Ֆրանսուա Օլանդ. «Թուրքիայի հետ հստակեցումների ժամանակն է»
Այսօր Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզի մոտ գտնվող Ալֆորվիլ քաղաքում՝ քաղաքապետարանի շենքի մոտ, տեղի է ունեցել հավաք ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների, Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների խորհրդի անդամների եւ հայկական համայնքի մասնակցությամբ՝ ի համերաշխություն սեպտեմբերի 27-ից ագրեսիայի ենթարկվող Արցախի։ Հավաքի մասնակիցները դատապարտել են Ադրբեջանի ահաբեկչական գործողությունները Արցախի դեմ:
«Երբ կիրակի օրն Ադրբեջանն աննախադեպ, մահացու հարձակում գործեց Արցախի վրա, ես անմիջապես քաղաքապետարանի շենքի վրա բարձրացրի Հայաստանի դրոշը, իսկ այսօր՝ նաեւ Արցախի դրոշը»,- հավաքի բացման ժամանակ հայտարարել է Փարիզից ոչ հեռու գտնվող Ալֆորվիլի քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասը։ Հավաքին ներկա էին ֆրանսիացի քաղաքական գործիչներ, այդ թվում՝ նախկին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, Ֆրանսիայի Հայկական կազմակերպությունների խորհրդի անդամները եւ հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ։ Նրանք դատապարտում էին Ադրբջանին՝ պահանջելով դադարեցնել կրակը։
«Ադրբեջանից պահանջում ենք անմիջապես դադարեցնել կրակը։ Այս կոնֆլիկտում Թուրքիան պատասխանատվություն է կրում Ադրբեջանին ցուցաբերած ռազմական եւ քաղաքական աջակցության համար։ Եվրոպացիները պետք է դադարեն միամիտ լինել եւ գիտակցեն այն վտանգը, որ ներկայացնում է Թուրքիան։ Էրդողանի Թուրքիան սիրիացի գրոհայիններ է ուղարկում Արցախ, սպառնում է Հունաստանին, շանտաժ է անում մեզ փախստականներով։ Ժամանակն է զրկել Թուրքիային ՆԱՏՕ-ի անդամակցությունից, այսպիսի Թուրքիան չի կարող տեղ ունենալ Եվրամիությունում, ուստի պահանջում եմ կասեցնել նրա անդամակցության գործընթացը»,- իր ելույթում ասել է Ալֆորվիլի քաղաքապետը։
Ֆրանսիայի նախկին (2012-2017թթ.) նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը նախ նշել է, որ Ալֆորվիլը Հայկական հարցի խորհրդանիշն է, որտեղ իրենք բազում հավաքներ են իրականացրել՝ Հայոց ցեղասպանությունը Ֆրանսիայի իշխանությունների կողմից ճանաչել տալու համար, ինչը, օրենքի ուժ ստանալով, Ֆրանսիային հնարավորություն է տալիս ավելի բարձր խոսել այդ մասին ամբողջ աշխարհում։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմին՝ Օլանդը նշել է, որ այն սկսվել է Ադրբեջանի կողմից եւ Թուրքիայի աջակցությամբ ու միջամտությամբ, որը զենք, նյութատեխնիկական օգնություն, սիրիացի եւ լիբիացի գրոհայիններ է ուղարկել Ադրբեջան։
«Այս պատերազմը կարող է ապակայունացնել տարածաշրջանը։ Անհնար է դա անտեսել։ Հայաստանի շուրջը հզոր պետություններ են՝ Ռուսաստանը, Իրանը, որոնք կարող են ինչ-որ պահի մասնակից դառնալ։ Քաղաքացիական բնակչության ռմբակոծմամբ գիծը հատվել է, սա իրավիճակի սրում չէ, այլ ամբողջ Կովկասի ապակայունացում, եւ Ֆրանսիան առանձնակի պատասխանատվություն ունի, որովհետեւ Մինսկի խմբի անդամ է, որը գրեթե 30 տարի հակամարտության լուծում է փնտրում։ Բայց հիմա վիճելի մի քանի հեկտարի հարց չէ, այլ պատերազմ՝ տարածք գրավելու համար։ Եվ ուրեմն Ֆրանսիան, ՌԴ-ն եւ ԱՄՆ-ն պետք է զինադադար պարտադրեն ու հասնեն Թուրքիայի միջամտության դադարեցման։ Հակառակ դեպքում սանկցիաներ պետք է կիրառվեն»,- ասել է Ֆրանսուա Օլանդը։
