Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար. «Ադրբեջանն է նախաձեռնել հակամարտությունը` համեմատաբար փոքր տարածքային ձեռքբերման համար»
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի առջև անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցին։ Ստորեւ՝ նախարարի խոսքը, որը տրամադրել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանությունը։
Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության իրավիճակն այս պահին չափազանց լուրջ է։ Այդ իսկ պատճառով մեր քաղաքական մոբիլիզացիան շատ ուժեղ է, քանզի, ինչպես գիտեք, 1994թ.-ից ի վեր Ֆրանսիան [որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր լիազորություն ունի ԵԱՀԿ կողմից (…), ինչը հանգեցրեց նրան, որ երեկ երեկոյան իմ գործընկերներ Պոմպեոյի և Լավրովի հետ համատեղ հաղորդագրությամբ հանդես եկանք, ինչը հնարավոր է զարմանալի թվա, քանի որ մենք հազվադեպ ենք այս ձևաչափով հանդես գալիս եռակողմ հաղորդագրությամբ` կոչ անելով երկուստեք դադարեցնել մարտերը և սկսել բանակցությունները երեք համանախագահների հետ (…)։ Այն շատ կոշտ հայտարարություն է` ուղղված թե՛ մեկ, թե՛ մյուս կողմին։ Ցանկանում ենք, որ այն լսելի լինի։
Մեծ թվով զոհեր կան խաղաղ բնակչության շրջանում` Ադրբեջանի տարածքային փոքր նվաճումների դիմաց, քանի որ հենց Ադրբեջանն է նախաձեռնել հակամարտությունը համեմատաբար փոքր տարածքային ձեռքբերման համար, և հակամարտությունը շարունակվում է այս առավոտյան։ Ցանկանում ենք, որ կողմերից յուրաքանչյուրը գիտակցի, որ իր շահերից է բխում անհապաղ, առանց նախապայմանների վերջ դնել ռազմական գործողություններին և արդյունավետ մեկնարկել բանակցությունները այն երկրների եռակողմ հովանավորության ներքո, որ նշել էի ավելի վաղ։ Նորույթն է այն, որ առկա է Թուրքիայի ռազմական ներգրավվածությունը, ինչը հակամարտության միջազգայնացման սպառնալիք է առաջ բերում, ինչը մենք չենք ցանկանում։ Մենք շատ հստակ արտահայտում ենք մեր կամքն առ այն, որ փոխզիջումը, որը ենթադրում է ցանկացած նախապայմանից հրաժարում, հրադադարի ռեժիմի հարգում և բանակցությունների վերսկսում, հանգեցնի ընդհանուր դրական լուծման, եթե նույնիսկ դրա համար փոքր-ինչ ժամանակ պահանջվի։ Իմ մասով ասեմ, որ ամենօրյա կապի մեջ ենք կողմերի հետ։ Նույնը կարող եմ ասել իմ ռուս գործընկերոջ և Քարտուղար Պոմպեոյի տեղակալի մասին։ Իրավիճակը շարունակվում է արդեն 11 օր և մինչ այժմ չենք հաջողել [հասնել բանակցությունների սկսմանը]։ Վաղը հանդիպումներ տեղի կունենան Ժնևում, երկուշաբթի օրը կլինեն նաև այլ հանդիպումներ Մոսկվայում։ Մեր ցանկությունն է հանգել  բանակցությունների մեկնարկին։
Չենք կարող ասել «ուզում եմ հրադադար, բայց պայմանով որ ... », այլապես ոչինչ չի փոխվի: Պետք է վերջ դնել հակամարտությանը, նստել սեղանի շուրջ, քննարկել և ժամանակ տրամադրել` համաձայնության գալու մի իրավիճակի շուրջ, որ կողմերին թույլ կտա նորմալ ապրել: (…) Ես չեմ փորձում հրաժարվել Մինսկի գործընթացի շրջանակում մեր ստանձնած դերից:
Տարբեր հանրային կարծիքներ եմ կարդացել առ այն, որ Ֆրանսիան պետք է մի կողմ թողնի անկողմնակալությունը, որ նրան վերապահված է Մինսկի խմբում իր ստանձնած դիրքով: Յուրաքանչյուրը գիտի հայերի հետ պատմական, բարեկամական, եղբայրական հարաբերությունների մասին, սակայն վստահ չեմ, որ սա հայերին ծառայություն մատուցել է: Ի դեպ, նրանք այդ մասին մեզ չեն էլ խնդրում: Ես ամենօրյա կապի մեջ եմ իմ հայ գործընկերոջ հետ: Իրեն շատ լավ եմ ճանաչում: Նրանք մեզանից դա չեն խնդրում։ Պարոն Փաշինյանը և իմ գործընկեր Արտաքին գործերի նախարարը հորդորում են, որպեսզի Ֆրանսիան իր