Արծրուն Հովհաննիսյան. «Դիրքային փոփոխություններ շատ հաճախ են լինում»
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը չի մեկնաբանում դիրքային փոփոխությունների վերաբերյալ տարածվող լուրերը։
Արծրուն Հովհաննիսյանը, ասուլիսի ընթացքում անդրադառնալով տարածվող այն տեղեկությանը, որ ադրբեջանական կողմը գրավել է Մատաղիսը, նշեց՝ առանձին դիրքի, ուղղության, մարտավարական բնագծերի վերաբերյալ տեղեկատվություն չի կարող ներկայացնել։ Սակայն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Մատաղիսը վերցնելու պնդման մասին ասաց՝ ով, ինչ ցանկանա, կասի։
«Կոնկրետ ով, որ պահին, որ կողմը, որ դիրքի վրա է գտնվում, ես չեմ կարծում այդքան կարևոր իրողություն է։ Ծանր մարտեր են գնում, համառ մարտեր են գնում, դիրքային փոփոխությունները շատ հաճախ են լինում՝ թե՛ առաջ, թե՛ հետ, թե՛ աջ, թե՛ ձախ։ Հետևաբար առանձնահատուկ չֆիքսվենք այս ամեն ինչի վրա»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա չմեկնաբանեց գերիների առկայության մասին տեղեկությունները։ Չհերքեց և չհաստատեց նաև այն տեղեկությունը, որ Հայաստանի սահմանի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինտեխնիկայի, ուժերի կուտակումներ են նկատվում։
«Հայաստանի Հանրապետության ողջ սահմանի երկայնքով, որը հարաբերվում է Ադրբեջանին, այո՛, կան համապատասխան զորքերի շարակազմեր, մարտակարգեր։ Եվ դրանցում, մենք վստահ ենք, որ կլինեն տարբեր տեղերից բերված վարձկան ահաբեկիչներ»,- ասաց նա։
Արծրուն Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ քաղաքակիրթ աշխարհի արձագանքն ադրբեջանական բանակի կատարած վայրագություններին, կիրառած զինատեսակներին, ահաբեկիչների օգտագործմանը բավական դիպուկ է։ Հովհաննիսյանը հիշեցրեց՝ հոկտոմբերի 2-ին և 3-ին Ստեփանակերտը, Արցախի այլ քաղաքներ մի քանի անգամ ենթարկվել են հրետակոծությունների, թիրախավորվել են նաև լրատվամիջոցները։

Арцрун Ованнисян: “Позиционные изменения происходят очень часто”
На сегодняшней пресс-конференции Ованнисян, касаясь сведений о том, что азербайджанская сторона заняла Матагис, сказал, что не может представлять данные по отдельным направлениям. Что касается заявлений президента Азербайджана о взятии Матагиса, то, по словам Ованнисяна, каждый может говорить то, что хочет.
“Я не считаю, что информация о том, кто в какой момент на какой позиции находится, настолько важна. Идут тяжелые упорные бои, позиционные изменения происходят очень часто, следовательно, не надо фиксировать внимание на этом”,- сказал представитель МО.
Ованнисян не стал комментировать сведения о наличии пленных. Не подтвердил и не опроверг данные о том, что по всему периметру границы Армении наблюдаются скопления военной техники и сил Азербайджана.
“По всей линии границы Республики Армения с Азербайджаном, да, есть соответствующие войска, в которых, я уверен, будут доставленные из различных мест террористы-наемники”,- заявил Арцрун Ованнисян.
По его словам, отлик цивилизованного мира на совершенные азербайджанской армией варварства, примененные виды оружия, использование террористов, был довольно конкретным. Представитель МО напомнил о том, что 2 и 3 октября Степанакерт и другие города Арцаха несколько раз подвергались артиллерийским обстрелам. Под огнем оказались и представители СМИ.