Ըստ նրա՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է բանաձեւ ընդունի՝ բոլոր կողմերին պարտավորեցնելով հրադադարի հաստատում։ «Միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ Թուրքիայի դեմ, որովհետեւ նրա ռազմավարությունն է գործի դրված։ Թուրքիայի ներկայությունը ՆԱՏՕ-ում պիտի հարցականի տակ դրվի։ Ինչպե՞ս է մի դաշինք, որը համերաշխորեն պետք է գործի ագրեսիայի դեպքում, ընդունում կամ հանդուրժում իր անդամի ագրեսիան այլ պետության հանդեպ։ Խոսքը Հունաստանի մասին է։ Հանդուրժում է Թուրքիային, որը գրավում է Սիրիայի տարածքի մի մասը եւ հարձակվում մեր դաշնակից քրդերի վրա, ներխուժում է Լիբիա,- ասել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահը, ապա շարունակել ելույթն այսպես,- մինչեւ ե՞րբ պիտի Թուրքիան միջամտություն կատարի։ Այսօր Հայաստանն է, Արցախը, վաղը կարող են լինել Բալկանները, եթե թույլ տանք։ Իբրեւ Ֆրանսիան հինգ տարի ղեկավարած նախագահ, որն արտաքին հարաբերություններ է պահպանել Թուրքիայի հետ, ասում եմ՝ հստակեցումների ժամանակն է, եւ փախստականների սպառնալիքով ոչ մի շանտաժ չպիտի գործադրվի Եվրոպայի վրա։ Միջազգային հանրային կարծիքը պիտի մոբիլիզացվի։ Սա կոչ է ֆրանսիացիներին առ այն, որ սա միջազգային անվտանգության եւ խաղաղության հարց է, համերաշխություն միջազգային իրավունքին։ Միջազգային մեծ խնդիր՝ մինչեւ ու՞ր կարող է հասնել Էրդողանը։ Նա ասես փորձում է մեզ։ Ահա թե ինչու Ֆրանսիան, Եվրոպան եւ միջազգային հանրությունը պատերազմը կանգնեցնելու փորձ պիտի անեն եւ բանակցությունների միջոցով լուծում գտնեն։ Խաղաղության համաձայնագրին պետք է մասնակցեն Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները»։
Այս օրերին ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները կազմակերպել են ստորագրահավաք՝ Ֆրանսիայից պահանջելով վերանայել դիրքորոշումը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր։ Ինչպես տեղեկանում ենք «Լը Ժուղնալ դյու Դիմանշ»-ից, 173 ստորագրություն է հավաքվել։ Ստորագրահավաքի մասնակիցների թվում է նաեւ Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն (Anne Hidalgo)։
Ստորագրահավաքի հայտարարության տեքստում նշվում է, որ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Ադրբեջանը պատերազմ է սկսել Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ հարձակումների թիրախ է դարձնում քաղաքներ եւ խաղաղ բնակիչների։ «Այդ տարածքը հայկական քաղաքակրթության օրրանն է»,- նշվում է տեքստում, ապա ավելացվում, որ այդ տարածքում անդադար հայեր են ապրել, որոնք իրենց ազատության համար պատերազմել են, եւ 1994 թ. կրակը դադարեցվել է, սակայն կոնֆլիկտը մինչ օրս չի լուծվում։
Տեքստում հիշատակվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերակատարության մասին, որում Ֆրանսիան չեզոք դիրքորոշում է ցուցաբերել եւ մի քանի տասնամյակ աշխատել գտնել կոնֆլիկտի լուծումը, որն առաջնահերթ կապահովեր բնակիչների խաղաղությունն ու անվտանգությունը։ Մինչդեռ 2020 թ. իրադարձություններից հետո հարկ է վերանայել այդ ռազմավարությունը։
Տեքստում նշվում է, որ այս տարվա հուլիսի 12-ից մի քանի օր անընդմեջ ադրբեջանական բանակը հարձակվում էր ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ Հայաստանի վրա, որի սահմանները միջազգային հանրության կողմից ճանաչված են։ Ստորագրահավաքի մասնակիցներն այդ հարձակումը համարում են նաեւ ուղղված Հայաստանի բարեկամ Ֆրանսիայի դեմ, ինչի համար էլ Ֆրանսիան պետք է անհապաղ դուրս գա չեզոքությունից:
Հայտարարության տեքստում անդրադարձ կա նաեւ պատերազմում Թուրքիայի մասնակցությանը։
«Մենք գտնում ենք, որ ֆրանսիական դիվանագիտությունը պետք է վերանայի իր ռազմավարությունը Լեռնային Ղարաբաղի կոնֆլիկտի վերաբերյալ՝ վճռականորեն դատապարտելով Ադրբեջանի ագրեսիան եւ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել բռնությունը, հակառակ դեպքում՝ զանգվածային աջակցություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, ինչը պահանջում է Ղարաբաղի ճանաչում»,- ասվում է հայտարության մեջ։

Francois Hollande in Alfortville: "Turkey's presence in NATO must be questioned"
French politicians, including former President Francois Hollande, members of the Council of Armenian Organizations of France and the Armenian community gathered today in Alfortville, near Paris, in solidarity with war-torn Artsakh.
