Փորձագետ. «Մեր խնդիրը ոչ միայն մեր անվտանգությունը պաշտպանելն է, այլեւ անվտանգության նոր գոտի ստեղծելը»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է «Օրբելի» կենտրոնի փորձագետ, արեւելագետ Կարեն Վերանյանը
-Պարոն Վերանյան, վերջին շրջանում շատ էին կանխատեսումները, որ Ադրբեջանը շատ շուտով Թուրքիայի օգնությամբ հարձակվելու է Արցախի վրա, ինչն էլ տեղի ունեցավ։ Ըստ Ձեզ՝ Ադրբեջանը սրանով փորձում է մեկընդմիշտ լուծե՞լ հակամարտությունը, թե՞ ապրիլյան քառօրյայի ժամանակ մի քանի դիրք գրավելով՝ նպատակ ունի կրկին որոշակի տարածքային առաջընթաց գրանցել։
-Կարծում եմ, որ այս անգամ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի ծրագրերը շատ ավելի խոշոր ու լայնածավալ են: Իրականում Ադրբեջանն է լայնածավալ հարձակում իրականացնողը, բայց ծրագրի, մտահղացման հեղինակը Թուրքիան է, սա Էրդողանի մշակած ծրագիրն է: Լայնածավալ գործողությունները տեղավորվում են տարածաշրջանն ապակայունացնելու՝ Թուրքիայի ծրագրի տրամաբանության մեջ:
Իհարկե, սա առիթ է Ալիեւի համար՝ օգտվել ստեղծված իրավիճակից, բայց նաեւ հակառակ էֆեկտը կարող է լինել, որովհետեւ եթե երկարեն ռազմական գործողությունները, Ադրբեջանում հեղաշրջման փորձերն աննախադեպ ակտիվանալու են: Ալիեւը սա հստակ գիտակցում է:
-Ադրբեջանը հերթական անգամ թիրախավորել է քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները։ Բացի դրանից՝ անցած ժամերի ընթացքում հակառակորդը գործի է դրել իր ունեցած գրեթե ողջ արսենալը։ Միաժամանակ Ադրբեջանն օգտվում է Թուրքիայի միջոցով իր տարածք տարհանված սիրիացի վարձկանների ծառայություններից։ Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կարո՞ղ ենք ասել, որ Ադրբեջանը եւ նրա «մեծ եղբայր» Թուրքիան ահաբեկիչ երկրներ են։
-Թուրքիայի վերաբերյալ շատ են փորձագիտական գնահատականները եւ ոչ միայն ստեղծված իրավիճակի հետ կապված: Ըստ այդմ՝ այո, Թուրքիան պետական եւ քվազիպետական հովանավորչությամբ աջակցում է ահաբեկչությանը, ահաբեկչական խմբավորումներին: Բազմիցս անդրադարձեր են եղել Սիրիայում Թուրքիայի գործողություններին: Սիրիայում Թուրքիան ռազմական առումով, ֆինանսապես իր աջակցությունն է ցուցաբերել տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների, գրոհայինների՝ էապես նպաստելով տարածաշրջանի անկայունության խորացմանը:
Սրան, իհարկե, գումարվում է նաեւ Ադրբեջանը: Վերջինս ու Թուրքիան, վստահ կարող ենք ասել, որ հովանավորում են ահաբեկչությունը: Եվ հետեւաբար, քաղաքական ու իրավական տեսանկյունից կարող ենք ամրագրել Ձեր ձեւակերպումը, որ այո, եթե պետությունը հովանավորում, քաղաքական ու ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում ահաբեկչությանն ուղիղ թե անուղղակի խողովակներով, ցույց է տալիս, որ այդ պետությունն ահաբեկչական գործունեություն է իրականացնում:
Ադրբեջանի վերաբերյալ դեռեւս 1990-ականներին է խոսվել, երբ Աֆղանստանից ու Կովկասից տարբեր ահաբեկիչներ ու խմբավորումներ, վարձկաններ, ֆինանսավորմամբ ու, այսպես կոչված, կրոնական համերաշխությամբ առաջնորդվելով, պատերազմ են մղել Արցախի ու Հայաստանի դեմ: Սա անպայման պետք է բարձրաձայնել միջազգային տարբեր ատյաններում, տալ իրավական ու քաղաքական գնահատականներ: Այս խնդիրները միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ու խաղացողների կողմից պիտի ստանան գնահատականներ: Ողջ աշխարհում այսօր հակաահաբեկչական պայքար է ընթանում, եւ տվյալ դեպքում հստակ փաստեր կան, որոնց մասին խոսում են տարբեր փորձագետներ ու լրատվականներ, որ Թուրքիան Սիրիայից շուրջ 1000 (խոսվում է նաեւ 4000-ի մասին) գրոհայիններ է տեղափոխել Ադրբեջան՝ Արցախի ու Հայաստանի դեմ մարտնչելու համար:
