Ֆրանսուա Օլանդ. «Թուրքիայի հետ հստակեցումների ժամանակն է»
Այսօր Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզի մոտ գտնվող Ալֆորվիլ քաղաքում՝ քաղաքապետարանի շենքի մոտ, տեղի է ունեցել հավաք ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների, Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների խորհրդի անդամների եւ հայկական համայնքի մասնակցությամբ՝ ի համերաշխություն սեպտեմբերի 27-ից ագրեսիայի ենթարկվող Արցախի։ Հավաքի մասնակիցները դատապարտել են Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողությունները Արցախի դեմ:
«Երբ կիրակի օրն Ադրբեջանն աննախադեպ, մահացու հարձակում գործեց Արցախի վրա, ես անմիջապես քաղաքապետարանի շենքի վրա բարձրացրի Հայաստանի դրոշը, իսկ այսօր՝ նաեւ Արցախի դրոշը»,- հավաքի բացման ժամանակ հայտարարել է Փարիզից ոչ հեռու գտնվող Ալֆորվիլի քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասը։ Հավաքին ներկա էին ֆրանսիացի քաղաքական գործիչներ, այդ թվում՝ նախկին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների խորհրդի անդամները եւ հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ։ Նրանք դատապարտում էին Ադրբջանին՝ պահանջելով դադարեցնել կրակը։
«Ադրբեջանից պահանջում ենք անմիջապես դադարեցնել կրակը։ Այս կոնֆլիկտում Թուրքիան պատասխանատվություն է կրում Ադրբեջանին ցուցաբերած ռազմական եւ քաղաքական աջակցության համար։ Եվրոպացիները պետք է դադարեն միամիտ լինել եւ գիտակցեն այն վտանգը, որ ներկայացնում է Թուրքիան։ Էրդողանի Թուրքիան սիրիացի գրոհայիններ է ուղարկում Արցախ, սպառնում է Հունաստանին, շանտաժ է անում մեզ փախստականներով։ Ժամանակն է զրկել Թուրքիային ՆԱՏՕ-ի անդամակցությունից, այսպիսի Թուրքիան չի կարող տեղ ունենալ Եվրամիությունում, ուստի պահանջում եմ կասեցնել նրա անդամակցության գործընթացը»,- իր ելույթում ասել է Ալֆորվիլի քաղաքապետը։
Ֆրանսիայի նախկին (2012-2017թթ.) նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը նախ նշել է, որ Ալֆորվիլը Հայկական հարցի խորհրդանիշն է, որտեղ իրենք բազում հավաքներ են իրականացրել՝ Հայոց ցեղասպանությունը Ֆրանսիայի իշխանությունների կողմից ճանաչել տալու համար, ինչը, օրենքի ուժ ստանալով, Ֆրանսիային հնարավորություն է տալիս ավելի բարձր խոսել այդ մասին ամբողջ աշխարհում։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմին՝ Օլանդը նշել է, որ այն սկսվել է Ադրբեջանի կողմից եւ Թուրքիայի աջակցությամբ ու միջամտությամբ, որը զենք, նյութատեխնիկական օգնություն, սիրիացի եւ լիբիացի գրոհայիններ է ուղարկել Ադրբեջան։
«Այս պատերազմը կարող է ապակայունացնել տարածաշրջանը։ Անհնար է դա անտեսել։ Հայաստանի շուրջը հզոր պետություններ են՝ Ռուսաստանը, Իրանը, որոնք կարող են ինչ-որ պահի մասնակից դառնալ։ Քաղաքացիական բնակչության ռմբակոծմամբ գիծը հատվել է, սա իրավիճակի սրում չէ, այլ ամբողջ Կովկասի ապակայունացում, եւ Ֆրանսիան առանձնակի պատասխանատվություն ունի, որովհետեւ Մինսկի խմբի անդամ է, որը գրեթե 30 տարի հակամարտության լուծում է փնտրում։ Բայց հիմա վիճելի մի քանի հեկտարի հարց չէ, այլ պատերազմ՝ տարածք գրավելու համար։ Եվ ուրեմն Ֆրանսիան, ՌԴ-ն եւ ԱՄՆ-ն պետք է զինադադար պարտադրեն ու հասնեն Թուրքիայի միջամտության դադարեցման։ Հակառակ դեպքում սանկցիաներ պետք է կիրառվեն»,- ասել է Ֆրանսուա Օլանդը։
Ըստ նրա՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է բանաձեւ ընդունի՝ բոլոր կողմերին պարտավորեցնելով հրադադարի հաստատում։ «Միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ Թուրքիայի դեմ, որովհետեւ նրա ռազմավարությունն է գործի դրված։ Թուրքիայի ներկայությունը ՆԱՏՕ-ում պիտի հարցականի տակ դրվի։ Ինչպե՞ս է մի դաշինք, որը համերաշխորեն պետք է գործի ագրեսիայի դեպքում, ընդունում կամ հանդուրժում իր անդամի ագրեսիան այլ պետության հանդեպ։ Խոսքը Հունաստանի մասին է։ Հանդուրժում է Թուրքիային, որը գրավում է Սիրիայի տարածքի մի մասը եւ հարձակվում մեր դաշնակից քրդերի վրա, ներխուժում է Լիբիա,- ասել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահը, ապա շարունակել ելույթն այսպես,- մինչեւ ե՞րբ պիտի