Ամենակարողը պակիստանցի լրագրող Մուսարրաթ Ուլլահ Ջանին փրկել է 5 անգամ
Մուսարրաթ Ուլլահ Ջանը (Musarrat Ullah Jan) պակիստանցի լրագրող է, ով աշխատում է Դունյա (Dunya) հեռուստացանցի Փեշավարի բյուրոյում: Նա մասնագիտացած է Խայբեր-Պակխտունկխվա նահանգի մայրաքաղաք Փեշավարում տեղի ունեցող հանցագործությունները, դատական գործերը, ռումբերի պայթյունները, մահապարտների հարձակումները լուսաբանելու և դրանց հետևանքով տուժած ընտանքների մասին տեսանյութեր պատրաստելու մեջ: Սակայն նա իր «լրագրողական կարիերայի թոփ նյութը» համարում է 2010թ. Փեշավարում տեղի ունեցած միասեռական զույգի ամուսնության մասին տեսանյութը: Դրա հեռարձակվելու արդյունքում մարդիկ Պակիստանում սկսեցին խոսել միասեռականների իրավունքների մասին: Մուսարրաթը նաև աշխատում է որպես հոդվածագիր ամերիկյան www.thirdreport.com կայքում և ֆոտոթղթակից անգլիական www.demotix.com կայքում: Նա արվեստաբանության ֆակուլտետի շրջանավարտ է: Իր կարիերայի ընթացքում նա նաև թարգմանիչ է աշխատել՝ ԶԼՄ-ներում նյութեր թարգմանելով անգլերենից ուրդու (Պակիստանի պետական լեզուն) և փուշտու (Խայբեր-Պակխտունկխվա նահանգի մայրենի լեզու): Մուսարրաթ Ուլլահ Ջանը պատասխանեց «Հետքի» հարցերին:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության մամուլի ազատության 2011-2012թթ. համաթվի աղյուսակում Պակիստանը 151-րդն է 179 երկրի շարքում: Ըստ կազմակերպության կայքի՝ «Պակիստանը 2-րդ տարին անընդմեջ լրագրողների համար ամենամահացու երկիրն էր աշխարհում»: Դուք համաձա՞յն եք այս գնահատականին, թե՞ Ձեր կարծիքով այն կանխակալ է:
Այո, ես համաձայն եմ «Լրագրողներ առանց սահմաններիի» զեկույցին: Սեպտեմբերի 11-ի դեպքից հետո մեր ժուռնալիստիկան ամբողջովին փոխվեց հիմնականում մեր նահանգի ցեղային տարածքներում, որովհետև գրոհայինները հիմնականում ապրում են այդտեղ, և այդ տարածքների լրագրողները դժվարություններ ունեն: Օրինակ՝ եթե մի լրագրող իր ցեղային տարածքից որևէ բան հաղորդեր մեծ քաղաքներում տպագրվող թերթերին, և գրոհայիններին այդ հրապարակումը դուր չգար, ապա լրագրողը կպատժվեր. նրան կառևանգեին, կսպանեին, կծեծեին կամ տունը կռմբահարեին: Այդ պատճառով ցեղային տարածքների լրագրողների մեծ մասը հեռացավ՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով: Մյուս կողմից, եթե նրանք գրեն որևէ բան, որը դուր չի գա անվտանգության ուժերին, նրանք կկանգնեն նույն խնդիրների առաջ: Ահա թե ինչու շատ լրագրողներ դառնում են երբեմն գրոհայինների, երբեմն էլ անվտանգության ուժերի թիրախը: Փեշավարը մահացու է դարձել լրագրողների համար: Մեր ժողովրդի 70 %-ն ապրում է գյուղական լեռնային վայրերում: Նրանցից 50 %-ն ապրում է ցեղային վայրերում, որտեղ թերթեր չկան: Թերթեր և համացանցից օգտվելու հնարավորություն կան միայն մեծ քաղաքներում:
Որպես հեռուստալրագրող՝ որքանո՞վ եք ազատ հեռուստանյութեր պատրաստելիս: Ձեզ թույլատրվա՞ծ է իրադարձությունները լսարանին ներկայացնել այն ձևով, որը ճիշտ եք համարում:
Մենք անում ենք հնարավորը՝ ցույց տալու համար իրականությունը, բայց որոշ հեռուստակայանների քաղաքականությունը դժվարություններ է ստեղծում մեզ համար: Բացի դրանից՝ հեռուստաընկերությունների մեծ մասի գլխավոր խմբագրատները մեծ քաղաքներում են, ինչպես Լահորը և Կարաչին: Մենք նյութեր ենք ուղարկում, բայց նրանք անտեսում են մեր նահանգի խնդիրները: Երբեմն գլխավոր խմբագրատունը փոխում է մեր ուղարկած նյութերը՝ ելնելով իր սեփական նպատակներից:
Պակիստանի լրագրողների շրջանում ինքնագրաքննությունը շա՞տ է տարածված:
Այո: Ես ավելի քան 12 տարվա փորձ ունեմ և տպագիր, և էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում: Ժուռնալիստիկայում հաճախ է ինքնագրաքննություն լինում: Երկու տեսակի ԶԼՄ-ներում էլ որոշակի սահման կա յուրաքանչյուր լրագրողի համար: Որպես լրագրող՝ ես չեմ կարող որևէ բան ասել անվտանգության ուժերի, ոստիկանության կամ իշխող կառավարության դեմ, նույնիսկ եթե ապացույց ունենամ: Ես գիտեմ, որ եթե այդպիսի լուր գրեմ, թերթը չի հրապարակի այն, քանի որ թերթի տերը գովազդ է ստանում կառավարությունից: Թերթերի տերերը չեն ուզում վնասել իրենց բիզնեսը:
Շատ փորձագետներ ասում են, որ հայաստանյան ԶԼՄ-ների հիմնական խնդիրն այն է, որ դրանք իրականությունը ներկայացնում են կամ սև, կամ սպիտակ՝ կամ չափազանց ընդդիմադիր, կամ չափազանց իշխանամետ: Այսինքն՝ լրատվամիջոցը չի կարողանում կարծիքների բազմազանությամբ ապահովել իր լսարանին: Այս խնդիրը Պակիստանի ԶԼՄ-ներին նո՞ւյնպես բնորոշ է:
Նույն խնդիրը Պակիստանում է: PTV-ն պետական հեռուստաալիք է, որի ծրագրերի մեծ մասը կարծես ասում է. «Երկրում ամեն ինչ լավ է»: Նույն դիրքորոշմանն է հետևում APP պետական լրատվական գործակալությունը: Մյուս կողմից, թերթերը վերահսկվում են տեղեկատվության և հեռարձակման նախարարության և կառավարության տեղեկատվության բաժնի միջոցով: Մամուլի և տեղեկատվության բաժինը, որը գրասենյակներ ունի յուրաքանչյուր նահանգում, գովազդներ է տալիս թերթերին: Թերթերի մեծ մասն իշխանամետ է: Փերվեզ Մուշարաֆի դարաշրջանում ՝ 2001թ., սկսեցին գործել մասնավոր հեռուստաալիքները: Ուստի, 20 տարի առաջվա համեմատ իրավիճակը փոխվել է: Բայց այն դեռ բարելավվելու կարիք ունի:
Պակիստանում կարո՞ղ է լավ գրված ու փաստերով հիմնավորված հետաքննական հոդվածը, որում բացահայտվում են ապօրինություներ, օրինակ՝ կոռուպցիա բարձրաստիճան պաշտոնյաների շրջանում, պատճառ դառնալ հրաժարականների, ձերբակալությունների և դատական գործերի հարուցման այդ պաշտոնյաների դեմ, թե՞ այն ոչինչ չի փոխի: Նախադեպեր կա՞ն, երբ լրագրողների բացահայտումների արդյունքում պաշտոնյաները պատախանատվության են ենթակվում:
Այո, ներկա իրավիճակում այդպիսի հոդվածների արդյունքում փոփոխություն լինում է, քանի որ դատարանները հիմա գործում են ազատ և որոշումներ են կայացնում բաց, առանց վերևների հրահանգի: Բայց բարդություններ կան այն լրագրողների համար, ովքեր գրում են հետաքննական նյութեր: Հիմնական խնդիրն այն է, որ 3, 4, նույնիսկ 10 տարի է տևում, մինչև դատարանը որոշում է կայացնում: Արդարադատությունը հապաղում է Պակիստանի հասարակությունում:
Ղուրանը որևէ սահմանափակում կամ կանոններ պարտադրո՞ւմ է տեղեկատվություն տարածելու և լուրեր հաղորդելու վերաբերյալ:
Ոչ, Ղուրանում ժուռնալիստիկայի ոչ մի սահմանափակում չկա: Ղուրանը սատարում է ճշմարտությունը: Որպես լրագրող՝ մենք փորձում են ճշմարտությունը ցույց տալ բոլորին:
Ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության՝ այս տարի ողջ աշխարհում սպանվել է 11 լրագրող: Նրանցից մեկը պակիստանցի լրագրող Մուքարրամ Խան Աթիֆն է Dunya News-ից, ով սպանվեց հունվարին: Նրա սպանությունը պատշաճ կերպով հետաքննվե՞լ է:
Մուքարրամ Խան Աթիֆը իմ մտերիմ ընկերն էր: Մենք հիմնականում լուսաբանում էինք ռումբերի պայթյուններ: Նրա մահից հետո մեր նահանգում բոլորը վախեցած են, հատկապես լրագրողական համայնքը: Թեև նա միշտ անկողմնակալ ձևով էր լուրեր հաղորդում, բայց դարձավ «Թալիբանի» թիրախը: «Թալիբանը» ստանձնեց Մուքարրամ Խան Աթիֆի մահվան պատասխանատվությունը, և գործը փակվեց, քանի որ կառավարությունը մուտք չունի այն վայրեր, որտեղ գործում է «Թալիբանը»:
Մուսարրաթ, Մուքարրամ Խան Աթիֆի սպանությունից հետո Դուք փոփոխություններ ու վերանայումներ արե՞լ եք Ձեր սեփական աշխատանքում՝ այն առումով, որ ավելի զգույշ եք դարձել և խուսափում եք բաներից, որոնցից չէիք խուսափում անցյալում:
Այո, ընկերոջս մահը ինձ ևս վախեցրեց: Հիմա՝ ուղիղ եթերների ժամանակ, մենք անհանգստանում ենք: Եթե ահաբեկչության մասին որևէ հաղորդում է, ես հատկապես անհանգստանում եմ, որ կարող է մի փաստ ասեմ, որը կբարկացնի «Թալիբանին»: Ուստի, լուրեր հաղորդելը հեշտ չէ:
Ընդհանուր առմամբ, Պակիստանում լրագրողների սպանությունները պատշաճ կերպով հետաքննվո՞ւմ են: Լրագրողների դեմ այդպիսի հանցանքների մեղավորները պատժվո՞ւմ են:
Ոչ, նույնիսկ Սալեմ Շահզադի սպանությունը: Սալեմ Շահզադը Կարաչիում ապրող լրագրող էր՝ Asia Times Online-ի թղթակիցը: Անցյալ տարի անհայտ անձը տանջամահ արեց նրան, բայց ըստ վերջին արձանագրության, որը շրջանառվում է լրագրողական համայնքում՝ նրան սպանել է անվտանգության գործակալությունը: Սակայն ապացույց չկա: Դենիել Փըրլը ամերիկացի լրագրող էր: Այդ պատճառով նրա սպանության մեջ ներգրավված մարդիկ կալանավորվեցին: Եթե նա պակիստանցի լրագրող լիներ, նրա ընտանիքը դեռ արդարություն որոնելիս կլիներ:
Հաճա՞խ եք սպառնալիքներ ստանում: Ի՞նչ եք անում այդ դեպքերում:
Այս ամիս անվտանգության ուժերը հայտնի գրոհայինների էին ձերբակալել լեռնային շրջաններից: Քանի որ դատարանը անվտանգության ուժերին կարգադրել է այս մարդկանց ապահովել բուժսպասարկմամբ, նրանց հիվանդանոց էին ընդունել: Նրանց մեծ մասը հիվանդ է՝ կտտանքների ենթարկվելու պատճառով: Ես հիվանդանոցում էի և նկարահանում էի: Անվտանգության մի աշխատակից սկսեց սպառնալ ու ձանձրացնել ինձ: Նա ասաց. «ԶԼՄ-ները խառնաշփոթ են ստեղծում երկրում: Ժողովուրդ, ձեզ հետևում են: Ձեզ կսպանեն, և թռչունները կուտեն ձեր մարմնի մասերը»: Այս մարդը քաղաքացիական հագուստով