. Один человек олицетворяет весь народ”,- сказал хирург.
Среди прибывших в Армению французских врачей есть и армяне. Один из них – Микаел Чапарян. По его словам, он с большой радостью приехал помогать родине. “Мне позвонил Левон Хачатрян и рассказал об этой инициативе. Я сразу согласился и очень рад тому, что мы уже здесь. Надеюсь, хорошо поработаем. Времени очень мало”,- отметил Микаел.
Приехавшие на неделю врачи могут и задержаться в зависимости от хода военных действий. Левон Хачатрян не исключает, что с изменением ситуации изменятся и их планы. Французские врачи привезли с собой медицинские принадлежности, инструменты.
“Мы подумали, что может понадобиться в подобной ситуации, и привезли с собой аппаратуру, хирургические инструменты, некоторые лекарства, в основном антибиотики, анальгетики, препараты для лечения ожогов, обработки ран”,- рассказал Левон Хачатрян. Он выразил благодарность всем тем врачам, которые откликнулись на его просьбу и приехали помогать Армении.