Թուրքիան միջամտություն կատարի։ Այսօր Հայաստանն է, Արցախը, վաղը կարող են լինել Բալկանները, եթե թույլ տանք։ Իբրեւ Ֆրանսիան հինգ տարի ղեկավարած նախագահ, որն արտաքին հարաբերություններ է պահպանել Թուրքիայի հետ, ասում եմ՝ հստակեցումների ժամանակն է, եւ փախստականների սպառնալիքով ոչ մի շանտաժ չպիտի գործադրվի Եվրոպայի վրա։ Միջազգային հանրային կարծիքը պիտի մոբիլիզացվի։ Սա կոչ է ֆրանսիացիներին առ այն, որ սա միջազգային անվտանգության եւ խաղաղության հարց է, համերաշխություն միջազգային իրավունքին։ Միջազգային մեծ խնդիր՝ մինչեւ ու՞ր կարող է հասնել Էրդողանը։ Նա ասես փորձում է մեզ։ Ահա թե ինչու Ֆրանսիան, Եվրոպան եւ միջազգային հանրությունը պատերազմը կանգնեցնելու փորձ պիտի անեն եւ բանակցությունների միջոցով լուծում գտնեն։ Խաղաղության համաձայնագրին պետք է մասնակցեն Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները»։
Այս օրերին ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները կազմակերպել են ստորագրահավաք՝ Ֆրանսիայից պահանջելով վերանայել դիրքորոշումը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր։ Ինչպես տեղեկանում ենք «Լը Ժուղնալ դյու Դիմանշ»-ից, 173 ստորագրություն է հավաքվել։ Ստորագրահավաքի մասնակիցների թվում է նաեւ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն (Anne Hidalgo)։
Ստորագրահավաքի հայտարարության տեքստում նշվում է, որ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Ադրբեջանը պատերազմ է սկսել Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ հարձակումների թիրախ է դարձնում քաղաքներ եւ խաղաղ բնակիչների։ «Այդ տարածքը հայկական քաղաքակրթության օրրանն է»,- նշվում է տեքստում, ապա ավելացվում, որ այդ տարածքում անդադար հայեր են ապրել, որոնք իրենց ազատության համար պատերազմել են, եւ 1994 թ. կրակը դադարեցվել է, սակայն կոնֆլիկտը մինչ օրս չի լուծվում։
Տեքստում հիշատակվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերակատարության մասին, որում Ֆրանսիան չեզոք դիրքորոշում է ցուցաբերել եւ մի քանի տասնամյակ աշխատել գտնել կոնֆլիկտի լուծումը, որն առաջնահերթ կապահովեր բնակիչների խաղաղությունն ու անվտանգությունը։ Մինչդեռ 2020 թ. իրադարձություններից հետո հարկ է վերանայել այդ ռազմավարությունը։
Տեքստում նշվում է, որ այս տարվա հուլիսի 12-ից մի քանի օր անընդմեջ ադրբեջանական բանակը հարձակվում էր ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ Հայաստանի վրա, որի սահմանները միջազգային հանրության կողմից ճանաչված են։ Ստորագրահավաքի մասնակիցներն այդ հարձակումը համարում են նաեւ ուղղված Հայաստանի բարեկամ Ֆրանսիայի դեմ, ինչի համար էլ Ֆրանսիան պետք է անհապաղ դուրս գա չեզոքությունից:
Հայտարարության տեքստում անդրադարձ կա նաեւ պատերազմում Թուրքիայի մասնակցությանը։
«Մենք գտնում ենք, որ ֆրանսիական դիվանագիտությունը պետք է վերանայի իր ռազմավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի վերաբերյալ՝ վճռականորեն դատապարտելով Ադրբեջանի ագրեսիան եւ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել բռնությունը, հակառակ դեպքում՝ զանգվածային աջակցություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, ինչը պահանջում է Ղարաբաղի ճանաչում»,- ասվում է հայտարության մեջ։

Франсуа Олланд: “Пришло время внести ясность в отношения с Турцией”
Сегодня в пригороде Парижа Альфорвилле, перед зданием мэрии состоялся митинг солидарности с подвергающимся с 27 сентября агрессии Арцахом, в котором приняли участие французские политические деятели, члены Совета армянских организаций Франции, представители армянской общины. Участники митинга осудили террористические действия Азербайджана против Арцаха.
“Когда в воскресенье Азербайджан совершил беспрецедентное наступление на Арцах, я сразу же установил на здании мэрии флаг Армении, а сегодня – также флаг Арцаха”,- сообщил собравшимся мэр Альфорвилля Люк Карвунас. Среди присутствовавших был и бывший президент Франции Франсуа Олланд. Участники митинга осудили Азербайджан, потребовав прекратить огонь.
