Արա Ղազարյան. «Արցախի պաշտպանության համար ՄԻԵԴ դիմելը նոր ձևաչափ է և օրիգինալ»
Երեկ՝ սեպտեմբերի 27-ին, Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով: Հայաստանը պահանջում է պարտադրել Ադրբեջանին` դադարեցնել քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծումը ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով: Բացի այդ, պահանջում է պարտադրել Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ ոչ ընտրանքային հարձակողական գործողություններից, ինչպես նաև ձեռնպահ մնալ քաղաքացիներին, քաղաքացիական օբյեկտները և բնակավայրերը թիրախավորելուց:
Միջազգային իրավունքի մասնագետ, փաստաբան Արա Ղազարյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, թե սպասվում էր, որ Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի դիմելու է ՄԻԵԴ կամ հակառակը, սակայն Արցախի պաշտպանության համար ՄԻԵԴ դիմելը նորություն է: Արա Ղազարյանը նշեց, որ Հայաստանի պաշտպանության համար միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջով դիմելը սպասելի էր այնքանով, որ անհատական գանգատների կուտակումը, ավելացումն ու կրկնումն, ի վերջո, բերում է այս ձևաչափի: Սակայն, երեկվա միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջը Արցախի մասով բոլորովին նոր ձևաչափ է և, ըստ էության, վարչապետի այն հայտարարության արտահայտումն է իրավաբանության մեջ, երբ ասաց՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ»:
«Սա առնվազն իրավական հարթակում նոր ձևաչափ է: Արդյոք հաշվարկ արվել է, որ սա քաղաքական հարթակում կբերի փոփոխության, չգիտեմ: Լինելով նոր ձևաչափ՝ շատ օրիգինալ լուծում է առաջարկվում: Ոլորտի իրավաբաններն այդ մտքից մի տեսակ իրար եկան, միևնույն ժամանակ անորոշ է, ռիսկային տարր կա: Մտնում ես մի դաշտ, որն ամբողջությամբ այլ է, քան վերջին 18 տարվա ձևաչափը, եթե կոնկրետ վերցնենք ՄԻԵԴ-ի առումով»,-ասաց Արա Ղազարյանը:
Միջազգային իրավունքի մասնագետը նշում է, որ «Չիրագովն ու այլոք ընդդեմ Հայաստանի» գործով ասվում էր, որ Հայաստանն ուղղակի թե անուղղակի վերահսկում է Արցախի տարածքը, այժմ արդեն Հայաստանն է ասում այդ մասին:
«Մյուս կողմից՝ այնպիսի իրավիճակ է, որ դա ինքնաբերաբար երևում է: Որովհետև այստեղ ակնկալվում է արդյունք ոչ միայն Հայաստանին, այլև Արցախին: Սա նաև մարտահրավեր է, որի ճանապարհն այնքան էլ հարթ չի լինելու: Թույլ թվեք այդքանն ասել, որովհետև դեռ ուսումնասիրում ենք նոր իրավիճակը»,-հավելեց Ա. Ղազարյանը:

Ара Казарян: “Обращение в ЕСПЧ по вопросу защиты Арцаха – новый и оригинальный формат”
Вчера, 27 сентября, Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием применить в отношении Азербайджана промежуточное средство. Армения требует принудить Азербайджан к прекращению бомбардировок гражданских объектов по всей линии соприкосновения Республики Армения и Республики Арцах.
Выдвинуто также требование обязать Азербайджан воздержаться от неразборчивых наступательные действий и избрания в качестве мишеней граждан, гражданских объектов и населенных пунктов.
Специалист международного права, адвокат Ара Казарян в беседе с Hetq.am отметил, что обращение Армении в ЕСПЧ против Азербайджана было ожидаемо, однако вчерашнее обращение с требованием применить промежуточное средство с целью защиты Арцаха является совершенно новым форматом и, по сути, проявлением в юриспруденции заявления премьер-министра Пашиняна о том, что “Арцах – это Армения, и точка!”.
“В рамках правовой платформы это по меньшей мере новый формат. Я не знаю, было ли просчитано, приведет это к изменению политической платформы или нет. В качестве нового формата это очень оригинальное решение, от которого специалисты в данной сфере несколько растерялись. Вместе с тем есть неопределенность, элемент риска. Что касается конкретно Евросуда, то можно сказать, что по сравнению с тем форматом, который действовал на протяжении 18 лет, предпринята попытка перейти в совершенно другое поле”,- сказал А.Казарян.
По словам эксперта, в деле “Чирагов и другие против Армении” говорилось, что Армения прямо или косвенно контролирует территорию Арцаха, сейчас об этом говорит уже Армения.
Ара Казарян отметил, что в данном случае ожидается результат не только для Армении, но и для Арцаха. “Это также вызов, преодолеть который будет не так легко. Позвольте ограничиться этим, поскольку мы еще изучаем новую ситуацию”,- добавил наш собеседник.