դերակատարումն ունենա Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ համատեղ, որպեսզի միաժամանակ հաստատվի հրադադարի ռեժիմ և սկսվի բանակցային գործընթաց: Սխալը, որ գործել ենք երեք կողմերս, ինչպես նաև հայերն ու ադրբեջանցիները, կայանում է նրանում, որ լրջորեն չենք ներգրավվել տարածքների վերաբերյալ բանակցություններում: Եվ հասկանում եմ, երբ ոմանք ասում են, - «հրադադար կհաստատենք, այսքանով կավարտենք, կլինի բաժանարար գիծ և կձգվի ևս 10 տարի»: Պետք է բոլորը համոզված լինեն, որ հաստատված է հրադադար և կա տարածքների վերաբերյալ բանակցություններն անհապաղ սկսելու հանձնառություն: Քաջատեղյակ եք, որ Լեռնային Ղարաբաղի կենտրոնական քարտեզում միայն վերջինիս հստակ տարածքը չէ, կան նաև հարակից տարածքներ, որ մարտերի առարկա են հանդիսանում:
Վերադառնանք բանակցային սեղանին և սկսենք բանակցությունները հրադադարի հիմքի վրա` ներկայիս կարգավիճակով, պահանջելով արտաքին ուժերից չմիջամտել, նկատի ունենք Թուրքիային՝ հաշվի առնելով, որ պետք է դադարեցվի Թուրքիայի միջամտությունը տվյալ գոտում, ինչպես նաև զենքի մատակարարումը և, մասնավորապես, որպեսզի տեղափոխված սիրիացի վարձկանները, քանի որ այժմ մենք գրեթե ապացույցներ ունենք, վերադառնան այնտեղ, որտեղից  եկել են:
Ինչ վերաբերում է խաղաղ բնակչությանը, ճշմարիտ է, որ հակամարտությունը ընթանում է, ռմբակոծությունները շարունակվում են, մասնավորապես հրետակոծվում է մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ինչը հանգեցնում է արտագաղթի, շատ բարդ իրավիճակների։ Կրկնում ենք, որ պատերազմի օրենքներն արգելում են քաղաքացիական անձանց խոցումը։ Այդ մասին հիշեցնում ենք երկու կողմերին էլ, երբ պատերազմ է սկսվում, երկու կողմերն էլ գործում են, և մենք ուզում ենք, որ նրանք կարողանան մի այնպիսի հանգուցալուծման գալ, որը թույլ կտա խուսափել խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիայից: Մասնակցում ենք նաև հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնություններին` օժանդակելու դժվարին կացության մեջ հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը:
Անհրաժեշտ է վերջ դնել էսկալացիային, դա՛ է մեր պահանջը, և դիվանագիտական դերը կայանում է նրանում, որպեսզի այդ մասին իրազեկվի կողմերին և ճնշում գործադրվի կողմերից յուրաքանչյուրի վրա` բանակցություններն սկսելու համար լուծում գտնելու նպատակով։ (…) Ցանկանում եմ, որ այսօր ընթացող բանակցային վարկածները հանգեցնեն իրական քննարկման: Մենք հասկանում ենք [պատգամավորներ Կլապոյի և Տեսիեի] հայերի հանդեպ զորակցությունը: Թուրքիայի հետ լուրջ պարզաբանում պետք է լինի: Ունենք զայրացնող և հակամարտային մի շարք կուտակվող խնդրո առարկաներ։ (…) Դուք ունեք Լիբիայի հարցը (…), կա սիրիական հարցը, ունեք իրաքյան հարցը, որը նոր է, ունեք Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, ունեք արևելյան միջերկրածովյան հարցը, սա արդեն իսկ շատ է:
Օրեր առաջ Հանրապետության Նախագահը զրուցել է պրն Էրդողանի հետ, առաջիկայում ես կխոսեմ իմ գործընկեր Չավուշօղլուի հետ(…)։ Հարաբերությունները «բուռն» են, այդ մասին բարձրաձայնում եմ, քանզի հանրության առջև եմ: Այս ամուր երկխոսությունը ծավալելու համար անհրաժեշտ է, որ Եվրամիությունը միասնական լինի, մեր եվրոպացի գործընկերները նույն դինամիկայով առաջնորդվեն:

French Foreign Minister French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian touched upon the Nagorno Karabakh issue before the Foreign Affairs Committee of the National Assembly. Below is the Minister's speech as provided by the French Embassy in Armenia.