-Առաջիկա օրերին չի բացառվում, որ Հայաստանը կճանաչի Արցախի անկախությունը։ Հայկական կողմի այս հնարավոր ուղերձն ինչպե՞ս կարող եք մեկնաբանել։
-Ես դա մեկնաբանում եմ որպես պատասխան Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից հակաիրավական գործողությունների, միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների: Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է՝ տապալելու բանակցային գործընթացը, կառուցողական երկխոսության հնարավորությունը՝ այլընտրանքային որեւէ ճանապարհ չթողնելով հայկական կողմերի համար:
Սա շատ սպասելի նախաձեռնություն է, քանի որ հայկական կողմը չի կարող կոշտ չարձագանքել ու կոշտ դիրքորոշում չընդունել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի նման քաղաքականության նկատմամբ: Կարծում եմ, որ հայկական կողմերը չպետք է կանգ առնեն, երբ մենք անցնենք հակագրոհի: Մեր դիրքորոշումը շատ կոշտ պետք է լինի նաեւ ռազմի դաշտում: Միջազգային հանրության հորդորներին, որոնք շատ չեզոք են ու անհասցեատեր, մենք չպետք է տեղի տանք: Հուլիսյան սրացումից ընդամենը 2 ամիս անց Ադրբեջանը դիմում է նոր արկածախնդրության, ու որեւէ երաշխիք չկա, որ այս անգամ էլ, երբ ռազմական գործողությունները կանգ առան, Ադրբեջանը կրկին չի դիմի նման քայլի: Վստահ կարող ենք ասել, որ հերթական էսկալացիան երկար սպասել չի տա:
Ոչ թե ճակամարատի լուծման խնդիր պիտի դնենք, այլ 1990-ականների պատերազմը վերջնական հաղթանակով պսակելու հարց կա:
-Իսկ միջազգային հանրության ընկալումն ինչպիսի՞ն կլինի, թե՞ մեզ այլեւս չպիտի հետաքրքրի զենքի ուժով եւ սպառնալիքով խոսող ագրեսորի հետ բանակցություն վարելը։
-Միջազգային հանրությունն այսօր կանգնած է ուժեղ դիրքերից խոսող, հաղթանակ կերտող կողմերի կողքին: Սա նշանակում է, որ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից արդարության սկզբունքները, գոյութենության խնդիր լուծող կողմերի դիրքորոշումներն այսօր որեւէ մեկին չեն հետաքրքրում: Միջազգային հանրությունն այսօր կանգնելու է նրա կողմը, ով հաղթանակել է: Միջազգային որեւէ իրավական գնահատական ոչ հիմա է հնչելու, ոչ էլ հետո: Եվ դա նորություն չէ մեզ համար: Մշտապես հնչել են գնահատականներ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, որն, ըստ էության, անհասցե, չեզոք հայտարարություն էր: Չեմ կարծում, որ պետք է ավելին սպասել այս պահին: Մեր խնդիրը մեր ուժերով, մեր մոբիլիզացիայի միջոցով ոչ միայն մեր անվտանգությունը պաշտպանելն է, այլեւ անվտանգության նոր գոտի ստեղծելը՝ Արցախի գոյութենության խնդիրը լուծելու համար: Ինչու՞, որովհետեւ մենք տեսանք, որ ադրբեջանական կողմն այս անգամ թիրախավորել է շատ ավելի մեծ խորության բնակավայրեր, անգամ՝ Ստեփանակերտը, ինչը թույլ է տալիս ասել, որ անվտանգության գոտու ընդլայնման հարցն այլեւս օրհասական նշանակություն ունի:
Ինչ վերաբերում է բանակցություններին, այսօր միանշանական անիմաստ է խոսել դրանց մասին, որովհետեւ Ադրբեջանի վարքագիծն այդ հարցը չեզոքացնում է: Մեր խնդիրն է տարբեր քաղաքական խողովակներով աշխատել միջազգային հանրության հետ, միաժամանակ առաջին նպատակը ռազմի դաշտում փայլուն եւ վերջնական հաղթանակ կերտելն է: Հարցի միջանկյալ լուծումներն այլեւս մեզ ձեռնտու չեն, դրանք չեն տալու լուրջ հեռանկար՝ հետագա բանակցությունների, մեր դիրքերն ամրապնդելու համար:
-Այսինքն՝ սա հնարավորություն է հայկական կողմերի համար՝ կոնֆլիկտին վերջնական լուծում տալ:
-Այո, միանշանակ հնարավորություն է: Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրենց ձեռքով, իրենց ագրեսիվ ու ապօրինի գործողություններով ստեղծում են լավ առիթ, որպեսզի գոնե մի քանի տասնամյակ այս հակամարտության հարցը փակվի: Ես չեմ բացառում, որ եթե մենք ճիշտ կողմնորոշվենք ու մեր առջեւ դնենք շատ ավելի լայնածավալ նպատակներ, կունենանք շատ ավելի լուրջ ռազմավարական ձեռքբերումներ հակամարտութան կարգավորման տեսանկյունից: Այսինքն՝ հակամարտության կարգավորումը կարող ենք վերջնական մեր օգտին գրանցել՝ եւս մեկ անվտանգության գոտի ստեղծելով: Այլապես անհասկանալի է դառնում գործընթացը, երբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան դիմում են լարվածության մեծացման, հետո դիրքային որոշ փոփոխություններով, կորուստներով ու հաղթանակներով նոր ուժային հավասարակշռություն է ստեղծվում կողմերի միջեւ, եւ նույն շրջապտույտը կրկին սկսվում է: Սա հյուծող, քայքայող պատերազմ է, որով մենք չպետք է մխիթարվենք՝ ունենալով որոշ ձեռքբերումներ, դիրքային առավելություններ եւ սահմանափակվենք դրանով: Մենք պետք է վերջակետ դնենք այս անդադար շրջապտույտին:
Պետք չէ նայել, թե միջազգային հանրությունն ինչ արձագանք կտա: Միջազգային հանրությունը որեւէ լուրջ, առարկայական եւ դրական առումով հետեւանքային արձագանք չի տալու: Մենք պետք է խոսենք ուժի դիրքերից, որը գնահատվում է միջազգային հանրության կողմից: Միջազգային հանրությունը թող հաշվի նստի այն իրականությանն, որ Հայաստանը ստիպված է խաղաղություն պարտադրել իր հակառակորդներին՝ ստեղծելով երկրորդ անվտանգության գոտի, քանի որ սա իսկապես գոյության խնդիր է:

Эксперт: “Наша задача – не только защитить свою безопасность, но и создать новую зону безопасности”
Г-н Веранян, в последнее время высказывалось много прогнозов о том, что в ближайшее Азербайджан при поддержке Турции нападет на Арцах, что и произошло. Как Вы считаете, Азербайджан тем самым пытается раз и навсегда решить проблему или добиться захвата некоторых территорий?
Думаю, на этот раз планы Азербайджана и Турции гораздо обширнее. На самом деле широкомасштабную агрессию осуществляет Азербайджан, а автором плана, идеи является Турция. Этот план разработан Эрдоганом.
Широкомасштабные действия укладываются в логику плана Турции по дестабилизации региона. А для Алиева это повод воспользоваться сложившейся ситуацией, но возможен и обратный эффект, потому что в случае затягивания военных действий в Азербайджане начнется беспрецедентная активизация попыток переворота. И Алиев это четко понимает.
Азербайджан в очередной раз избрал в качестве мишеней гражданское население и гражданские инфраструктуры. Кроме того, в последние часы противник задействовал почти весь свой военный арсенал. В то же время Азербайджан пользуется услугами переброшенных на свою территорию с помощью Турции сирийских боевиков. Учитывая эти факты, можно ли утверждать, что Азербайджан и его “старший брат” Турция – страны-террористы?
Относительно Турции высказывается много экспертных оценок, причем не только в связи со сложившейся ситуацией. Согласно этим оценкам, Турция, да, оказывает квазигосударственное покровительство терроризму, террористическим группировкам. Много говорилось о действиях Турции в Сирии, где Турция оказывает военную и финансовую помощь различным террористическим группировкам и боевикам, тем самым способствуя углублению нестабильности в регионе. Плюс Азербайджан. Можно с уверенностью сказать, что эта страна вместе с Турцией покровительствует терроризму. Следовательно, ваша формулировка о том, что если государство прямо или косвенно оказывает политическую и военную помощь терроризму, значит, оно осуществляет террористическкую деятельность, подтверждается как с политической, так и с правовой точки зрения.