“Мы требуем, чтобы Азербайджан немедленно прекратил огонь. В этом конфликте Турция несет ответственность за военную и политическую поддержку Азербайджану. Европейцы должны перестать быть наивным и осознать, какую угрозу представляет собой Турция Эрдогана. Эта страна перебросила в Арцах сирийских боевиков, угрожает Греции, шантажирует нас беженцами. Пришло время лишить Турцию членства в НАТО. Такая Турция не может иметь место в Евросоюзе, поэтому я требуют прекратить процесс ее вступления в ЕС”,- сказал в своем выступлении Люк Карвунас.
Бывший президент Франции Франсуа Олланд (2012-2017 гг.) отметил, что Альфорвилль – это символ Армянского вопроса, поскольку здесь проводились многочисленные акции, участники которых требовали от властей Франции признать Геноцид армян. Это требование получило силу закона и сейчас дает Франции возможность говорить о происходящем на весь мир.
Касаясь развязанной Азербайджаном 27 сентября войны против Арцаха, Олланд отметил, что ее начал Азербайджан при поддержку и участии Турции, которая отправила в Азербайджан оружие, материально-техническую помощь, сирийских и ливийских боевиков.
“Эта война может дестабилизировать регион, что нельзя не принимать во внимание. Армения окружена сильными государствами – Россия, Иран, которые в какой-то момент могут вмешаться.
Ракетный обстрел гражданского населения означает, что черта перейдена. Это не обострение ситуации, а дестабилизация всего Кавказа. Между тем на Франции лежит особая ответственность, поскольку она является членом Минской группы, которая уже почти 30 лет ищет решение конфликта. Однако сейчас стоит не вопрос нескольких спорных километров. Идет война за захват территорий. Поэтому Франция, Россия и США должны добиться перемирия и прекращения вмешательства Турции. В противном случае необходимо ввести санкции”,- отметил экс-президент.
По словам Олланда, Совбез ООН должен принять резолюцию, обязывающую все стороны установить перемирие. “Меры должны быть приняты не только против Азербайджана, но и против Турции, потому что задействована ее стратегия. Нужно поставить вопрос о членстве Турции в НАТО. Как может альянс, все члены которого должны проявлять одинаковое отношение к агрессии, терпеть агрессию одного из своих членов против другого? Речь идет о Греции. Терпят Турцию, которая захватывает часть территории Сирии , нападает на наших союзников-курдов, вторгается в Ливию, сказал Франсуа Олланд. “До каких пор Турция будет вмешиваться? Сегодня Армения и Арцах, завтра, если мы позволим, могут быть Балканы. Как президент, который пять лет руководил Францией, поддерживавшей внешние отношения с Турцией, я заявляю: пришло время вносить ясность. И пусть не шантажируют Европу беженцами. Необходимо мобилизовать международное общественное мнение. Это предупреждение французам о том, что стоит вопрос международной безопасности и мира, соответствия международному праву. Большой вопрос для международного сообщества: как далеко может пойти Эрдоган? Он, казалось, испытывает нас. Вот почему Франция, Европа и международное сообщество должны попытаться остановить войну и найти решение посредством переговоров. В подписании мирного соглашения должны участвовать и представители Нагорного Карабаха”.
В эти дни французские политические деятели организовали сбор подписей под требованием пересмотреть позицию страны как сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Как сообщило издание “Ле журналь дю Диманш”, собраны 173 подписи. Среди подписантов – мэр Парижа Анн Идальго (Anne Hidalgo).
В тексте заявления говорится, что утром 27 сентября Азербайджан начал войну против Нагорного Карабаха, где обстреливаются города и мирные жители. Эта территория – колыбель армянской цивилизации, где веками жили армяне, воевавшие за свою свободу. В 1994 г. было заключено перемирие, однако конфликт не урегулирован до сих пор, говорится в заявлении.
В нем также отмечается роль Минской группы ОБСЕ, в которой Франция занимала нейтральную позицию и на протяжении нескольких десятилетий стремилась найти решение конфликта, что в первую очередь обеспечило бы мир и безопасность населения. Между тем после событий 2020 г. возникла необходимость пересмотра этой стратегии.
В тексте говорится, что начиная с 12 июля этого года азербайджанская армия в течение нескольких дней вела боевые действия уже не против Нагорного Карабаха, а против Армении, границы которой признаны международным сообществом. Подписавшие петицию деятели считают это нападение также нападением на дружественную Армении Францию, в связи с чем Франция должна немедленно отказаться от нейтралитета.
Затронут также вопрос участия в войне Турции.
“Мы считаем, что французская дипломатия должна пересмотреть свою стратегию по нагорно-карабахскому конфликту, решительно осудив агрессию Азербайджана и потребовав немедленного прекращения насилия. В случае невыполнения этого требования нужно оказать полномасштабную помощь властям Нагорного Карабаха, которые требуют признания Карабаха”,- говорится в заявлении.