The situation of the conflict in Nagorno Karabakh is profoundly serious at the moment.
That is why our political mobilization is very strong, because, as you know, France [as a co-chair of the Minsk Group has been mandated by the OSCE (…) since 1994, which led to the fact that last night my colleagues Pompeo and Lavrov We have issued a statement, which may seem surprising, as we seldom make a trilateral message on this scale, calling on both sides to stop fighting and to start negotiations with the three co-chairs (…). It is a very harsh statement addressed to both sides. We want it to be clear.
There are many casualties among the civilian population in exchange for small territorial gains in Azerbaijan, as it was Azerbaijan that initiated the conflict for a relatively small territorial gain and the conflict continues this morning. We want each of the parties to realize that it is in their interests to immediately end the hostilities without preconditions, to start the negotiations effectively under the tripartite sponsorship of the countries I mentioned earlier.
What’s new is that there is a Turkish military involvement, which poses a threat to the internationalization of the conflict, which we do not want. We very clearly express our will that the compromise, which presupposes the renunciation of any preconditions, respect for the ceasefire regime, resumption of negotiations, will lead to a common positive solution, even if it takes some time.
For my part, I must say that we are in daily contact with the parties. The same can be said about my Russian counterpart, Deputy Secretary Pompeo. The situation has been going on for 11 days. So far, we have not managed [to start negotiations]. Meetings will be held in Moscow tomorrow. Other meetings will be held in Moscow on Monday. Our wish is to achieve the start of negotiations.
We cannot say "I want a ceasefire, but on the condition that ...", otherwise nothing will change. We need to end the conflict, sit down at the table, discuss, and take the time to come to an agreement on a situation that will allow the parties to live normally. (…) I do not try to give up our role in the Minsk process.
I have read various public opinions that France should put aside the impartiality reserved for its position in the Minsk Group. Everyone knows about the historical, friendly, fraternal relations with the Armenians, but I am not sure that this has served the Armenians.
By the way, they do not even ask us about it. I am in daily contact with my Armenian colleague. I know him very well. They do not ask us to do that.
Mr. Pashinyan, my colleague the Minister of Foreign Affairs, urges that France play its role together with Russia, the United States, so that at the same time a ceasefire regime is established, and a negotiation process begins.
The mistake that all three of us made, including the Armenians and the Azeris, is that we did not get seriously involved in the negotiations on the territories. And I understand when some people say, "We will establish a ceasefire, we will end with this, there will be a dividing line, it will last for 10 years.
Everyone must be convinced that there becommitment to a ceasefire immediately. You are well aware that the central map of Nagorno Karabakh is not only the exact territory of the latter. There are also adjacent territories that are the subject of battles.
Returning to the negotiating table, let's start negotiations on the basis of a ceasefire in its current status, demanding that foreign forces not intervene.
As for the civilian population, it is true that the conflict is going on, the bombing continues, in particular the shelling of the capital Stepanakert, which leads to emigration, very difficult situations.
We repeat that the laws of war prohibit the injury of civilians. We remind both sides that when a war breaks out, both sides act; we want them to be able to come to a solution that will prevent aggression against the civilian population. We also participate in NGO initiatives to support the plight of the people of Nagorno-Karabakh.
It is necessary to put an end to the escalation. That is our demand, and the diplomatic role is to inform the parties about it and to put pressure on each of the parties to find a solution to start negotiations. (…)
I want the current negotiation formulas to lead to a real discussion. We understand [MPs Clappo and Tessier] support for Armenians. There should be a serious clarification with Turkey. We have several annoying and conflicting issues. (…) You have the issue of Libya (…), there is the issue of Syria, you have the issue of Iraq, which is new, you have the issue of Nagorno-Karabakh, you have the issue of the Eastern Mediterranean, this is already a lot.
A few days ago, the President of the Republic talked to Mr. Erdogan, and I will soon talk to my colleague Çavuşolu (…). The relations are heated. I speak about it because I am in front of the public. To develop this strong dialogue, it is necessary for the European Union to be united, for our European partners to be guided by the same dynamics.