ԱԳՆ հայտարարությունը Ադրբեջանի՝ Հայաստանի տարածքում հարվածային ԱԹՍ-ներ կիրառելու առնչությամբ
Հոկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ հրետանի է կիրառել Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի Շատվան գյուղի ուղղությամբ, ինչպես նաև հարվածային ԱԹՍ-ից հրթիռ է արձակել Մեծ Մասրիկ բնակավայրի վրա, որի հետևանքով զոհվել է 1967 թ․ ծնված Գևորգ Վարդանյանը, երկու քաղաքացիական անձ ստացել է տարբեր աստիճանի վիրավորվում։
Ավելի ուշ ՀՀ օդային տարածք են ներխուժել հակառակորդի ԱԹՍ-ները և հետախուզական թռիչքներ իրականացրել ՀՀ մայրաքաղաք Երևանի մոտակայքում: Բոլոր ԱԹՍ-ները ՀՕՊ կողմից ոչնչացվել են:
ԱԳՆ-ն հայտնում է՝ հատկանշական է, որ Ադրբեջանը գնում է հետագա սրացման մարտական գործողություններն անհապաղ դադարեցման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների հայտարարությունից ժամեր անց:
Ըստ ԱԳՆ հաղորդագրության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի այս գործողությունները և գնահատում դրանք՝ որպես հակամարտության հետագա սրացման քայլ։ Թուրքիայի հրահրմամբ և ուղղակի աջակցությամբ տարածաշրջանային անվտանգությունը խաթարելու այս փորձը դիտարկում ենք՝ որպես պատասխան միջազգային հանրության, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության խաղաղություն հաստատելու կոչերին և ջանքերին:
Հակամարտության հետագա սրման ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Заявление МИД о применении Азербайджаном беспилотников на территории Армении
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, в котором, в частности, сообщается, что 1 октября ВС Азербайджана применили артиллерию в направлении села Шатван Гегаркуникской области Республики Армения, а также нанесли удар беспилотником по населенному пункту Мец Масрик, в результате чего погиб Геворк Варднанян, 1967 г.р., а двое других гражданских лиц получили ранения различной степени тяжести.
Чуть позже в воздушное пространство РА вторглись БПЛА противника, которые выполнили разведывательные полеты в окрестностях столицы Армении Еревана. Все дроны уничтожены армянскими силами ПВО.
“Примечательно, что Азербайджан пошел на дальнейшее обострение спустя несколько часов после заявления стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о немедленном прекращении боевых действий”,- говорится в заявлении МИД.
“Республика Армения решительно осуждает эти действия Азербайджана и оценивает их как шаг к дальнейшему обострению конфликта. Попытку нарушения региональной безопасности при подстрекательстве и непосредственной поддержке Турции мы рассматриваем как ответ на призывы и усилия международного сообщества и в частности сопредседательства Минской группы ОБСЕ к установлению мира.
Всю ответственность за дальнейшее обострение конфликта несет военно-политическое руководство Азербайджана и Турции”, подчеркивается в заявлении внешнеполитического ведомства РА.