100 դրամ՝ մեկ ընկույզի դիմաց. «Վաճառքի գումարը՝ զինվորին»
«Վաճառքի գումարը՝ զինվորին» գրությունը ձեռքին արդեն 3 օր է Արմավիր քաղաքի մարդաշատ փողոցներում, օրվա տարբեր ժամերին, քաղաքացիները տեսնում են ընկույզ վաճառող 6-ամյա Վահեին: Տղան որոշել է գումար աշխատել և իր անունից օգտակար լինել Արցախում կռվող զինվորներին:
«Որոշեցի գամ ստեղ, որ փող աշխատեմ, զինվորներին փող ուղարկեմ, որ զենք առնեն, հաղթենք»,-«Հետքի» հետ զրույցում ասաց Վահեն:
Այսօր նույնպես Վահեն եղել է քաղաքի տարբեր մասերում: Վերջին հանգրվանը խանութի մոտ էր: Ասում է, որ այնտեղ շատ մարդ է իրեն տեսնում, և վաճառքը շատ է լինում:
Վահեն ընկույզը վաճառում է հատով՝ 100 դրամ: Դասերից անմիջապես հետո՝ մինչև ժամը 18:00, վաճառք է իրականացնում, որպեսզի հասցնի գնալ «Հայփոստի» մոտակա բաժանմունք և օրվա գումարն անձամբ փոխանցի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին: Չհաշված վերջին 2 օրվա ընթացքում աշխատածը, հիմնադրամին փոխանցել է արդեն 77 450 դրամ:
«Մայրիկիս հեռախոսով նայեցի, թե ոնց են տղաներն ավտոները կանգնեցնում փող հավաքում, ես էլ որոշեցի գումար հավաքեմ»,-ասում է Վահեն:
Տղան խիստ վիրավորվում էր, երբ անցորդները գումար էին գցում հատուկ արկղի մեջ, սակայն ընկույզ չէին վերցնում: Նրանցից մեկը 2000 դրամ գցեց, վայրկյանների ընթացքում տղան հաշվեց ու բարձրաձայնեց՝ 20 հատ պոպոք: Կռացավ փոքր դույլի վրա, որ ընկույզները հաշվի: Անցորդն ասաց, որ ընկույզ չի ցանկանում վերցնել, ինչից Վահեն վիրավորվեց. «Ես գումար չեմ հավաքում, պոպոք եմ վաճառում»:
Ամեն անգամ ընկույզ վաճառելուց հետո տղան մի քանի պտույտ ցատկոտում էր իր աթոռի շուրջ, նորից գալիս էր ու նստում տեղը: Հերթական անգամ ոգևորությունն արտահայտելուց հետո դժգոհեց, որ մայրիկը շատ չի թողնում իր հեռախոսից օգտվել, սակայն պատերազմին հետևում է հեռուստացույցի միջոցով՝ լուրերը լսելով:
«Ես վախենալու ոչ մի բան չունեմ, պապաս էլ ա գնալու կռիվ»,- ինքնավստահ հայտարարեց տղան:
Վահեն սովորում է առաջին դասարանում: Արդեն որոշել է, որ «սնայպերիստ զինվոր» է դառնալու: Մայրը պատմեց, որ շատ փոքրուց սիրել է զինվորականների մասին հաղորդումներ դիտել: Նույնիսկ ծնողներին ստիպել է, որ քաղաքը ոտնատակ տան, որպեսզի իր համար տանկի նկարով դպրոցական պայուսակ գնեն: Իսկ տանը երբեմն քայլում է զինվորների նման: Ինքն իրեն զինվորական հրահանգներ է տալիս, շարք է կանգնում ու զինվորականի կեցվածքով քայլում սենյակից սենյակ:
Հարցրինք, թե ինչ է ցանկանում ասել զինվորներին, առանց երկար մտածելու պատասխանեց. «Թող զինվորները չզոհվեն, առողջ մնան»:
Տղային ընկույզ վաճառելու ժամանակ ուղեկցում է մայրը՝ Սիրվարդ Աբգարյանը: Նա պատմեց, որ որդին հեռուստացույցով լսել է, որ Համահայկական հիմնադրամը գումար է հավաքում զինվորների համար, անընդհատ ծնողներին ասել է, որ իրենք էլ օգնեն: Հատկապես ոգևորվել է, երբ դիտել է ամերիկահայերի բազմահազարանոց ցույցն ու դրամահավաքը:
Սկզբում Վահեն որոշել է իր խաղալիքները վաճառել, որից ստացած հասույթը ուղղել հիմնադրամին, սակայն խաղալիքները քիչ են եղել. դրանից շատ գումար չէր կարողանա վաստակել:
3 օր առաջ Վահեի հայրիկը գնացել է գյուղ՝ ծանոթ զինվորներից մեկից տեղեկություն իմանալու: Գյուղից հայրիկի միջոցով Վահեին ընկույզ են ուղարկել: Տղան միանգամից որոշել է, որ այդ ընկույզը չեն ուտելու և հատով վաճառելու են, իսկ ստացված գումարն ինքն անձամբ փոխանցելու է Համահայկական հիմնադրամին:
Ընկույզի վաճառքից առաջին օրը Վահեն հավաքել է 7450 դրամ: Ընկույզը վերջացել է, և արմավիրցի տղաները Վահեին ընկույզ են նվիրել, որ տղան շարունակի վաճառել: Որպեսզի չսահմանափակվի միայն անցորդներին ընկույզ վաճառելով, երեկ այցելել է հիվանդանոց և մեկ առ մեկ թակելով բժիշկների դռները նրանց ընկույզ է առաջարկել: Երեկ արդեն հավաքած գումարի չափը հասել էր 70 000 դրամի:
Տղայի ընկույզներն արագ սպառվել են. և այսօր ընկույզը գնել են Վահեի ծնողները, որ տղան հատով վերավաճառի:
Վահեին հարցրինք, թե արդյոք չի հոգնել ժամեր շարունակ փողոցներում անցկացնելով, գլխի շարժումով բացասական պատասխան տվեց, ապա կտրուկ պատասխանեց. «Ես չեմ հոգնում»:
«Բացարձակ չի ասում, որ հոգնել է, էլ չի ուզում: Ինքը շատ է ոգևորվում, որ կարողանում է օգտակար լինել: Այսօր նույնիսկ տանը հաց չկերավ, որպեսզի շտապ գնար ընկույզ վաճառելու: Փողոցում թեթև մի բան եմ գնել, որ ուտի, սոված չմնա: Ոգևորությունն ավելի է մեծանում, երբ ինքն է գալիս «Հայփոստ» և իր ձեռքով գումարը հանձնում աշխատակցին, որ փոխանցում կատարվի հիմնադրամին: Կտրոնն էլ վերցնում է ու ուրախ-ուրախ տուն գնում»,- ասում է Սիրվարդ Աբգարյանը:
Վահեն հստակ որոշել է, որ ընկույզ վաճառելու է այնքան, մինչև պատերազմն ավարտվի: Տղան արդեն «կանխատեսել» է, որ պատերազմը շուտ է ավարտվելու:

100 драмов за один орех: ”Вся выручка идет солдатам”
Уже третий день жители Армавира видят на различных оживленных улицах города продающего орехи 6-летнего Ваге. Рядом с ним стоит табличка: “Вся выручка идет солдатам”
Мальчик решил заработать денег и отправить их воюющим в Арцахе солдатам. “Хочу, чтобы на эти деньги купили оружие и чтобы мы победили”,- сказал Hetq.am Ваге.
Он и сегодня торговал орехами в различных частях города. Последним его пунктом был магазин. По словам Ваге, здесь торговля идет лучше, так как место оживленное.
Орехи он продает по 100 драмов за штуку. Торгует Ваге после уроков до 18.00, чтобы успеть в ближайшее почтовое отделение и перечислить дневную выручку Общеармянскому фонду “Айастан”. Перечисленная им сумма, без учета выручки за последние два дня, составила 77.450 драмов.
“Я увидел в Интернете, как парни останавливают машины и собирают деньги. Я тоже решил собрать денег”,- говорит Ваге.
Его очень обижало, когда прохожие бросали деньги в коробку, но орехи не брали. Один из них отдал 2000 драмов, но отказался брать 20 орехов, которые хотел отдать ему Ваге. В ответ мальчик обиженно сказал: “Я не деньги собираю, я орехи продаю”.
После каждой очередной продажи мальчик подпрыгивал от радости. Он также сказал, чтоего отец тоже отправится на войну.
Ваге учится в первом классе, но уже решил стать снайпером. Мать рассказала, что сын с детства любил смотреть передачи про военных. Даже заставил родителей достать ему школьный рюкзак с изображением танка. Дома он иногда марширует, подражая военным.
На вопрос, что бы он пожелал нашим солдатам, Ваге, недолго думая, ответил: “Пусть они не погибают и остаются здоровыми”.
Все время, пока сын занимается “бизнесом”, рядом с ним находится мама, Сирвард Абгарян. Она рассказала, что о перечислении денег в Фонд “Айастан” сын узнал по телевизору и попросил, чтобы родители тоже перечислили сумму. Особенно воодушевили мальчика многотысячный митинг и сбор пожертвовавний, организованные армянами в Америке.
Сперва Ваге хотел продать свои игрушки, а вырученные деньги перечислить в фонд, но потом понял, что на этом много не заработает.
3 дня назад отец мальчика поехал в деревню, чтобы узнать сведения о находящемся на фронте родственнике. Оттуда для Ваге прислали орехи, и у него сразу появилась идея продавать их поштучно, а вырученную сумму перечислить в Общеармянский фонд.
В первый день он собрал 7450 драмов. Но орехи быстро закончились. Тогда армавирские ребята подарили ему еще орехов. Чтобы не ограничиваться только уличной продажей, вчера маленький патриот посетил одну из больниц и постучался в каждый кабинет, предлагая врачам вкусный товар. Вчера уже Ваге собрал 70.000 драмов.
Орехи быстро раскупили, и сегодня родителям пришлось покупать для сына новую партию.
На вопрос, не устает ли он, часами просиживая на улице, мальчик решительно покачал головой: “не устаю”.
“Он очень воодушевлен тем, что может быть полезен. Сегодня даже не захотел обедать, спешил заняться делом. Воодушевление еще больше увеличивается, когда он приходит на почту и лично передает деньги для фонда “Айастан”. Забирает чек и радостно спешит домой”,- рассказала Сирвард.
Ваге уже решил для себя: орехи будет продавать до тех пор, пока война не закончится. Он уже знает, что осталось недолго.