Էրզրում-Կարս հատվածից կառավարվում են ադրբեջանական օդուժի գրոհները
Ադրբեջանի Հանրապետությունը Արցախի Հանրապետության դեմ հարձակողական օպերացիայի օդային ղեկավարումը հանձնեց Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Այսօր ժամը 10:00-ից սկսած Թուրքիայի Հանրապետության օդուժի՝ Քյուրդամիրից թռիչքներ իրականացնող երկու F-16 կործանիչները, ինչպես նաև ադրբեջանական օդուժի ՍՈՒ-25 տիպի գրոհիչները, «Բայրաքթար» տիպի հետախուզահարվածային ԱԹՍ-ը մեծ բարձրությունների վրա հրթիռառմբային հարվածներ են հասցրել Արցախի Հանրապետության Հադրութի և Մարտունու շրջանների բնակավայրերին:
Օդուժը գործում է թուրքական E7-T օդային հեռավար հրամանատարական կետի կառավարմամբ Էրզրում Կարս հատվածից: Հավանական է, որ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի ղեկավարությունը գտնվում է ինքնաթիռի մեջ:
Բացի այդ, Հադրութի շրջանի սահմանից որոշակի խորության վրա գործում է թուրքական ԱԹՍ հրամանատարական կետը, որն անմիջական ղեկավարում է ադրբեջանական հարվածային ինքնաթիռների կրակը: Վերոնշյալ ինֆորմացիան անմիջականորեն դիտարկվում է, արձանագրվում ՀՕՊ և ավիացիայի միացյալ հրամանատարական կետից:

Атаки азербайджанских ВВС управляются с территории Эрзрум-Карс
Азербайджан передал воздушное управление наступательной операцией против Республики Арцах военно-воздушных силам Турции. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщила пресс-секретарь Министерства обороны Шушан Степанян.
“Начиная с 10:00 два истребителя F-16 турецких ВВС, осуществляющие вылеты из Кюрдамира, штурмовики Су-25 азербайджанских ВВС, а также разведывательно-ударные беспилотники типа "Байрактар" с большой высоты нанесли ракетно-бомбовые удары по населенным пунктам Мартунинского и Гадрутского районов Республики Арцах.
Управление ВВС осуществляется с воздушного дистанционного командного пункта E7-T на турецкой территории Эрзрум-Карс. Вероятно, командование ведется с самолета.
Кроме того, на определенной глубине от границы с Гадрутом действует командный пункт турецких БПЛА, который непосредственно управляет огнем азербайджанских ударных самолетов.
Вышеуказанная информация сразу проходит мониторинг, фиксируется в едином командном пункте ПВО и авиации.