Rally participants condemned the terrorist acts of Azerbaijan against Artsakh.
"When Azerbaijan launched an unprecedented, deadly attack on Artsakh on Sunday, I immediately raised the Armenian flag over the city hall, and today, the Artsakh flag," said Alfortville Mayor Luc Carvounas.
"We demand an immediate ceasefire from Azerbaijan. In this conflict, Turkey is responsible for its military and political assistance to Azerbaijan. The Europeans must stop being naive and realize the danger posed by Turkey. Erdogan's Turkey sends Syrian militants to Artsakh, threatens Greece, blackmails us with refugees. It is time to deprive Turkey of NATO membership. Such a Turkey cannot have a place in the European Union, so I demand to suspend its membership process,” Carvounas declared.
Former French President Francois Hollande (2012-2017) first noted that Alfortville is a symbol of the Armenian Cause, where numerous rallies to recognize the Armenian Genocide have been organized by the French authorities.
Referring to the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh on September 27, Hollande noted that it was started by Azerbaijan and with the support and intervention of Turkey, which sent weapons, logistics, Syrian and Libyan militants to Azerbaijan.
"This war can destabilize the region. It is impossible to ignore it. There are powerful states around Armenia, namely Russia and Iran, who may become participants at some point. The line has been crossed by the bombing of civilians. This is not an escalation of the situation, but the destabilization of the whole Caucasus, and France has a special responsibility because it is a member of the Minsk Group, which has been seeking a solution to the conflict for almost thirty years. But now it is not a question of a few hectares, but a war to occupy territory. France, Russia and the United States must impose a ceasefire and reach an end to Turkey's intervention. Otherwise, sanctions should be imposed," said Hollande.
The former French president believes that the UN Security Council must adopt a resolution, obliging all parties to establish a ceasefire.
"Measures must be taken not only against Azerbaijan, but also against Turkey, because its strategy has been implemented. Turkey's presence in NATO must be questioned. How can an alliance, which must act in solidarity in case of aggression, accept or tolerate the aggression of its member towards another state? It is about Greece. It tolerates Turkey, which is occupying part of Syria and attacking our Kurdish ally and invading Libya," Hollande said.
He said Turkey, if not stopped, might seek to interfere in the affairs of the Balkans and called for the mobilization of international public opinion.
“I say it is time for clarifications, and no blackmail should be used against Europe by threatening us with refugees. This is a matter of international security and peace, solidarity with international law. How far can Erdogan go? He seems to be trying our patience. That is why France, Europe and the international community must try to stop the war and find a solution through negotiations. Representatives of Nagorno Karabakh must take part in the peace agreement,” Hollande continued.
French politicians have recently organized a petition demanding that France reconsider its position as a co-chair of the OSCE Minsk Group.
According to Le Journal du Dimanche, 173 signatures were collected. Paris Mayor Anne Hidalgo also signed the petition
The text of the petition states that on the morning of September 27, Azerbaijan started a war in Nagorno Karabakh, targeting cities and civilians.
"This area is the cradle of Armenian civilization," the text says, adding that Armenians lived in the area and fought for their freedom. The fire was put out in 1994, but the conflict is still unresolved.
The text mentions the role of the OSCE Minsk Group, in which France has shown a neutral position and has worked for several decades to find a solution to the Karabakh conflict that would primarily ensure the peace and security of the people. In 2020, it is necessary to reconsider that strategy after recent events, the text reads.
The text mentions that the Azerbaijani Army, for several consecutive days since July 12 of this year, has been attacking Armenia, not Nagorno Karabakh, whose borders are recognized by the international community. The signatories of the petition also consider that the attack was directed against France, a friend of Armenia, and that France must immediately change its neutral stance.
The text of the statement also refers to Turkey's participation in the ongoing fighting.
"We believe that the French diplomacy should reconsider its strategy on the Nagorno-Karabakh conflict, strongly condemning the aggression of Azerbaijan and demanding an immediate end to the violence. If not, it should provide massive support to the Nagorno-Karabakh authorities, which requires recognition of Karabakh," the statement reads.
Photo by Lusine Khachatryan
Questioned? Are you guys so blind? How about expelling the criminals period or is it just talk. If you have the GUTS, EXPEL tturkey without any pre conditions. Otherwise it is another talk show with the convenience of not doing anything.