Արծրուն Հովհաննիսյան. «Դիրքային փոփոխություններ շատ հաճախ են լինում»
Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը չի մեկնաբանում դիրքային փոփոխությունների վերաբերյալ տարածվող լուրերը։
Արծրուն Հովհաննիսյանը, ասուլիսի ընթացքում անդրադառնալով տարածվող այն տեղեկությանը, որ ադրբեջանական կողմը գրավել է Մատաղիսը, նշեց՝ առանձին դիրքի, ուղղության, մարտավարական բնագծերի վերաբերյալ տեղեկատվություն չի կարող ներկայացնել։ Սակայն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Մատաղիսը վերցնելու պնդման մասին ասաց՝ ով, ինչ ցանկանա, կասի։
«Կոնկրետ ով, որ պահին, որ կողմը, որ դիրքի վրա է գտնվում, ես չեմ կարծում այդքան կարևոր իրողություն է։ Ծանր մարտեր են գնում, համառ մարտեր են գնում, դիրքային փոփոխությունները շատ հաճախ են լինում՝ թե՛ առաջ, թե՛ հետ, թե՛ աջ, թե՛ ձախ։ Հետևաբար առանձնահատուկ չֆիքսվենք այս ամեն ինչի վրա»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նա չմեկնաբանեց գերիների առկայության մասին տեղեկությունները։ Չհերքեց և չհաստատեց նաև այն տեղեկությունը, որ Հայաստանի սահմանի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի զինտեխնիկայի, ուժերի կուտակումներ են նկատվում։
«Հայաստանի Հանրապետության ողջ սահմանի երկայնքով, որը հարաբերվում է Ադրբեջանին, այո՛, կան համապատասխան զորքերի շարակազմեր, մարտակարգեր։ Եվ դրանցում, մենք վստահ ենք, որ կլինեն տարբեր տեղերից բերված վարձկան ահաբեկիչներ»,- ասաց նա։
Արծրուն Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ քաղաքակիրթ աշխարհի արձագանքն ադրբեջանական բանակի կատարած վայրագություններին, կիրառած զինատեսակներին, ահաբեկիչների օգտագործմանը բավական դիպուկ է։ Հովհաննիսյանը հիշեցրեց՝ հոկտոմբերի 2-ին և 3-ին Ստեփանակերտը, Արցախի այլ քաղաքներ մի քանի անգամ ենթարկվել են հրետակոծությունների, թիրախավորվել են նաև լրատվամիջոցները։

Armenian Defense Ministry Silent on Reports that Azerbaijani Forces Have Captured Artsakh Village
Armenian Ministry of Defense representative Artsrun Hovhannisyan, at a press conference today, neither confirmed nor denied reports that Azerbaijani forces had captured the Artsakh village of Mataghis.
He said he could not talk about changing positions of the frontline or any tactical specifics.
When asked to comment on Azerbaijani President Ilham Aliyev’s claim that Azerbaijani forces had indeed captured the village, Hovhannisyan replied, “People will say what they want.”
"I don’t think that specifying exactly who, at what moment is holding what position, is that important. Intense battles are being waged, stubborn battles, and positional changes happen very often, both forward, backward, right and left. Let's not dwell on the particulars," said Hovhannisyan.
Hovhannisyan did not comment on reports about any captured soldiers.
Neither did he confirm or deny reports of Azerbaijani military equipment and personnel concentrations allegedly observed along the entire border of Armenia.
"Along the entire border of Armenia with Azerbaijan, yes, there are clusters of troops and military vehicles. We are sure that mercenary terrorists brought from different places are in them," he said.