Աննա Նաղդալյան. «Ունենք փաստական անհերքելի տվյալներ, թե որ կողմն է սկսել մարտական գործողությունները»
Հայկական կողմն ունի փաստական անհերքելի տվյալներ, թե ով է սկսել մարտական գործողությունները: Այս մասին մամուլի կենտրոնում կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ շեշտելով, որ իրենց ունեցած ինֆորմացիան Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը փոխանցում է միջազգային հանրության ներկայացուցիչներին:
Աննա Նաղդալյանի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը անվերապահորեն աջակցում է խաղաղության հաստատմանը և դատապարտում է տարածաշրջանում ուժի կիրառումը:
«Բախվելով միջազգային հանրության միանշանակ դիրքորոշմանը և ուժի կիրառման միակողմանի դատապարտմանը՝ Բաքուն սկսեց օգտագործել իր ավանդական գործիքակազմը և կեղծ լուրեր տարածեց, թե հայկական կողմն է սկսել մարտական գործողությունները»,- նշեց ԱԳՆ խոսնակը:
Տարիներ շարունակ խախտելով 1994-95 թվականներին ձեռք բերված հրադադարի եռակողմ համաձայնագիրը և հրաժարվելով Մինսկի խմբի կողմից առաջարկված ու Արցախի, Հայաստանի կողմից ընդունված հետաքննության մեխանիզմների ներդրման գաղափարից՝ Ադրբեջանը, ըստ Աննա Նաղդալյանի, ի ցույց է դրել, որ իր գործողությունները միտված են եղել ուժի կիրառման քողարկմանը և դրա համար հող նախապատրաստելուն:
Ըստ ԱԳՆ խոսնակի՝ Արցախի նկատմամբ այս ագրեսիան ունի երկու առանձնահատկություն. առաջինը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրապարակայնորեն հրաժարվել է խաղաղ գործընթացից, և խնդիր է դրվել, հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով, և երկրորդը՝ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող քաղաքական և ռազմական ուղղակի աջակցությունն է, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի զինված ուժերում թուրքական ռազմական ներկայությունը:
«Այս ամենը մեզ թույլ է տալիս պնդելու, որ այս անգամ Արցախի ժողովուրդը պայքարում է թուրք-ադրբեջանական դաշինքի դեմ: 100 տարի առաջ մեր պատմական հայրենիքում հայ ժողովրդին ոչնչացրած Թուրքիան ներկայում խրախուսում է Ադրբեջանին՝ նույն ցեղասպան գործողությունները իրականացնել հայ ժողովրդի նկատմամբ Հարավային Կովկասում: Բայց պետք է նշեմ, որ Արցախի և Հայաստանի կարողություններն ու վճռականությունը հակազդելու այդ դաշինքին աներեր է, քանի որ այդ վճռականությունն այլընտրանք չունի: Այստեղ խոսք է գնում իր պատմական հայրենիքում հայ ժողովրդի անվտանգության և կյանքի մասին»,- ասաց Աննա Նաղդալյանը:
Հարցին, թե Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթաց սկսելու մասին ուղերձներ հղվել են միջազգային հանրությանը, Աննա Նաղդալյանը պատասխանեց, որ դիվանագիտության մեջ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նախապես չի ներկայացնում այն քայլերը, որոնք պատրաստվում է ձեռնարկել:

Анна Нагдалян: “У нас есть неопровержимые данные о том, кто начал боевые действия”
Армянская сторона располагает неопровержимыми фактическими данными о том, кто начал боевые действия. Об этом заявила сегодня на брифинге пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян, подчеркнув, что внешнеполитическое ведомство передает имеющуюся у него информацию представителям международной общественности.
По словам А.Нагдалян, международная общественность безоговорочно поддерживает установление мира и осуждает применение силы в регионе.
“Столкнувшись с однозначной позицией международного сообщества и односторонним осуждением применения силы, Баку начал использовать свой традиционный инструментарий и  распространять ложные слухи о том, что боевые действия начала армянская сторона”,- отметила пресс-секретарь МИД.
По словам Анны Нагдалян, Азербайджан, который на протяжении многих лет нарушал достигнутое в 1994-95 гг. трехстороннее соглашение о прекращении огня и отказывался от предложенной Минской группой ОБСЕ и одобренной Арцахом и Арменией идеи внедрения механизмов расследования, показал, что его действия направлены на сокрытие применения силы и подготовку почвы для этого.
Нынешняя агрессия против Арцаха имеет две особенности: во-первых, президент Азербайджана Ильхам Алиев публично отказался от мирного процесса, после чего была поставлена задача решить вопрос вооруженным путем, во-вторых, Турция оказала Азербайджану прямую политическую и военную помощь, которая проявляется, в частности, в турецком военном присутствии в вооруженных силах Азербайджана, отметила пресс-секретарь МИД.
“Все это позволяет нам утверждать, что на этот раз народ Арцаха ведет борьбу против турецко-азербайджанского союза. Турция, которая 100 лет назад уничтожила армянский народ на его исторической родине, сегодня поощряет Азербайджан на осуществление такого же геноцида в отношении армянского народа на Южном Кавказе. Должна, однако, отметить, что возможности и решимость Арцаха и Армении противодействовать этому союзу непоколебимы, поскольку эта решимость не имеет альтернативы. В данном случае речь идет о безопасности и жизни армянского народа на своей исторической родине”,- подчеркнула Анна Нагдалян.
На вопрос, были ли адресованы международной общественности мессиджи о начале процесса признания Республики Арцах, А.Нагдалян ответила, что МИД РА не представляет заранее те шаги, которые собирается осуществить.