անվտանգության գործակալ է: Ես պատասխանեցի. «Փակիր բերանդ: Եթե ուզում ես սպառնալ ինձ, ապա արի և տեսախցիկի առաջ ասա այն, ինչ ուզում ես»: Նա գնաց: Դրանից հետո ես դիմումներ գրեցի Խայբերի լրագրողների միությանը և Փեշավարի մամուլի ակումբին (ես Փեշավարի մամուլի ակումբի ավագ փոխնախագահն եմ): Բոլորն ինձ ասացին. «Մի բարդացրու առանց դրա էլ լարված իրավիճակը: Ուղղակի աշխատիր ու մոռացիր, թե նա ինչ ասաց: Նրանք իրավունք ունեն անելու ցանկացած բան»: Սա է այն խորհուրդը, որն ինձ տվեցին ավագ լրագրողները:
Ձեր աշխատանքի ժամանակ երբևէ Ձեզ վրա հարձակվե՞լ են:
Իմ աշխատանքի ժամանակ Ամենակարողը 5 անգամ փրկել է ինձ: Երկու անգամ անվտանգության ուժերը սկսեցին կրակել ինձ վրա: Աստված նաև ինձ փրկել է 1 անգամ մահապարտի հարձակման և 2 անգամ՝ ռումբի պայթյունի ժամանակ: Անվտանգության ուժերի մեծ մասը վատ է իրեն պահում աշխատանքային ժամերին: Մի անգամ, երբ հարցազրույց էի անում «Թալիբանի» առաջնորդ Մանգալ Բաղի հետ, սուր հարց տվեցի: Հարցազրույցից հետո նա ասաց ինձ. «Քո հարցը բարկացնում է ինձ: Ես քեզ ներքև կշպրտեմ սարից»: Այդ ժամանակ մենք կանգնած էինք սարի գագաթին Խայբեր ցեղային շրջանում (Պակիստանի ցեղային շրջանների մեծ մասը սարերում է): Ես անհանգստացա, որ նա կարող է ինչ-որ բան անել ինձ, բայց նա գնաց: Իմ հարցն էր. «Ի՞նչ տիպի իսլամ եք դուք տարածում: Իսլամը սիրո կրոն է, իսկ դուք թուր եք բարձրացնում»: Դա նրան բարկացրեց:
Երբևէ մտածե՞լ եք ձեր երկիրը լքելու և մեկ այլ վայրում լրագրող աշխատելու մասին:
Այո: Երբեմն ես ուզում եմ լքել երկիրը, որովհետև այստեղ անվտանգություն չկա: Ինձ չի մտահոգում իմ ապրելը կամ մեռնելը: Ես միշտ անհանգստանում եմ իմ ընտանիքի համար: Ահա թե ինչու երբեմն ես մտածում եմ, որ լավ կլինի, եթե ընտանիքս ապրի մեկ այլ երկրում, իսկ ես աշխատեմ այստեղ:
Մուսարրաթ, ի՞նչն է ներշնչում Ձեզ և խրախուսում, որ լրագրող աշխատեք Պակիստանում:
Երբ նայում եմ շուրջս, տեսնում եմ շատ մարդկանց, ովքեր արդարություն են փնտրում: Իմ աշխատանքը հարթակ է տալիս այն մարդկանց, ում համար հասանելի չեն արդարադատությունը կամ բաց խոսքը: Դա ինձ խիզախություն է տալիս, որ լրագրող աշխատեմ: Օրինակ՝ մի անգամ ռումբի պայթյուն լուսաբանեցի, որի արդյունքում մի ընտանիքի օգնեցին: Ընտանիքի միակ որդին սպանվել էր պայթյունի ժամանակ: Այս ընտանիքի ոչ նախանձելի վիճակի մասին իմ նյութը կարդալուց հետո մի մարդ ֆինանսապես օգնեց նրանց: Որպես լրագրող օգնելը աշխատելու դրդապատճառ է: Ժուռնալիստիկան իդեալական ու հարգված մասնագիտություն է, եթե մարդը նվիրված է դրան:
Կարո՞ղ եք Ձեր ապրուստը վաստակել՝ միայն լրագրող աշխատելով Պակիստանում:
Ոչ ամբողջովին: Այդ պատճառով է, որ ես փորձում եմ համագործակցել արտասահմանյան ԶԼՄ-ների հետ, որպեսզի փող աշխատեմ ընտանիքիս համար: Ես շրջանավարտի աստիճան ունեմ: Այդ աստիճանը ստանալու համար պետք է 14 տարի սովորես, իսկ մագիստրոսի աստիճան ստանալու համար՝ 16 տարի: Ես քննություն հանձնեցի և երկամյա մագիստրոսական դասընթացի ընդունվեցի: Մեկ տարի սովորելուց հետո ես դուրս եկա ֆինանսական խնդիրների պատճառով: Պետք է պահեի ընտանիքս: Բայց միևնույն է՝ ես ուզում եմ մագիստրոսի աստիճան ստանալ ֆիլմերի ֆակուլտետում, քանի որ ֆիլմերում դու շատ բաներ ցույց ես տալիս ինչպես մեծ կտավի վրա: Երանի կրթաթոշակ ստանայի:
Պակիստանի լրատվամիջոցներում երբևէ հանդիպե՞լ  եք Հայաստանի վերաբերյալ լուրերի:
Այնքան էլ չի լուսաբանվում: Ես Հայաստանի վերաբերյալ լուրերի եմ հանդիպում ամիսը մոտ մեկ անգամ: Այլապես լուր չկա: Հայաստանը նույնիսկ դեսպանատուն չունի Պակիստանոմ: Երանի կարողանայի այցելել Հայաստան և հանդիպել այնտեղի լրագրողներին:
AK
Pordzeci mi poqr hetaqnnuthyun anel. Divanagitakan haraberuthyunner unenal chunenal@ voch mi kap chuni erkri ankaxuthyan chanchman het. Pakistan@ MIAK erkirn e, vor chi chanachel Hayastani amkaxuthyun@. Sakayn kan erkrner, vornc het Hayastan@ inch inch patcharnerov divanagitakan haraberuthyunner chuni, u da amenevin chi nshanakum the ayd erkrner@ chen chanachum Hayastani ankaxuthyun@. Konkret Saudyan Arabiayi chanachel e Hayastani ankaxuthyun@. Karogh eq zangaharel ArtGortsNaxararuthyun ev parzel.
M.
HARGELI SONA AVAGYAN DUQ SXALVUM EQ ETE KARCUM EQ VOR SAUDYAN ARABIAN CHI CHANACHEL HH ANKAXUTYUN@.MIAYN PAKISTAN@ CHI CHANACHEL HH ANKAXUTYUN@ EV AYD PAST@ NSHVACE TE AGN-I KAYQUM EV TE WIKIPEDIAYI RUSEREN BAJNUM. EV ES VORPES PATMABAN VSTAHECNUM EM VOR SAUDYAN ARABIAN CHANACHEL E HH ANKAXUTYUN@ BAYC DIVANAGITAKAN HARABERUTYUNNER CHEN HASTATVEL INCHPES EV MI SHARQ AYL ERKRNERI HET.
Հարգելի AK, ենթադրում եմ, որ Սոնա «Այվազյան» բառերը գրելով՝ նկատի ունեք ինձ՝ հարցազրույցի հեղինակիս: Իմ ազգանունը ոչ թե «Այվազյան» է, այլ Ավագյան: Ոչ, Պակիստանը միակ երկիրը չէ, որը չի ճանաչել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը: Համաձայն ՀՀ արտգործնախարարության՝ ՀՀ անկախությունը չի ճանաչել մեկ երկիր ևս՝ Սաուդյան Արաբիան: Սակայն սա ի՞նչ առնչություն ունի այս հարցազրույցի և լրատվության աղբյուրի տված պատասխանի հետ: Եթե զրուցակիցը որևէ բան է ասում, անպայման չէ, որ լրագրողը հարց տա դրա վերաբերյալ. նա կարող է հարց տալ կամ չտալ: Տվյալ դեպքում իմ նպատակն էր տվյալ հարցի միջոցով պարզել, թե արդյոք Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները լուսաբանվո՞ւմ են Պակիստանի ԶԼՄ-ներում: Եվ այս հարցին զրուցակիցը, իմ համոզմամբ, տվել է սպառիչ և հավելյալ հարցեր չպահանջող պատասխան:

Dangerous Beat: Pakistani Journalist Musarrat Ullah Jan Has Been Saved by The Almighty Five Times
Musarrat Ullah Jan is a Pakistani journalist working in the Peshawar Bureau of Dunya Television Network. He specializes in covering crime and court related activities, bomb blasts, suicide attacks in Peshawar, the capital of Khyber Pukhtoonkhwa Province, and making documentaries about families that have been affected.
