Լրագրողները ներխուժում են քաղաքական դաշտ. Գայանե Առուստամյանն էլ առաջադրվեց
Այսօր Ավանի թիվ 1 ընտրատարածքային հանձնաժողով պատգամավորության թեկնածու է առաջադրվել «Ա1+»-ի լրագրող, ՀԱԿ-ի համակիր Գայանե Առուստամյանը: Այդ ընտրատարածքում այսօր առաջադրվելեւ են նաեւ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանն ու ՀՀԿ-ական պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը:
Արաբկիրի թիվ 4 ընտրատարածքում է առաջադրվել նաեւ «168 ժամ» թերթի խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանը: Ինչպես հայտնի է, «Առավոտ» օրաթերթի արդեն նախկին լրագրող Մարգարիտ Եսայանն էլ ընդգրկված է ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակում:
Քանի որ այսօր առաջադրումների վերջին օրն է, չի բացառվում, որ մինչեւ օրվա ավարտը այլ լրագրողներ նույնպես առաջադրման փաստաթղթեր ներկայացնեն:
Քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ինքն ուրախ է լրագրողների առաջադրման փաստով:
«Բացասական ոչ մի հետեւանք չի կարող ունենալ լրագրողների առաջադրումը, իսկ լավ է նրանով, որ խորհրդարանում առավելապես տառաճանաչ մարդիկ գոնե կլինեն: Նույն լրագրողներն ավելի լավ գիտեն օրենսդրությունը, նախաձեռնությունն ու օրենքի նախագծերն ավելի լավ են լուսաբանում, քան վերջին 10-15 տարվա պատգամավորները»,-ասաց Կարեն Քոչարյանը:
Ինչ վերաբերում է համամասնական ցուցակներին, ապա, քաղտեխնոլոգի ասելով, ինքն ավելի լավն էր սպասում: «Ցուցակներից հետո ես բավականին հիասթափվել եմ, որովհետեւ 2 տարի խոսեցին, այդ թվում իշխանական թեւերը, որ պետք է խորհրդարանը երիտասարդացվի, այնտեղ չգան գործարարները եւ այլն, ստացվեց այնպես, որ գրեթե նույն վիճակը մնաց: Ավելի շատ կոսմետիկ խնդիր են լուծել»,-հավելեց Կարեն Քոչարյանը:

Журналисты врываются в политическое поле: кандидатом в депутаты выдвинута и Гаяне Арустамян
Сегодня в 1-ом избирательном округе кандидатом в депутаты была выдвинута журналистка “А1+”, координатор Армянского национального конгресса Гаяне Арустамян. В этом же избирательном округе кандидатами в депутаты сегодня были выдвинуты руководитель парламентской фракции “Наследие” Степа Сафарян и депутат-республиканец Рубен Айрапетян.
В 4-ом избирательном округе столичного административного района Арабкир будет баллотироваться редактор газеты “168 часов” Сатик Сейранян. А уже бывшая журналистка газеты “Аравот” Маргарит Есаян, как известно, вошла в пропорциональный список правящей Республиканской партии Армении.
Поскольку сегодня истекает срок выдвижения кандидатур, то не исключено, что до конца дня документы об участии в парламентских выборах представят и другие журналисты.
В беседе с “Hetq”-ом политтехнолог Карен Кочарян отметил, что рад этому факту. “Выдвижение журналистов никаких негативных последствий не может иметь, а положительной стороной является то, что в парламенте будет хотя бы максимальное число грамотных людей. Те же журналисты лучше знают законы, чем депутаты последних 10-15 лет”,- сказал К.Кочарян.
Что касается пропорциональных списков, то, по словам политтехнолога, он ожидал лучшего. “После обнародования списков я был сильно разочарован, поскольку в течение двух лет шли разговоры, в том числе со стороны властных сил, о том, что в парламент должна придти молодежь, что там не должно быть предпринимателей и так далее. Но сохранилась почти та же ситуация, проблема получила скорее косметическое решение”,- добавил Карен Кочарян.