Что касается Азербайджана, то еще в 1990-х годах говорилось о том, что различные террористические группы, наемники из Афганистана и Кавказа за деньги или исходя из так называемой религиозной солидарности вели на его стороне борьбу против Арцаха и Армении. Об этом обязательно нужно говорить в различных международных инстанциях, давать правовую и политическую оценки. Эти проблемы должны также удостоиться оценок различных международных организаций и акторов. Сегодня во всем мире ведется антитеррористическая борьба, а в данном случае различные эксперты и СМИ представляют конкретные факты о том, что Турция перебросила в Азербайджан около 1000 (говорится и о 4000) боевиков из Сирии для ведения войны против Арцаха и Армении.
Не исключено, что в ближайшие дни Армения признает независимость Арцаха. Как Вы прокомментируете этот возможный мессидж армянской стороны?
Я расцениваю это как ответ на противоправные действия со стороны Азербайджана и Турции и на грубые нарушения международного права. Азербайджан делает все, чтобы сорвать переговорный процесс, не оставить армянским сторонам альтернативный путь, возможность для ведения конструктивного диалога.
Это ожидаемая инициатива, поскольку армянская сторона не может не реагировать жестко и не занимать жесткую позицию по отношению к подобной политике Турции и Азербайджана. Думаю, когда мы перейдем в контрнаступление, армянским сторонам не надо будет останавливаться. Наша позиция на поле боя должна быть очень жесткой. Нам не следует оглядываться на нейтральные и безадресные призывы международной общественности.
Спустя два месяца после июльского обострения Азербайджан прибег к новой авантюре, и нет никакой гарантии, что и на этот раз, когда военные действия будут приостановлены, эта страна в очередной раз не пойдет на такой шаг. Можно с уверенностью утверждать, что очередная эскалация не заставит себя долго ждать. Мы должны ставить задачу завершить войну 1990-х годов окончательной победой.
А какова будет реакция международной общественности? Или нас больше не должны интересовать переговоры с агрессором, который говорит на языке угроз и оружия?
Сегодня международная общественность поддерживает ту сторону, которая выступает с сильных позиций, одерживает победу. Это означает, что с точки зрения международного права позиция стороны, которая решает вопрос своего существования и придерживается принципа справедливости, сегодня никого не интересует.
Международная общественность поддержит того, кто победит. И для нас это не является новостью. Со стороны международных организаций, в том числе Минской группы ОБСЕ, всегда звучали безадресные нейтральные заявления. Не думаю, что сейчас нужно ждать большего. Наша задача – не только защитить нашу безопасность посредством мобилизации , но и создать новый пояс безопасности для решения задачи существования Арцаха. Почему? Потому что на этот раз азербайджанская сторона обстреливает населенные пункты, находящиеся в глубоком тылу, даже Степанакерт, что позволяет утверждать, что вопрос расширения зоны безопасности имеет уже жизненно важное значение.
Что касается переговоров, то сегодня бессмысленно говорить о них, так как поведение Азербайджана нейтрализует этот вопрос. Наша задача – работать по различным каналам с международной общественностью, в то же время добиваться блестящих и окончательных побед на поле боя. Промежуточные решения вопроса нам уже не выгодны и не будут иметь серьезной перспективы с точки зрения дальнейших переговоров и укрепления наших позиций.
То есть для армянской стороны это возможность окончательно решить конфликт?
Однозначно. Азербайджан и Турция своими агрессивными и незаконными действиями создают хорошую возможность закрыть конфликт на несколько десятилетий. Я не исключаю, что если мы правильно сориентируемся и поставим перед собой более крупные цели, то добьемся более серьезных стратегических успехов с точки зрения урегулирования конфликта. То есть, создав еще одну зону безопасности, мы можем добиться окончательно урегулирования конфликта в нашу пользу.
Не надо думать о реакции международного сообщества. Международный отклик не будет сколь-либо серьезным и предметным. Мы должны говорить с позиций силы, что ценится международным сообществом. Пусть оно считается с той реальностью, что Армения вынуждена создать вторую зону безопасности, чтобы принудить своих противников к миру, поскольку это действительно вопрос существования.