But he considers “the top story in his journalist career” to be a TV story covering a 2010 gay marriage in Peshawar. As a result of this broadcast, people in Pakistan started speaking about the rights of homosexuals. Musarrat also works as an author for a US based web-site www.thirdreport.com and is a photo journalist for a UK based web-site www.demotix.com. He is a graduate of the Department of Arts. During his career he has also worked as an interpreter translating from English to Urdu (national language of Pakistan) and Pashto (native language of Khyber Pukhtoonkhwa Province) for the media. Following is the interview Musarrat Ullah Jan gave to “Hetq.”
Pakistan was ranked 151st out of 179 countries in the Press Freedom Index 2011/2012 of “Reporters without Borders”. According to the organization’s web-site, “Pakistan was the world’s deadliest country for journalists for the second year running”. Do you agree with this or is it biased in your opinion?
Yes, I agree with the “Reporters without Borders” report. After the 9/11 incident our journalism totally changed, mostly in tribal areas in our province, because militants mostly live there and journalists from those areas were facing difficulties. For example, if a journalist from his tribal area reported anything to a newspaper which was published in big cities and militants didn’t like the story, the journalist would be punished - kidnapping, killing, beating or their homes bombed. That’s why most journalists from the tribal areas left; for security reasons. On the other hand, if they write anything which the security forces don’t like, they will face the same problems. That’s why most journalists are targeted, sometimes by militants and sometimes by security forces. Peshawar has become deadly for journalists. 70% of our people live in rural mountainous areas. 50% of them live in tribal areas where there are no newspapers. There are newspapers and Internet facility only in the big cities.
As a TV journalist, how free are you when preparing TV materials? Are you allowed to present events to the audience in the way you consider correct?
We try our best to show the reality which occurs, but the policies of some TV stations create difficulties for us. Besides, most TV head offices are in the big cities like Lahore and Karachi. We send stories but they ignore our provincial problems. Sometimes the head office changes the stories sent by us for its own purposes.
Is there wide-spread self-censorship among journalists in Pakistan?
Yes. I have more than 12 years experience in both print and electronic media. Self censorship frequently occurs in journalism. In both media there is limit for every journalist. As a journalist I can’t say anything against the security forces, police, or the government in power, even if I have proof. I know that if I write such news, the paper will not publish it because the newspaper owner gets advertisement from government. The owners don’t want to damage their business.
Many experts say that one of the main problems with Armenia’s media is that it reflects reality in shades of either black or white, either too pro-opposition or too pro-government. That’s to say it fails to provide its audience with variety of viewpoints. Is this problem characteristic of Pakistani media as well?
The same problem is in Pakistan. PTV is the state-run TV channel and most programs of the state-run TV channel are like “everything is OK in the country.” The same position is followed by the state-run news agency APP. On the other hand, newspapers are controlled through Ministry of Information and Broadcasting and the government’s Department of Information. The Press and Information Department, with offices in every province, gives advertising to newspapers. Most newspapers are pro-government. During the Pervez Musharraf era, in 2001, private TV channels were launched. So, the situation has changed compared to 20 years ago. But it still needs improving.
Can a good and factual investigative article exposing illegal activities, for example corruption among high-ranking officials, lead to resignations, arrests and court cases against those officials in Pakistan or will it change nothing? Are there precedents when the exposes of journalists have resulted in officials being held accountable?
Yes, in the current situation such articles lead to change because the courts now operate freely and they make decisions openly without any directives from above. But there are difficulties for journalists who write the investigative reports. The main thing is that court rulings take 3, 4 even 10 years to be handed down. Justice is delayed in Pakistani society.
Does the Quran impose any limitations or rules on spreading information and news reporting?
No, there is no limitation for journalism in the Quran. The Quran supports truth. As a journalist we try to show the truth to everyone.
According to “Reporters without Borders”, 11 journalists have been killed so far this year worldwide. One of them is Pakistani journalist Mukarram Khan Atif, a reporter from Dunya News, who was killed in January. Has his murder been investigated properly?
Mukarram Khan Atif was my close friend. We mostly covered bomb blasts. After his death everyone is scared in our province, especially the journalist community. Although he always reported in an unbiased manner, he was targeted by the Taliban. The Taliban took responsibility for the death of Mukarram Khan Atif and the case was closed because the government has no access to those areas where the Taliban operates.
Musarrat, has the murder of Mukarram Khan Atif resulted in your making changes and revisions in your own work, in the sense of being more cautious and avoiding things you didn't avoid in the past?
Yes, my friend’s death also scared me. Now, during live programs we are worried. If there is any program about terrorism, I am especially worried that maybe I might state something factual that will anger the Taliban. Thus, reporting is not easy.
In general, are the murders of journalists in Pakistan being investigated properly? Are those guilty of such crimes against journalists being punished?
No. Not even Saleem Shahzad’s murder case. Saleem Shahzad was a Karachi-based journalist attached to Asia Times Online. Last year, an unknown person tortured him to death but the latest report circulated in journalist community says that he was killed by a security agency. But there is no proof. Daniel Pearl was a US journalist. That’s why the people who were involved in his murder were detained. Had he been a Pakistani journalist, his family would still be seeking justice.
Do you often receive threats? What do you do in such cases?
This month, the security forces detained top militants from the mountain areas. Because the court has ordered the security forces to provide these people with medical treatment, they were admitted to hospital. Most of them are ill due to torture. I was in the hospital and was filming. A security officer started to threaten and harass me. He said that “the media creates a mess in the country. You people are under observation. People will kill you and birds will eat your body parts.” This person is a plain-clothes security agent. I replied: “Shut your mouth. If you want to threaten me, then come and say what you want to say in front of the camera.” He left. Afterwards, I filed applications to the Khyber Union of Journalists and the Peshawar Press Club (I am the senior vice president of Peshawar Press Club). Every one told me “Don’t make aggravate a tense situation. Just work and forget what he said. They have the right to do anything.” It’s the advice that senior journalists gave me.
Have you ever been physically assaulted during your work?
During my work the Almighty has saved me 5 times. Twice, security forces started firing at me. God saved me once in a suicide attack and twice in bomb blast. Most security forces misbehave during working hours. Once, when interviewing the Taliban leader Mangal Bagh, I asked a sharp question. After the interview he told me: “Your question makes me angry. I will kick you from the mountain.” At the time we were standing on top of a mountain at the Khyber Agency (Khyber tribal district. Most tribal areas of Pakistan are situated in the mountains). I was worried that he might do something to me, but he left. My question was - “What type of Islam do you spread? Islam is the religion of love but you lift the sword.” That made him angry.
Have you ever considered leaving your country and working as a journalist somewhere else?
Yes. Sometimes I want to leave the country because there is no safety here. I am not worried about my living or dying. I am always concerned about my family. That’s why I sometimes think it would be OK if my family lives in another country and I work here.
Musarrat, what motivates and inspires you to work as a journalist in Pakistan?
When I look around, I see many people seeking justice. My work provides a forum to those who don’t have access to justice or open speech. That gives me the courage to work as a journalist. For example, my coverage of a bomb blast led to a family being helped. Their only son was killed in the blast. After reading my story about the family’s plight, a person gave financial support to them. To help as a journalist is a motivation for working. Journalism is an ideal and respected profession if the person is devoted to it.
Can you earn your living by working only as a journalist in Pakistan?
Not completely. That’s why I try to collaborate with foreign media to earn some money for my family. I have a graduate degree. Graduate education is 14 years and master is 16 years. I passed exam and was admitted to 2-year master course. After studying for one year I left due to financial problems. I had to support my family. But still I want to get a master degree from the Department of Films because in movies you show a lot of things like on a big canvas. I wish I got a scholarship.
Have you ever come across news stories regarding Armenia in the Pakistani media?
There is not much coverage. I come across such news stories regarding Armenia about once a month. Otherwise there is no news; Armenia doesn’t even have an embassy in Pakistan. I wish I could visit Armenia and met with journalists there.